reklama

Sekačka čili Než začne sezona

Ruku na srdce: neudělali jste při zazimování zahrady ten zločin, že jste zapomněli vypustit benzín z motoru sekačky, která na hezkých pár měsíců skončila v kůlně? Ten je totiž konstruován pro pravidelný provoz. Pokud zůstal benzin v sekačce déle než třicet dnů, mohl zvětrat a udělat v karburátoru a v palivovém systému fermežový nános. A je toho víc, co bychom měli před tím, než se sekačkou na trávník vyjedeme, vědět a udělat. Poradí vám odborníci společnosti Nečas – zahradní technika.

Sekačka čili Než začne sezona

Vždy, když předpokládáte, že nebudete sekačku déle používat, je rozumné přidávat do benzínu stabilizátor paliva, např. Briggs & Stratton FRESH START, aby nezvětrávalo. Pak nechte motor běžet dvě minuty, aby se stabilizátor dostal do celé palivové soustavy, na fermež se pak nezmění až dva roky. V opačném případě bude chod motoru nejspíš nepravidelný a vám nezbude, než rozebrat a vyčistit karburátor.

Příprava sekačky čili Než začne sezona
Příprava sekačky čili Než začne sezona

Příprava sekačky? Musíte vyměnit olej

Před sezonou musíme v motoru sekačky olej vyměnit, nejlépe použit značkou podle doporučení výrobce stroje: je neuvěřitelné, co dokážou někdy lidé použít – třeba i olej z fritovacího hrnce. Další běžnou chybou je nový olej pouze dolévat do starého. Tak jako u auta je olej potřeba měnit v pravidelných intervalech celý.

Příprava sekačky? Musíte vyměnit olej
Příprava sekačky? Musíte vyměnit olej

Když motor necháme několik minut běžet, zahřátý vypouštěný olej sám odnese hodně plovoucích částeček, které by se jinak usadily v motoru. Po jeho zastavení olej vypusťte – u sekaček je zátka většinou pod krytem. Okolí utřete hadrem, aby nečistoty nenapadaly do klikové skříně. Demontujte kryt klínového řemene, čtyřhranným klíčem otočte zátkou a nechte vytéct starý olej do připravené nádoby. Některé motory nemají vypouštěcí zátku a tak olej vylijte nalévacím hrdlem pouhým nakloněním na stranu. Pro výměnu lze použít i sadu na výměnu oleje, je to vlastně velká injekční stříkačka s hadičkou, kterou olej jednoduše vytáhnete nalévacím hrdlem.

Výměna vzduchového filtru

Na sekačkách se nejčastěji setkáte s papírovým nebo pěnovým filtrem. Vyčistit se dokonale nedá a proto je ho třeba vyměnit. Pokud motor nemá dostatek vzduchu, dusí se. Papírový vzduchový filtr je třeba měnit každé tři měsíce nebo po pětadvaceti hodinách používání. Výměna se provádí jednoduchým odklopením krytu: vložku vyjměte a novou vložte tak, aby papírové sklady směřovaly ven. Pěnovou vložku vzduchového filtru měníte ve stejné periodě. Novou pěnovou vložku napustíte čerstvým motorovým olejem, pak ji zabalíte do čistého hadříku a přebytečný olej vyždímáte. Po opětovném sestavení musí těsnicí hrana pěnové vložky přesahovat kraje těla vzduchového filtru.

Výměna vzduchového filtru
Výměna vzduchového filtru

A co svíčky?

Pro spolehlivé a snadné startování doporučujeme měnit zapalovací svíčku po každých sto hodinách provozu nebo každou sezonu. Výměna zapalovací svíčky zajišťuje stálou zapalovací jiskru, spolehlivější startování a spoří palivo.

Broušení nože

Správně nabroušený nůž je pro pěkně střižený trávník základ – a nejen nabroušený, ale také vyvážený. Většina sekačkových motorů používá nůž jako pomocný setrvačník a rozvážení se projeví tak, že stroj nadměrně vibruje. To se dá napravit snadno, hůř je, když příčinou vibrací je po nárazu ohnutá kliková hřídel, kterou musíme vyměnit, protože rovnání je od výrobců zakázáno.

A to pořád není všechno

Před sezonou bychom měli ještě seřídit otáčky motoru, vyčistit, promazat a seřídit pojezd, zkontrolovat brzdy motoru, v kolech namazat ložiska… A nebo svěřit péči o stroj odborníkům, kteří provedou nejen všechny výše zmiňované úkony, ale odhalí a opraví případné další třeba i skryté závady, které vám v sezoně můžou znepříjemnit život.

Více informací o přípravě sekačky na www.necas-zt.cz.

Publikováno: 12. 4. 2011, Autor: Jiří Jan a NEČAS – zahradní technika (text), NEČAS – zahradní technika (foto), Profil autora: Redakce