reklama

Zahrada je živý organismus

Zahrada je součástí velkého celku, jemuž říkáme krajina. Tak jako v našem těle je každá část – od malé buňky až po velké orgány – stejně důležitá a nezastupitelná, tak by i všechny prvky v zahradě měly být ve vzájemné harmonii, rovnováze, žádná část by na sebe neměla poutat tak velkou pozornost, aby zastínila ostatní. Zahrada je další pokoj našeho domova.

Zahrada je živý organismus

Za odbornou spolupráci děkujeme firmě ART STONE DESIGN.

Stejně tak, jako návštěvník podle interiéru bytu pozná osobitost domácích, tak i v zahradě se odráží naše osobnost – to, co máme rádi, čemu dáváme přednost, jaký účel pro nás zahrada má. Jak příjemně nám tu bude, záleží ve velké míře na nás – obyvatelích. Pojem krása je natolik subjektivní, že bychom se měli zajímat o to, co je podle NÁS pěkné a své představy – třeba za pomoci odborníků – uskutečnit.

Ne vše je však otázkou investic, ty jsou nutné hlavně ze začátku, důležité je si definovat účel a poslání zahrady. Máme-li dost času a je-li pro nás práce na zahradě koníčkem a relaxací nebo je nám milejší zahrada téměř „bezúdržbová“, kde nám na posezení s kávou zbude více času. Jiná bude zahrada pro rodinu s malými dětmi, jiný požadavek budou míst starší manželé. Zahrada pro děti musí být i s použitím všech zahradních a dekorativních prvků především bezpečná. To se týká hlavně otevřených vodních ploch jako jsou rybníčky a jezírka. Zahrada je „běh na dlouhou trať“. Má svůj vývoj. Rostliny rostou pomalu. Dům lze postavit za krátkou dobu, ale zahrada si dává na čas.

Prvky v zahradě

Lze je zjednodušeně rozdělit na živé a neživé. Živé, to jsou všechny rostliny – od trávníku až po vzrostlé stromy. Při volbě skladby druhů rostlin se zamysleme nad tím, co roste volně v okolí zahrady. Místním rostlinám, nebo rostlinám, jejichž biotop je podobný naší lokalitě, bychom měli dávat přednost. Je tu jakási záruka, že budou růst v prostředí, které jim vyhovuje a v němž se jim daří. Nezapomeňme, že jsou to živé bytosti, stejně jako naši domácí mazlíčkové anebo my sami.

Pokud chceme na zahradě mít „exoty “, zjistíme si podmínky k jejich růstu – stín-světlo, vlhko, vhodné složení zeminy… – a tyto jim zajistíme. Což ovšem platí i u domácích rostlin.

Prvky v zahradě
Prvky v zahradě

Kámen

Kámen je přírodní materiál a v kombinaci s rostlinami působí velice vkusně a přirozeně. Je to prvek, který v zahradě přetrvá. Druhů a povah kamene je velké množství a ne každý se dá použít ve všech podmínkách. Můžeme z něj vystavět zídky, skalky, ploty, pergoly… Větší kameny lze umístit samostatně v prostoru. Kámen se používá jako dlažba, šlapáky, schody. Některé druhy rostlin se do malého kamene sázejí – skalničky, séda…. Drobný štěrk „kačírek“ je přímo nezbytný k výsadbě vodních rostlin v pobřežních částech jezírek. Stejně tak i zídky nebo solitérní objekty, do módy se dostávají veliké omleté kameny ze dna řek. Instalace velkých kamenů je technicky náročnější.

Kámen
Kámen
Kámen
Kámen

Dřevo

Je to další z materiálů, který hojně používáme v zahradách. Dřevěné pergoly, ploty, ohraničení záhonů, treláže, schodnice, dřevěné podlahy, altány…Používáme tvrdší druhy dřev, například modřín, borovici, dub. Pro jejich delší trvanlivost je třeba je ošetřit nátěrem proti vlhkosti, případně plísním. Je-li to možné, bráníme kontaktu dřeva se zeminou, například kovovými patkami na spodních částech sloupů, konstrukcemi nebo kamenem.

Dřevo
Dřevo
Dřevo
Dřevo

Voda

Zvuk vody je často důležitější, než pohled na ni.

Velmi oblíbená a důležitá je voda v zahradě. A je vcelku jedno zda se jedná o malé pítko pro ptáky, vodotrysk, mokřad, potůček anebo větší koupací jezírko. Záleží pouze na tom, co od vodního prvku všechno očekáváme. Vodní prvek zvlhčuje mikroklima v zahradě, což oceníme především v horkých letních měsících, je zdrojem potravy pro ptáky i drobné vodní živočichy, díky nim a vodním rostlinám máme ve své blízkosti přírodní vodní biotop, jenž můžeme pozorovat celoročně. A ve větším jezírku se můžeme osvěžit koupelí.

Voda
Voda
Voda
Voda

Skleníky a zimní zahrady

Mezi skleníkem a zimní zahradou je rozdíl v užití. Skleník většinou používáme jako pěstírnu – například zeleniny, sadeb, ale i pokojových rostlin. Zimní zahrada má pro nás význam odpočinkový. Je to místo, kam si chodíme podumat, když se nedá jít – například kvůli nepřízni počasí – do venkovní zahrady. Někdy se funkčnosti skleníku a zimní zahrady prolínají, ovšem je třeba mít na paměti, že člověk a rostliny mají rozdílné požadavky na teplotu a vlhkost vzduchu. Zde je třeba zvážit, čemu dáme přednost.

Ploty

Plot ohraničuje náš pozemek. Je většinou bezpečnostním ohraničením našeho teritoria, ochraňujícím nás před vpádem z venkovního světa, chrání naše soukromí. Ovšem i tato ryze praktická věc se dá začlenit do zahrady tak, aby působila vkusně. Opět je třeba se zamyslet nad tím, zda se chceme od svého okolí izolovat plotem i opticky, pak patrně zvolíme plot zděný, neprůhledový. V tomto případě máme absolutní soukromí, ovšem jsme ochuzení o vhledy do krajiny a tím i optického zvětšení našeho prostoru. Záleží také na tom, je-li v našem okolí na co koukat.

Variantou plotu odlehčeného průhledového jsou pak různé typy dřevěných, kovových, drátěných plotů. A také ploty z proutí pletené, živé ploty z různých druhů keřů, které pravidelně zastřiháváme. Typů, materiálů a možností je mnoho. Záleží na tom, v jaké lokalitě žijeme a kam až chceme v ochraně svého soukromí zajít a nesmíme zapomenout na to, že vzhled a typ plotu by měl ladit i s domem.

Ploty
Ploty
Ploty
Ploty

Je mnoho dalších prvků – nádoby, sochy, fontány, cestičky, vstupy, průhledy apod., kterými lze naši zahradu ozvláštnit, zpestřit. K tomu, aby byla příjemná a aby se v ní dařilo rostlinám i živočichům, nepotřebujeme kombinaci příliš mnoha prvků. Někdy méně bývá více. Záleží na pojetí a stylu, charakteru, který své zahradě dáme. Nezapomeňme, že naše zahrada, jak bylo řečeno v úvodu, je součástí celku, tedy krajiny, ve které žijeme a že by do ní měla nerušeně zapadnout jako kamínek do mozaiky. Pak bude mít význam nejen pro nás, její obyvatele, ale i pro lidi okolo nás žijící.

Ploty
Ploty

Publikováno: 31. 7. 2011, Autor: FOX (text a foto), Pepa (foto), Profil autora: Redakce