Po jarní kultivaci zahrady, přípravě půdy, setí a sázení, nepředstavuje plné léto začínající čas sklizně a pak už jen se založenýma rukama dohlížení na to, jak nám před očima všechno krásně kvete a roste. Naše rostliny pořád něco chtějí a dobrý hospodář jim vyhoví. Nápomocny nám v tom budou výrobky opavské společnosti Agrobio.


Tak především hrozí choroby. Horko a letní deště mimořádně přejí vzniku velmi zhoubné plísně bramborové. Ta se sice jmenuje podle brambor, ale každý zahrádkář se s ní setkal především na jejich červeném příbuzném – na rajčatech. Plíseň dovede opravdu dokonale úrodu znehodnotit. Útočí nejvíc právě od června do srpna.
Proti plísni i plevelům
V červnu jsme třikrát stříkali systémovými přípravky (Acrobat, Ridomil nebo Ortiva), ale od půlky července aplikujeme – vždy před deštěm – již jen postřik kontaktními přípravky, a to vždy po deseti dnech. Novinku představuje měďnatý přípravek Kocide 2000. Má formu mikrogranulí a je odolný vůči dešti.


Co ale když nám na zahradě bují vegetace, o níž nestojíme? Může jít o jednoleté i vytrvalé plevely na záhonech před setím nebo po sklizni, o nové plochy, ale též o nezemědělskou půdu, čili cestičky, vydlážděné prostory nebo místa u plotů.
Nekompromisně na buřinu
Tady použijeme totální herbicid s účinnou látkou glyphosate - DOMINATOR, jen musíme být při jeho použití opatrní, aby svou razancí nepůsobil jinde, než chceme. Plevely herbicid přijmou zelenými částmi a cévními svazky rozvedou do celé rostliny včetně kořenového systému. Za dva až čtyři dny začnou zasažené rostliny vadnout (vytrvalé plevely po týdnu), žloutnout a odumírat. Prostředek je rychlý a účinný, nezůstává v půdě a nepůsobí na semena, ale určité problémy má s přesličkou a kopřivami.


Tady a také proti výmladkům plevelných dřevin je nutné aplikovat účinnou látku triclopyr, kterou obsahuje GARLON 4 EC. Hubí všechno kromě trav, proto i zde musíme být při aplikaci opatrní. Garlon můžeme stříkat, ale ještě lépe je plevelnou dřevinu seříznout a řeznou plošku ihned zatřít aplikační kapalinou.
Aby rostliny neměly hlad
Ale zpět k rajčatům. Bujně rostoucí kulturní plodiny i rostliny, které máme na zahradě pro krásu, potřebují správnou výživu. Agrobio připravilo dvě nové formy kapalných organických hnojiv na rajčata: sáhnout bychom totiž měli především po hnojivech prostých chemických látek.


Neudorff – Hnojivo pro rajčata má vyrovnaný poměr živin, takže podporuje růst rostlin i mikrobiální život v půdě. Zvýšený podíl draslíku, hořčík a stopové prvky přispívají k tomu, že větší vyzrálejší plody jsou chuťově výraznější a předčasně z keříku neopadávají.
Ne každý ale má zahradu se záhony, takže čerstvá rajčata pro kuchyň spousta lidí pěstuje v truhlíku: jim je určeno nové speciální organické hnojivo Pokon Balkonová rajčata.
A co keře a květiny?




Na ně bychom také neměli zapomínat. Ještě v červenci je čas na druhé přihnojení jehličnanů, vinné révy, růží a rostlin upřednostňujících kyselejší prostředí, jako jsou hortenzie či azalky. Pro konkrétní druhy je určena řada Trumf. Hnojiva v ní mají formu drobků a jsou vyrobená z přírodních surovin, jako je moučka, kakaové slupky, mořské řasy a melasa. Je v nich i hořčík, který rostlinám už unaveným létem zajistí svěží zelenou barvu.
Více se dozvíte na www.agrobio.cz
Publikováno: 30. 7. 2010, Autor: Jiří Jan a Agrobio (text), Agrobio, PePa (foto), Profil autora: Redakce