reklama

Nové hrábě hravě zvládnou zahradu

Nejen nové koště dobře mete, ale také každé fortelné zahradní nářadí Fiskars dopomůže k tomu, že zahrada může být hrou. I když i ten největší příznivec hrabání se v zemi na toto slovní spojení po pravdě odpoví: Jak kdy. Natož pak jeho partner, který nemusí vždy nadšeně zeleného koníčka sdílet. Děti vstoupivší do puberty mají zpravidla k zahradnickým činnostem vztah vyhraněně odmítavý, pokud se ovšem nejedná o velmi specifickou setbu.

Nové hrábě hravě zvládnou zahradu

Zahradní práce tak na jedné straně přinášejí velké uspokojení, na druhé mohou být zdrojem sváru, rodícího se z únavy, protože jsou prostě cítit v ramenou, pažích, ale i v zádech. Partneři často a děti v nebezpečném věku prakticky vždy odmítají „dřít na plantáži“, někdy brblají a nebo se bouří. Tomu, aby pro nás i pro ně zahrada byla hra, lze ale do značné míry pomoct správnou volbou nářadí, které práci usnadní.

Jak ukazují dva praktické nápady, s nimiž přichází Fiskars, nemusí jít o složité, drahé stroje, ale lecjaká účinná kouzla lze aplikovat i u docela okoukaného nářadí, které zná lidstvo opravdu dlouho.

Například takový rýč…

Například takový rýč…
Například takový rýč…

…nebo také rycí vidle, které vykazují četné plusy především tam, kde si potřebujeme poradit s úpornými kořeny, anebo naopak, pokud by při použití rýče hrozilo jejich poškození. Po déle trvající práci s oběma jmenovanými nástroji nám především páteř, ramena a lopatky prozradí, zda je jejich násada příliš dlouhá, anebo naopak moc krátká – i centimetry hrají dobře poznatelnou roli. Pro různé členy rodiny by proto bylo ideální mít nástroje délkou přizpůsobené jejich vzrůstu, takže by kůlna na nářadí připomínala police v zahrádkářském supermarketu.

Chytrým řešením jsou proto teleskopické násady: pro rýč anebo vidle můžeme volit délku od 105 do 125 cm, přičemž, jak už bylo řečeno, se každý centimetr počítá. Zahradní nářadí s teleskopickou rukojetí není tak úplně laciné, na druhou stranu, pokud nás aktivně zahrádkaří víc, vyjde nás investice do takového rýče nebo rycích vidlí rozhodně levněji, než pokus vybavit každého člena rodiny vlastním nářadím „na míru“.

Hrábě Fiskars čtyřikrát jinak

Hrábě Fiskars čtyřikrát jinak
Hrábě Fiskars čtyřikrát jinak
Hrábě Fiskars čtyřikrát jinak
Hrábě Fiskars čtyřikrát jinak
Hrábě Fiskars čtyřikrát jinak
Hrábě Fiskars čtyřikrát jinak

Ve snaze učinit si práci na zahradě hrou vznikly u hrábí místo teleskopické rukojeti pro různé práce různé typy nástavců, takže i tady logicky ušetříme místo při skladování nářadí. Protože násada z tvrzeného hliníku váží jen málo přes půl kilogramu a přitom je dlouhá 160 centimetrů, při hrabání s širokým nástavcem obsáhneme mnohem širší pruh a oproti klasickým hrábím se s těmito lehkými rozhodně tolik neunavíme: práce nám zkrátka půjde dobře od ruky.

K úpravě záhonů použijeme klasický „model“, ale s odnímatelnými křidélky, díky němuž hrábě Fiskars po jejich povrchu kloužou a nezarážejí se o drny, s úzkým nástavcem zase bez problémů a hledání správného úhlu jak na to hrabeme mezi keři i mezi květinami.

Tip: A jak vybrat správně dlouhou násadu? Postavíme se, ruku ohneme v lokti do pravého úhlu a vršek násady uchopíme do dlaně. Správný rýč by se měl špičkou dotýkat podlahy: vybrat si z pevných násad tu pravou může být proto problém. Nastavit správnou délku na teleskopické násadě je však docela snadné… Speciální konstrukce nástavců hrábí zase vcelku účinně brání protivné vlastnosti tohoto nástroje – totiž neustálému zanášení prostoru mezi jejich zuby, po němž ztěžknou jako cent a výsledek hrabání bývá mizerný.

Více informací o hrábích Fiskars naleznete na www.fiskars.com.

Publikováno: 22. 10. 2010, Autor: Jiří Jan a Fiskars (text), Fiskars (foto), Profil autora: Redakce