reklama

Přišel čas sklizně úrody, nenechte ji zničit chorobami

Léto pomalu přechází do podzimu a každý zahrádkář dobře ví, kolik práce tady na něj čeká. Sklízejí se jablka, hrušky, vinné hrozny, o své se hlásí i cibulnaté rostliny, cibule a česnek. Radost z úrody ovšem mohou pokazit některé choroby rostlin. Proto je dobré před tím, než úrodu uklidíte, připravit skladovací místnosti a sklepy a plody ošetřit vhodnými přípravky.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Houbová choroba jablek je velmi nakažlivá (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Skládkové choroby jablek

Sklidili jste jablka s radostí, že se vám letos nikterak nepotloukla a nepustily se do nich ani vosy, a najednou vidíte, že se na nich objevují nepěkné skvrny? Občas se to stává - na dozrávajících plodech zjišťujete různě velké skvrny či hniloby. A k hnilobám může často docházet až v průběhu skladování, kde je typickým příznakem třeba zčernání celého plodu.

Chránit úrodu můžete například postřikem, který se provádí asi 2–3 týdny před sklizní; dále je dobré jablka skladovat při teplotě 1–3 °C a při vlhkosti 85–90 %; aby se choroba nešířila je zapotřebí odstraňovat napadené plody.

Houbové choroby česneku

Před výsadbou, se kterou můžete brzy začít, se stroužky česneku moří stejným způsobem a stejnými přípravky, jako je uvedeno i cibulnatých květin. Česnek může napadat i háďátko zhoubné. Proti němu mořte stroužky přípravkem Sulka po dobu dvanácti hodin. V případě, že provádíte obě moření, nejdříve je namořte proti háďátku, až následně proti houbovým chorobám.

Česnek je potřeba před výsadbou namořit
i (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)
Česnek je potřeba před výsadbou namořit

Hniloba cibulnatých květin

Dochází také k hnilobám cibulí na podzim vysazovaných a zjara kvetoucích cibulovin, jako jsou například kosatce, lilie, tulipány, narcisy, hyacinty. Ochrání je moření cibulí.

Tip:

Vsaďte na osvědčené prostředky proti chorobám rostlin.

Zdroj informací: LOVELA Terezín s.r.o.

Publikováno: 3. 9. 2022, Autor: Elena a Lovela (text), Lovela, Petra (foto), Profil autora: Redakce