reklama

Zahrada je další pokoj našeho domova. Které prvky by v ní neměly chybět?

Zahrada je součástí velkého celku, jemuž říkáme krajina. Tak jako v našem těle je každá část od malé buňky až po velké orgány stejně důležitá a nezastupitelná, tak by i všechny prvky v zahradě měly být ve vzájemné harmonii a rovnováze. Žádná část by na sebe neměla poutat tak velkou pozornost, aby zastínila ostatní.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V živé zahradě by měly být všechny prvky ve vzájemné harmonii (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Za odbornou spolupráci děkujeme firmě ART STONE DESIGN.

Stejně tak jako návštěvník podle interiéru bytu pozná osobitost domácích, tak i v zahradě se odráží naše osobnost – to, co máme rádi, čemu dáváme přednost, jaký účel pro nás zahrada má. Jak příjemně nám tu bude, záleží ve velké míře na nás. Pojem krása je natolik subjektivní, že bychom se měli uvědomit, co je podle NÁS pěkné, a své představy uskutečnit i za pomoci odborníků.

Ne vše je však otázkou investic, ty jsou nutné hlavně ze začátku. Důležité je definovat si účel a poslání zahrady. Máme-li dost času a je-li pro nás práce na zahradě koníčkem či relaxací nebo je nám milejší zahrada téměř „bezúdržbová“, kde nám na posezení s kávou zbyde více času. Jiná bude zahrada pro rodinu s malými dětmi, jiný požadavek budou mít starší manželé. Zahrada pro děti musí být i s použitím všech zahradních a dekorativních prvků především bezpečná. To se týká hlavně otevřených vodních ploch jako jsou rybníčky a jezírka. Zahrada je „běh na dlouhou trať“. Má svůj vývoj. Rostliny rostou pomalu. Dům lze postavit za krátkou dobu, ale zahrada si dává na čas.

Máte zahradu ve svahu? Přečtěte si i náš další článek, kde vám poradíme, jak úpravu zahrady naplánovat.

Prvky v zahradě

Lze je zjednodušeně rozdělit na živé a neživé. Živé jsou všechny rostliny – od trávníku až po vzrostlé stromy. Při volbě skladby druhů rostlin se zamysleme nad tím, co roste volně v okolí zahrady. Místním rostlinám nebo rostlinám, jejichž biotop je podobný naší lokalitě, bychom měli dávat přednost. Je tu jakási záruka, že budou růst v prostředí, které jim vyhovuje a v němž se jim daří. Nezapomeňme, že jsou to živé bytosti, stejně jako naši domácí mazlíčkové nebo my sami.

Pokud chceme na zahradě mít „exoty “, zjistíme si podmínky k jejich růstu : stín, světlo, vlhko, vhodné složení zeminy. Tyto podmínky jim zajistíme, totéž pravidlo platí i u domácích rostlin.

Prvky v zahradě
i (Zdroj: FOX)
V zahradě nesmí chybět živá i neživá příroda

Kámen

Kámen
Kamenné prvky dodají zahradě atmosféru (Zdroj: FOX)
Kámen
Kameny mohou být volně rozmístěné (Zdroj: FOX)

Kámen je přírodní materiál a v kombinaci s rostlinami působí velice vkusně a přirozeně. Je to prvek, který v zahradě přetrvá. Druhů a vlasností kamene je velké množství, ale každý se hodí pro jiné účely. Můžeme z něj vystavět zídky, skalky, ploty, pergoly. Větší kameny lze umístit samostatně v prostoru. Kámen se používá jako dlažba, tvoří užitečné šlapáky a schody. Některé druhy rostlin se do malého kamene sázejí. Patří mezi ně např. skalničky, rozchodníky či netřesky. Drobný štěrk „kačírek“ je přímo nezbytný k výsadbě vodních rostlin v pobřežních částech jezírek. Stejně tak jako zídky nebo solitérní objekty se do módy dostávají veliké omleté kameny ze dna řek. Instalace velkých kamenů je technicky náročnější.

Dřevo

Je to další z materiálů, který hojně používáme v zahradách. Dřevěné pergoly, ploty, ohraničení záhonů, treláže, schodnice, dřevěné podlahy, altány. Zde všude má dřevo využití. Používáme tvrdší druhy dřev, například modřín, borovici, dub. Pro jejich delší trvanlivost je třeba je ošetřit nátěrem proti vlhkosti, případně plísním. Je-li to možné, bráníme kontaktu dřeva se zeminou kovovými patkami na spodních částech sloupů, konstrukcemi nebo kamenem.

Chcete mít na zahradě vlastní roubí? Přečtěte si i náš další článek, kde pro vás máme návod, jak si takové kvalitní a hezké roubí na zahradě vytvořit

Dřevo
Dřevo a voda patří k sobě (Zdroj: FOX)
Dřevo
Dřevěné cestičky vyžadují péči (Zdroj: FOX)

Voda

Zvuk vody je často důležitější, než pohled na ni. Velmi oblíbená a smyslupná je voda v zahradě. A je vcelku jedno, zda se jedná o malé pítko pro ptáky, vodotrysk, mokřad, potůček anebo větší koupací jezírko. Záleží pouze na tom, co od vodního prvku očekáváme. Vodní prvek zvlhčuje mikroklima v zahradě, což oceníme především v horkých letních měsících. Je zdrojem potravy pro ptáky i drobné vodní živočichy, Díky vodním prvkům a rostlinám máme ve své blízkosti přírodní vodní biotop, který můžeme pozorovat celoročně. A ve větším jezírku se můžeme osvěžit koupelí.

Voda
Voda v zahradě může mít různou podobu (Zdroj: FOX)
Voda
Pohled na vodu uklidňuje (Zdroj: PePa)

Skleníky a zimní zahrady

Mezi skleníkem a zimní zahradou je rozdíl v užití. Skleník většinou používáme jako pěstírnu – například zeleniny, sadeb, ale i pokojových rostlin. Zimní zahrada má pro nás význam odpočinkový. Je to místo, kam si chodíme například podumat, když se nedá jít kvůli nepřízni počasí do venkovní zahrady. Někdy se funkčnost skleníku a zimní zahrady prolínají. Člověk a rostliny mají rozdílné požadavky na teplotu a vlhkost vzduchu. Zde je třeba zvážit, čemu dáme přednost.

Ploty

Plot ohraničuje náš pozemek. Je většinou bezpečnostním ohraničením našeho teritoria, ochraňujícím nás před vpádem z venkovního světa. Chrání naše soukromí. Ovšem i tato ryze praktická věc se dá začlenit do zahrady tak, aby působila vkusně. Opět je třeba se zamyslet nad tím, zda se chceme od svého okolí izolovat plotem i opticky, pak patrně zvolíme plot zděný, neprůhledový. V tomto případě máme absolutní soukromí, ovšem jsme ochuzení o vhledy do krajiny a tím i optického zvětšení našeho prostoru. Záleží také na tom, je-li v našem okolí hezká krajina k pozorování. 

Variantou plotu odlehčeného (průhledového) jsou pak různé typy dřevěných, kovových, drátěných plotů. A také ploty pletené z proutí, živé ploty z různých druhů keřů, které pravidelně zastřiháváme. Typů, materiálů a možností je mnoho. Záleží na tom, v jaké lokalitě žijeme a kam až chceme v ochraně svého soukromí zajít. Nesmíme zapomenout na to, že vzhled a typ plotu by měl ladit i s domem.

Ploty
Plot by měl ladit s domem (Zdroj: PePa)
Ploty
Vzhled plotu může dokreslit celkový dojem (Zdroj: PePa)

Je mnoho dalších prvků – nádoby, sochy, fontány, cestičky, vstupy, průhledy, kterými lze naši zahradu ozvláštnit či zpestřit. K tomu, aby byla příjemná a aby se v ní dařilo rostlinám i živočichům, nepotřebujeme kombinaci mnoha prvků. Někdy méně bývá více. Záleží na pojetí a stylu, charakteru, který své zahradě dáme. Nezapomeňme, že naše zahrada, jak bylo řečeno v úvodu, je součástí celku, tedy krajiny, ve které žijeme. Měla by do ní nerušeně zapadnout jako kamínek do mozaiky. Pak bude mít význam nejen pro nás - její obyvatele, ale i pro lidi žijící okolo nás..

Ploty
i (Zdroj: PePa)
Typů, materiálů a možností pro stavbu plotu je mnoho

TIP:

Chcete oživit svou zahradu i vlastnoručně vyrobenými dekoracemi? Vyzkoušejte si podle našeho videa ozdobit pařez

Publikováno: 20. 10. 2021, Autor: FOX (text a foto), Pepa (foto), Profil autora: Redakce