reklama

Zimní příslušenství v jezírku

Každý, kdo vlastní jezírko buď jako okrasu nebo ke koupání ví, jak je těžké udržet v něm kvalitní a průzračně čistou vodu. Pomocí vhodného jezírkového příslušenství však můžeme ušetřit drahocenný čas. V zimních měsících bude nutné zajistit, aby nezamrzlo a nebylo znečištěné napadaným listím či trávou.

i (Zdroj: Šárka Miškovská )
Zimní příslušenství v jezírku (Zdroj: Šárka Miškovská)

Nejčastějším příslušenstvím k zazimování zahradních jezírek je plovák

Některý typ je vybaven komůrkami, do kterých můžeme nasypat různé kamínky. Lze jej použít do -15 °C. Pokud v jezírku chováme ryby, vodní želvy nebo pěstujeme vodní rostliny, využijeme plovák, který nám zaručí, že hladina jezírka nezamrzne. Plovák se vzduchovým kompresorem nám zaručí, že jezírko nezamrzne, a rovněž nám zaručí i výměnu plynů, která je pro živočichy a rostliny velmi důležitá.

Plovák
i (Zdroj: Šárka Miškovská )
Mezi nejčastěji používané příslušenství k jezírku patří plovák

Plováky jsou vyrobeny z polystyrenu nebo styrofoamu, který je velmi odolný proti povětrnostním vlivům. Vhodné pro jezírka do objemu 20 m3. Pokud se nám nechce investovat do plováku a dalších pomůcek, postačí ve větších mrazech rozmístěné PET láhve naplněné částečně pískem, svázané lankem a upevněné k bazénu.

Plovák s kompresorem
i (Zdroj: Šárka Miškovská )
Plovák s kompresorem zaručí, že jezírko nezamrzne úplně

Jezírkovou síť využijeme jako zábranu k zanesení dna jezírka bahnem. Rovněž zabráníme padajícímu listí a větvím k vytvoření toxických plynů, pokud by se tyto nečistoty dostaly do vody jezírka. Další nespornou výhodou je, že ochrání živočichy před predátory, kteří je nemohou v jezírku napadnout. Síť je odolná vůči povětrnostním vlivům, velikost ok je 20 mm. Síť napneme přes jezírko a na okrajích připevníme pomocí kolíků nebo pozemních hrotů, které mohou být součástí balení.

Jezírko připravené na zimu
i (Zdroj: Šárka Miškovská )
Takto je jezírko připravené na zimu

Pokud jsme nevyužili plovák v kombinaci s kompresorem, můžeme do zahradního jezírka použít samostatný vzduchový kompresor. Vybírat budeme podle výkonu a také výšky hluku. Kompresory jsou vyráběny z vysoce kvalitní litiny hliníku. Vzduchové komory a membrány zajistí přiměřený výkon a výtlak. Ten je důležitý, aby se nám v zimních měsících voda z hladiny nemíchala s tou u dna, kde přezimují chovní živočichové, kteří potřebují konstantní teplotu. Jezírkové filtrace umístěné na úrovni hladiny jezírka je nutné na zimu vyndat a dobře vyčistit, poté uchovat na suchém místě. Nemusíme zazimovávat gravitační filtraci nebo filtraci umístěnou v šachtě, postačí i výměna čerpadla za nižší výkon.

Čištění filtrace
i (Zdroj: Šárka Miškovská )
Mezi velmi důležité úkony patří čištění filtrace

Topné těleso

Topné těleso je vhodné do zahradního jezírka, ve kterém chováme ryby nebo ostatní živočichy. Toto příslušenství nám zabrání úplnému zamrznutí hladiny i v těch nejkrutějších mrazech. Plocha nezmrzlé hladiny je přímo úměrná na teplotě okolí a výkonu a není závislá ne velikosti jezírka. Takto vytvořená část plně poslouží k výměně plynů v jezírku. Topné těleso je vyrobeno z antikorozního titanu. Přídavný termostat nám výrazně ušetří spotřebu elektrické energie. Je naprogramován na bod mrazu. Pokud teplota stoupne nad 0 °C, automaticky topný systém vypne. Při poklesu teploty pod 0 °C naopak topný systém zapne. Termostat je vybaven světelnou kontrolkou, která ukazuj sepnutý stav. Můžeme využít i průtokový ohřívač s digitálním termostatem, jeho nevýhodou je vysoká pořizovací cena.

Potřebný otvor pro ryby
i (Zdroj: Šárka Miškovská )
Potřebný otvor pro ryby na jezírku ve velkých mrazech zajistí topné těleso

Biologické přípravky

Různé biologické přípravky použijeme na odbourání nadměrného množství organických nečistot. Tyto přípravky jsou složeny látek, které napomáhají rozkladu organických nečistot a jsou účinné i při teplotách okolo 10 °C. Nejčastěji se jedná o chladnovodní bakterie a enzymy. Jsou funkční i po zmrznutí a opětovném rozmrznutí, účinkují v temnu i pod sněhem nebo ledem.

Jezírko v zimě
i (Zdroj: Šárka Miškovská )
Jezírko v zimě obohatíme biologickým přípravkem se zimními bakteriemi

Přítomné vodní bakterie se zachytávají a přemnožují na různých místech, jako jsou rostliny a jejich odumřelé části, kačírek nebo filtr. Klesající teploty zpomalují přirozený metabolismus všech organismů, a tím dochází k degradaci organické hmoty, která se začne rozkládat a spotřebovávat důležitý kyslík. Může začít docházet k nadměrné tvorbě jedovatých plynů (sirovodík, čpavek a metan). Doporučuje se aplikovat bakterie opakovaně během zimních měsíců. Přípravky jsou šetrné k životnímu prostředí a nijak neohrožují spodní vody. Dávkování je závislé na množství vody v jezírku a počtu opakování. Přípravky se používají nejčastěji v 0,5 kg balení na 20 m3 vody.

Bakterie
i (Zdroj: Šárka Miškovská )
Bakterie pracují i pod ledem a eliminují mimo jiné výskyt škodlivých plynů

Publikováno: 2. 11. 2019, Autor: Šárka Miškovská (text a foto), Profil autora: Redakce