Sekera člověka provází od pradávna: od kamenné, zasazené v dřevěném klacku, až po ty současné. Její užitečnost je tedy neoddiskutovatelná a hlavně prověřená mnoha staletími.



Současné moderní sekery jedno- i dvouruční, se vyznačují především kvalitní ergonomickou rukojetí. Klasické dřevěné topůrko zkoušejí někteří výrobci nahrazovat životnějšími materiály. Tvrzené plasty nebo speciální lehčené slitiny nejsou žádnou výjimkou.
Aby nám sekerka dlouho vydržela, udržujeme ji v čistém a suchém prostředí. Zabráníme tak jejímu zrezivění.

Bezpečnost
Při štípání si nikdy nepřidržujeme polínko svrchu. Nejlépe je, stojí-li na špalku samo.
Kalač nebo sekeru je nutno mít kvalitně zaklínovanou, aby se neuvolnila.


Topůrko z lehčené slitiny je pohodlné do ruky. Potažení neklouzavou pryží zmenšuje otřesy a zabraňuje vyklouznutí sekery ze zpocených rukou.
O ostrou sekeru se dá při transportu snadno poranit. Pro zvýšení bezpečnosti opatříme ostří krytem. Může být z pryže, nebo jako kožený návlek. Některé sekery jsou již krytem vybaveny.
Varování
Sekeru v žádném případě nepoužíváme jako klín. Zůstane-li nám uvězněna ve špalku, snažíme se ji opatrně vypáčit. Při tlučení do ní jinou sekerou bychom mohli poškodit kovové oko, ve kterém je zasazeno topůrko. To pak může prasknout, nebo se sekera může při štípání uvolnit.Nářadí typu sekery zásadně umísťujeme mimo dosah dětí.
Kalače

Na štípání velkých špalků dřeva je lepší použít štípací kalač a ocelový klín. Jedná se vlastně o takovou kladivosekeru. Váha kalače je od 3 do 5 kg.

Díky jeho hmotnosti a tvaru tupého klínu se špalek snadno rozštípne. Nemusíme proto ničit normální sekeru nebo se zbytečně namáhat.



Tipy kalačů se podle výrobců liší nejen svojí hmotností ale i tvarem.
Štípací klín

Neocenitelným pomocníkem při štípaní velkých nebo sukatých špalků je štípací klín. Nejlépe je najít na špalku výsušnou nebo jinou trhlinu dřeva, do něj klín nasadit a pomocí kalače jako kladiva jím špalek rozštípnout na menší části. Na ty už postačí sekera.
Štípací klín by měl být na konci bez otřepů. Výhodou jsou zpětné záseky, které nedovolí klínu ze spáry vyskočit.
A co vy, máte s kalači zkušenost?

Objevili jsme i kalač s vestavnými pomocnými trhacími klíny. Ty by se měly při zaseknutí rozevřít a zvětšit tak klín i prasklinu. Jaké to je však ve skutečnosti nedokážu posoudit, protože jsem s ním nikdy nepracoval a ani nikdo z naší redakce. Jste-li na tom lépe a zkušenost s takovýmto kalačem máte, pochlubte se nám i čtenářům v diskusi pod článkem.
Fiskars sekery z Finska

A protože i mezi sekerami existují rozdíly, a i firmy jsou kvalitou, sekerami a designem posedlé, vrátíme se k nim v dalším pokračování ještě jednou. A to přesně podle hesla „to nejlepší nakonec“.
Takže se můžete těšit na RolsRoyce mezi sekerami.
Bezpečnou práci přeje Váš Pepa Kutil.
Publikováno: 16. 10. 2010, Autor: PePa (text a foto), Fiskars (foto), Profil autora: Redakce