reklama

Nová řada seker

Sekera. Může být na ní něco nového? Další generaci nástroje, s nímž se oháněl už pračlověk, přináší letos významný finský výrobce, společnost Fiskars. Věda, nové technologie a kontrola kvality proměnily dobře známý nástroj na míru jedenadvacátého století. Nové dokonalejší vlastnosti oceníme stejně doma, jako na chalupě a nebo při turistice.

Nová řada seker

Při pátrání po rodném listu předků nové řady seker se dostaneme až na konec třicetileté války do roku 1641, kdy se společnost, kterou Fiskars koupil na konci dvacátých let minulého století, rozhodla plně věnovat výrobě bojových seker. Určitě je dělali dobře, i když funkci seker postupně přece jen můžeme označit za přívětivější.

Staletá tradice, vývoj a moderní změny aneb Nová řada seker

Staletí se sekery vyráběly tradičním způsobem, ale technologie se změnila roku 1888 - to bylo k výrobě sekery potřeba šestatřiceti operací a také vyšel jejich první katalog. A o sto let později se na trhu objevila první sekera s plastovým topůrkem vyztuženým skelnými vlákny. Těchto seker bylo prodáno několik milionů. Nyní přišel čas na jejich novou generaci.

Staletá tradice, vývoj a moderní změny aneb Nová řada seker
Staletá tradice, vývoj a moderní změny aneb Nová řada seker

Co nově ucítíte v ruce

Nová řada seker Fiskars má upravený tvar topůrka s větším rozšířením konce. To spolu s potahem z měkkého oranžového plastu výrazně zlepšuje bezpečné a pohodlné držení. Také se tím výrazně tlumí případné rázy. Čepele nových seker jsou nově vytvarovány a ostří má výbrus, který je méně citlivý na vznik zoubků. Ke každé sekeře (kromě nejmenší) se dodává plastové pouzdro s oranžovým zámkem pro snadné přenášení. Nová řada seker Fiskars obsahuje tři různé velikosti štípacích seker a čtyři univerzální, včetně malé kempinkové. Svou konstrukcí sem patří také mačeta.

Více na www.fiskars.cz.

Publikováno: 10. 10. 2010, Autor: Jiří Jan (text), Fiskars (foto), Profil autora: Redakce