reklama

Křivá je správná

Takové zvolání přinejmenším překvapí. Jaká křivá? A kdo? Jde o to, že když se sečtou letitá lidská zkušenost, nejmodernější výzkum a nauka o materiálu a pak se to znásobí výpočty a umocní dosažitelnými technickými prostředky, výsledkem rovnice je, že nejlepší násada pro zahradní nářadí je překvapivě křivá. Tak postupují ve společnosti Fiskars, a proto vám jejich výrobky z řady Ergonomic tak dobře padnou do ruky.

Křivá je správná

Kdo na základní škole při fyzice nezlobil a dával pozor ví, že páka patří mezi jednoduché stroje, ačkoliv se jedná vlastně o klacek (tak asi učivo vnímají pětkaři). Pomocí páky každopádně v závislosti na jejím sklonu a vložené síle můžeme snáz manipulovat předměty. To je prostě zákon - a fyzikální zákony platí i pro zahradní nářadí Fiskars Ergonomic.

Páka je když…

Páka je když…
Páka je když…

Naše paže je páka. Když ji prodloužíme, znásobíme sílu, kterou vyvíjíme na jejím konci. Ze zkušenosti víme, že s vidlemi, rýčem, lopatou a nebo motykou se nám pracuje líp či hůř, a že nám líp či hůř toto nářadí sedne do ruky. Je úkolem ergonomie najít pro ně tak ideální tvar, aby nás práce nebolela. Protože na zahradě si nejvíc „užívají“ naše dlaně, paže, ramena a taky záda.

Páka je když…
Páka je když…
Páka je když…
Páka je když…

Dalším úkolem je najít materiál, na němž se nám nepotí dlaně, je měkký a přitom pevný. Zkoumá se nejvhodnější průměr a tvar násady i její váha, trvanlivost a zohledňuje spousta dalších hledisek. Výsledkem jsou násady, na první pohled trochu divné, ale promyšlené do posledního detailu, jak je to ostatně u nářadí společnosti Fiskars obvyklé. Beze zbytku to platí pro zahradní nářadí z programu Fiskars Ergonomic.

Při výběru přemýšlejte

Ne na každou práci lze použít mechanizaci. Někde prostě musíme zapojit svaly. Aby nás svaly a kosti bolely co nejméně, měli bychom při pořizování nebo obměně ručního zahradního nářadí Fiskars Ergonomic zapojit nejdřív hlavu a vybrat si to, co nám to krásné rýpání v zemi usnadní: Správné je ergonomické – a to je v tomto případě křivé…

Více na www3.fiskars.com

Publikováno: 4. 7. 2011, Autor: Jiří Jan (text), Fiskars (foto), Profil autora: Redakce