reklama

Zimní příslušenství v jezírku

Každý, kdo vlastní jezírko buď jako okrasu nebo ke koupání ví, jak je těžké udržet v něm kvalitní a průzračně čistou vodu. Pomocí vhodného jezírkového příslušenství však můžeme ušetřit drahocenný čas. V zimních měsících bude nutné zajistit, aby nezamrzlo a nebylo znečištěné napadaným listím či trávou.

Zimní příslušenství v jezírku (Zdroj: Šárka Miškovská)

Nejčastějším příslušenstvím k zazimování zahradních jezírek je plovák

Některý typ je vybaven komůrkami, do kterých můžeme nasypat různé kamínky. Lze jej použít do -15 °C. Pokud v jezírku chováme ryby, vodní želvy nebo pěstujeme vodní rostliny, využijeme plovák, který nám zaručí, že hladina jezírka nezamrzne. Plovák se vzduchovým kompresorem nám zaručí, že jezírko nezamrzne, a rovněž nám zaručí i výměnu plynů, která je pro živočichy a rostliny velmi důležitá.

Plovák
Mezi nejčastěji používané příslušenství k jezírku patří plovák (Zdroj: Šárka Miškovská )

Plováky jsou vyrobeny z polystyrenu nebo styrofoamu, který je velmi odolný proti povětrnostním vlivům. Vhodné pro jezírka do objemu 20 m3. Pokud se nám nechce investovat do plováku a dalších pomůcek, postačí ve větších mrazech rozmístěné PET láhve naplněné částečně pískem, svázané lankem a upevněné k bazénu.

Plovák s kompresorem
Plovák s kompresorem zaručí, že jezírko nezamrzne úplně (Zdroj: Šárka Miškovská )

Jezírkovou síť využijeme jako zábranu k zanesení dna jezírka bahnem. Rovněž zabráníme padajícímu listí a větvím k vytvoření toxických plynů, pokud by se tyto nečistoty dostaly do vody jezírka. Další nespornou výhodou je, že ochrání živočichy před predátory, kteří je nemohou v jezírku napadnout. Síť je odolná vůči povětrnostním vlivům, velikost ok je 20 mm. Síť napneme přes jezírko a na okrajích připevníme pomocí kolíků nebo pozemních hrotů, které mohou být součástí balení.

Jezírko připravené na zimu
Takto je jezírko připravené na zimu (Zdroj: Šárka Miškovská )

Pokud jsme nevyužili plovák v kombinaci s kompresorem, můžeme do zahradního jezírka použít samostatný vzduchový kompresor. Vybírat budeme podle výkonu a také výšky hluku. Kompresory jsou vyráběny z vysoce kvalitní litiny hliníku. Vzduchové komory a membrány zajistí přiměřený výkon a výtlak. Ten je důležitý, aby se nám v zimních měsících voda z hladiny nemíchala s tou u dna, kde přezimují chovní živočichové, kteří potřebují konstantní teplotu. Jezírkové filtrace umístěné na úrovni hladiny jezírka je nutné na zimu vyndat a dobře vyčistit, poté uchovat na suchém místě. Nemusíme zazimovávat gravitační filtraci nebo filtraci umístěnou v šachtě, postačí i výměna čerpadla za nižší výkon.

Čištění filtrace
Mezi velmi důležité úkony patří čištění filtrace (Zdroj: Šárka Miškovská )

Topné těleso

Topné těleso je vhodné do zahradního jezírka, ve kterém chováme ryby nebo ostatní živočichy. Toto příslušenství nám zabrání úplnému zamrznutí hladiny i v těch nejkrutějších mrazech. Plocha nezmrzlé hladiny je přímo úměrná na teplotě okolí a výkonu a není závislá ne velikosti jezírka. Takto vytvořená část plně poslouží k výměně plynů v jezírku. Topné těleso je vyrobeno z antikorozního titanu. Přídavný termostat nám výrazně ušetří spotřebu elektrické energie. Je naprogramován na bod mrazu. Pokud teplota stoupne nad 0 °C, automaticky topný systém vypne. Při poklesu teploty pod 0 °C naopak topný systém zapne. Termostat je vybaven světelnou kontrolkou, která ukazuj sepnutý stav. Můžeme využít i průtokový ohřívač s digitálním termostatem, jeho nevýhodou je vysoká pořizovací cena.

Potřebný otvor pro ryby
Potřebný otvor pro ryby na jezírku ve velkých mrazech zajistí topné těleso (Zdroj: Šárka Miškovská )

Biologické přípravky

Různé biologické přípravky použijeme na odbourání nadměrného množství organických nečistot. Tyto přípravky jsou složeny látek, které napomáhají rozkladu organických nečistot a jsou účinné i při teplotách okolo 10 °C. Nejčastěji se jedná o chladnovodní bakterie a enzymy. Jsou funkční i po zmrznutí a opětovném rozmrznutí, účinkují v temnu i pod sněhem nebo ledem.

Jezírko v zimě
Jezírko v zimě obohatíme biologickým přípravkem se zimními bakteriemi (Zdroj: Šárka Miškovská )

Přítomné vodní bakterie se zachytávají a přemnožují na různých místech, jako jsou rostliny a jejich odumřelé části, kačírek nebo filtr. Klesající teploty zpomalují přirozený metabolismus všech organismů, a tím dochází k degradaci organické hmoty, která se začne rozkládat a spotřebovávat důležitý kyslík. Může začít docházet k nadměrné tvorbě jedovatých plynů (sirovodík, čpavek a metan). Doporučuje se aplikovat bakterie opakovaně během zimních měsíců. Přípravky jsou šetrné k životnímu prostředí a nijak neohrožují spodní vody. Dávkování je závislé na množství vody v jezírku a počtu opakování. Přípravky se používají nejčastěji v 0,5 kg balení na 20 m3 vody.

Bakterie
Bakterie pracují i pod ledem a eliminují mimo jiné výskyt škodlivých plynů (Zdroj: Šárka Miškovská )

Publikováno: 2. 11. 2019, Autor: Šárka Miškovská (text a foto), Profil autora: Redakce