reklama

Práce na zahradě jako relax bez námahy

Sekání zahrady, vyžínání, stříhání živých plotů - po dlouhou dobu synonyma čistě mužské práce. Díky neustálému vývoji technologií a špičkové ergonomii zahradních strojů dnes mohou všechny tyto činnosti pohodlně zastat i ženy a doslova relaxovat při údržbě svého zeleného království. Umožní jim to například výrobky značky Husqvarna.

Práce na zahradě jako relax bez námahy

Pokrok v technice je tak rychlý, že lze jen stěží sledovat, co všechno nového na nás v obchodech čeká. Důležité ale je, že se vedle technických vychytávek neustále zlepšují také ergonomické vlastnosti. V případě Husqvarny už dosáhly všechny tyto parametry velmi vysokého stupně kvality. To přináší velkou možnost všem něžným stvořením sednout si na traktůrek, chopit se sekačky, křovinořezu nebo plotostřihu a v klidu se pustit do práce. Tam, kde dříve bolela záda, stroje byly těžké a práce namáhavá, dnes čeká pohodlí a práce na zahradě bez námahy.

Práce na zahradě bez námahy a jako relax
Práce na zahradě bez námahy a jako relax

Ergonomie jako základ bezpečí a práce na zahradě bez námahy

Ergonomie je vědecká disciplína, která se zabývá optimalizací jakékoli lidské činnosti a ve vývojových centrech Husqvarny je jí věnována velká pozornost. Řídí se tu filozofií, že spokojený zákazník jen ten, kterému se s výrobkem pohodlně a dobře pracuje. Proto se tu vyvíjí prvky, které může ovládat stejně dobře muž jako žena. Důraz je kladen na nosné popruhy, tvary rukojetí, držáky, snadné startování stroje, nastavitelnost sedačky či volantu, nízkou hmotnost, vibrace. Důležitá je též odolnost a bezpečnost.

Kde může vládnout ženská ruka?

Dalo by se říct, že v podstatě všude. Zahradní stroje mají nízkou hmotnost a jdou nastartovat s minimální námahou. Údržbu a čištění lze zvládnout bez technických znalostí – postupy jsou snadné, dobrý prodejce vám vždy vše důležité přesně vysvětlí. Práce na zahradě by měla být nejen bez námahy ale především relax, a tak některé činnosti, jako třeba práci s motorovou pilou, přenechejte raději mužům.

Kde může vládnout ženská ruka?
Kde může vládnout ženská ruka?

Jak poznáme výrobek se správnou ergonomií?

Sekačky

Ta správná sekačka usnadní vaši práci a zlepší její výsledky. Je proto dobré mít zahradní sekačku s ergonomicky tvarovaným měkkým úchopem a nastavitelnou výškou rukojeti. Pokud chcete změnit výšku sekání trávy, proč mít u každého kola jednu páčku, když může být jen jedna, centrální? Sběrný koš by měl být větší objemem a měl by jít snadno vyprázdnit. Schválně v prodejně zkuste koš nasadit na sekačku, to vám hodně napoví.

Pro pohodlnější práci vyvinula Husqvarna systém zdokonaleného proudění vzduchu AFT. Kombinací speciálního tvaru skeletu sekačky, žacího nože a vyhazovacího tunelu je useknutá tráva dopravena proudem vzduchu do horní části sběrného koše, který postupně naplňuje. Tráva tedy není tlačena do spodní části koše, odkud se, zejména při sekání za zvýšené vlhkosti, nedokázala dále posunovat. Díky tomu není potřeba tak často vyprazdňovat sběrný koš. Speciální odvětrávací průduchy sběrného koše odvádějí prach a vzduch do stran a tlumí hluk motoru v prostoru obsluhy sekačky.

Jak poznáme výrobek se správnou ergonomií?
Jak poznáme výrobek se správnou ergonomií?
Jak poznáme výrobek se správnou ergonomií?
Jak poznáme výrobek se správnou ergonomií?

Zahradní traktory

Pokud se rozhlížíte po sekačce, nezapomeňte vzít v potaz rozlohu vaší zahrady. Pamatujte, že při sekání na každých 1000 m² nachodíte dva kilometry. V tomto případě je ideální pořídit si malý traktor nebo rider.

Traktory jsou vhodné pro větší plochy. I s traktorem nevyšší výkonnosti ale posekání velkého pozemku zabere nějaký čas, samozřejmostí by proto mělo být pohodlné sezení pro řidiče. Husqvarna umístila do blízkosti polohovatelného sedadla pro řidiče všechny ovládací prvky. Během sekání tedy máte neustále dostupné vše potřebné ke klidnému chodu. Díky indikátorům znáte stav paliva nebo množství trávy ve sběrném koši. Prvotřídní pohodlí zaručují také široké stupátko, ergonomický volant nebo takové detaily, jako držák na nápoj.

Všechny traktory Husqvarna mají navíc tzv. zpětný operační systém, který vypne žací nože při jízdě pozpátku. Rovněž mají bezpečnostní vypínač pod sedadlem - pokud řidič opustí sedadlo, motor a žací ústrojí se automaticky zastaví.

Jak poznáme výrobek se správnou ergonomií?
Jak poznáme výrobek se správnou ergonomií?

Ridery

Ridery se od traktorů odlišují kloubovým řízením, který jim umožňuje dostat se do obtížných míst - dokážou se například obtočit a posekat trávu těsně kolem stromů. Rider se proto hodí, máte-li pozemek, kde je hodně stromů, keřů a dalších míst, kolem kterých by se tráva s traktůrkem sekala velmi obtížně. Žací ústrojí mají ridery zavěšené vpředu, díky čemuž máte při práci skvělý výhled.

Stejně jako traktory mají ridery Husqvarna ergonomicky seskupené ovládací prvky se snadným dosahem ze sedadla řidiče. Páčkou na ovládacím panelu lze nastavit výšku sekání i při pohybu. Po sekání lze žací ústrojí snadno vyjmout nebo zvednout do údržbové polohy bez použití nářadí a hadici s vodou vše vyčistit.

Jak poznáme výrobek se správnou ergonomií?
Jak poznáme výrobek se správnou ergonomií?
Jak poznáme výrobek se správnou ergonomií?
Jak poznáme výrobek se správnou ergonomií?

Křovinořezy

Budete-li pracovat s křovinořezem, pamatujte, že byste měli používat stroj s efektivním antivibračním tlumícím systémem. Vysoké vibrace totiž snadno a rychle způsobí únavu. Pro maximální efektivitu by křovinořezy měly mít vysoký výkon, vysoký točivý moment a rychlou akceleraci. Při samotném sekání oceníte nízkou hmotnost a tvarovanou rukojeť, která by měla být nakloněna směrem k nosné trubce. Díky tomu se stroj lépe ovládá.

Samotnou kapitolou je ergonomický nosný systém – hledejte vždy široce vypolstrované ramenní a bederní popruhy, které rozkládají zátěž na větší plochu těla. Husqvarna v zájmu větší bezpečnosti navíc vyvinula nosné popruhy Balance XTM a Balance XT. S nimi lze jediným pohybem křovinořez z popruhů uvolnit .

Jak poznáme výrobek se správnou ergonomií?
Jak poznáme výrobek se správnou ergonomií?

Plotostřihy

Živý plot vyžaduje čas a péči. Pokud ale při jejich stříhání nepoužijete správný nástroj, může to být monotónní a vysilující práce. Vybírat můžete mezi oboustrannými plotostřihy (ideální pro tvarování živých plotů), jednostrannými (vhodné k rovným střihům) a plotostřihy na tyči (doporučujeme pro střih nízkých či vysokých plotů). Nebudete se pak muset ohýbat nebo nebezpečně balancovat na štaflích.

Husqvarna nabízí u všech svých výrobků systém tlumení vibrací Low Vib. U křovinořezů to znamená, že jsou rukojeti izolovány od motoru a stříhací hlavy. Díky tomu se maximálně snižuje únava při dlouhodobém používání. Vybrané modely jsou vybaveny otočnou zadní rukojetí pro lepší stříhání živých plotů shora či z boku, což vám umožní stříhat v obtížných úhlech bez natáčení těla a rukou.

Více na www.husqarna.com/cz

Publikováno: 15. 8. 2010, Autor: Husqvarna (text a foto), Profil autora: Redakce