reklama

Vypěstujte si BIO zeleninu – třeba na balkoně

Přemýšlíte, co si letos vypěstujete na své zahrádce? Rádi byste například vyzkoušeli zdravou BIO zeleninu pro své děti – zeleninu bez chemických hnojiv a postřiků, aby opravdu prospěla jejich zdraví? Je tu řešení. Vyzkoušejte zcela jedinečnou výrobkovou řadu Agro NATURA.

Vypěstujte si BIO zeleninu – třeba na balkoně

Co je to bio zelenina?

Jednoduše řečeno jde o zeleninu pěstovanou bez použití chemických prostředků. Mnoho studií dokazuje, že takto pěstovaná zelenina je chutnější, má vyšší obsah minerálních látek, vlákniny i vitaminů. Naopak není kontaminovaná žádnými chemikáliemi.

Někteří z vás nemají k dispozici zahradu, a přesto by rádi vypěstovali vlastní např. BIO rajská jablíčka případně papriky. Máte-li balkon, je problém vyřešen – musíte jen vědět, jak se o rostliny správně postarat.

Co je to bio zelenina?
Co je to bio zelenina?

Dbejte na dostatek světla a chráněnou polohu

Nejdůležitějším kritériem pro úspěšné pěstování rajčat na balkonech je volba místa. Rajčata milují sluníčko a naopak nesnáší přílišnou vlhkost. Nejlepší je tedy místo orientované na jih nebo západ. Pokud vám chybí stříška, je vhodné zakrýt sazenice tak, aby jim při dešti nestékala voda na listy. Ideálním pěstebním místem je lodžie, která rostlinám poskytuje sucho, závětří a dostatek světla.

Zvolte vhodnou nádobu a odrůdu

Pro pěstování balkonových odrůd rajčete keříčkového použijte samozávlahové truhlíky o délce padesát centimetrů, kam se vám vejdou bez problémů tři sazenice. Pokud zvolíte rajčata tyčková, těm už truhlíky nestačí. Pro jejich pěstování použijte květináče s průměrem 40-50 cm a hloubkou minimálně 30 cm, případně plastové pytle podobných rozměrů; navíc u těchto odrůd nezapomeňte na dostatečně silnou oporu. Pro pěstování v nádobách se nejlépe hodí rajče keříčkové, velmi oblíbená je odrůda typu cherry.

Výběrem vhodné zeminy podpořte dobrý růst

Již v tomto okamžiku musíte začít myslet ekologicky – vyberte si substrát určený přímo pro BIO pěstování - NATURA substrát. Tento substrát se skládá jen z přírodních a ekologických složek: z rašeliny, kokosového vlákna, jílu a startovací dávky BIO hnojiva. Struktura tohoto substrátu zaručí ideální provzdušnění a rostlinky se v něm budou cítit jako „v bavlnce“. Velkou předností je vysoká nasáklivost, jež následně způsobuje velmi dobré zásobování rostliny vodou. Díky tomuto základu budou mít vaše rajčata všechny důležité živiny včetně mikroprvků hned od prvopočátku.

Výběrem vhodné zeminy podpořte dobrý růst
Výběrem vhodné zeminy podpořte dobrý růst

Hnojení

Asi 14 dní po zasazení rajčete do nádoby nebo pytle můžete začít s pravidelným přihnojováním. Podle vašich zvyklostí můžete hnojit buď BIO kapalným hnojivem nebo BIO hnojivem v peletkách. Vhodná jsou BIO hnojiva řady NATURA. Splňují přísná evropská kritéria použití v ekologickém zemědělství. Obsahují všechny potřebné živiny včetně přirozeného obsahu stopových prvků, podporují tvorbu a dozrávání plodů. Navíc mají i jednu unikátní složku - sladové klíčky. Ty obsahují speciální sladové bakterie produkující enzymy, které podporují rozvoj kořenů. Rostlinka s bohatým kořenovým systémem je pak vitální, více nasazuje na květ a je odolnější vůči chorobám a škůdcům. Dále obě tato hnojiva obsahují velké množství organických látek, jež stimulují kromě růstu rostliny také biologickou aktivitu půdy.

Hnojení
Hnojení

Dobrou péčí předcházejte chorobám a škůdcům

Nejen pravidelné hnojení je zárukou vitality rostlin. Velmi zásadním prvkem prevence vůči chorobám a škůdcům je nezalévat na list a pěstovat na dobře větraném, slunečném místě. Zalévejte jen tak, aby substrát stačil proschnout. U všech typů rajčat vylamujte přebytečné výhony, aby nebyla rostlina příliš „zahuštěná“. Proti houbovým chorobám požívejte preventivně přípravky na bázi mědi (jsou schválené pro použití v ekologickém zemědělství). Při napadení škůdci (mšice, molice, svilušky apod.) můžete bez obav použít ekologický postřik NATURA Rock Effect. Nejen že škůdce zahubí, ale působí také protipožerově – takto šetřené rostlinky pak škůdcům prostě nechutnají.

TIP: Proti škůdcům ošetřujte již při prvním výskytu, zásah neodkládejte.

Dobrou péčí předcházejte chorobám a škůdcům
Dobrou péčí předcházejte chorobám a škůdcům

Při dodržení všech zásad budete mít krásné a silné rostliny s velkými a chutnými plody.

Podobně můžete pěstovat i BIO papriky případně BIO drobné ovoce jako jsou třeba jahody. Mít BIO jahody přímo na okně je určitě velká výhoda hlavně pro maminky s malými dětmi

Více na www.agronatura.cz a www.agrocs.cz.

Publikováno: 18. 3. 2019, Autor: AGRO CS (text a foto), Profil autora: Redakce