reklama

Bazén se bez chemie neobejde

Co mohou pro čistotu bazénu jeho návštěvníci udělat je jasné: před vstupem do vody se osprchovat a opláchnout si z chodidel písek a třeba posekanou trávu. My bychom měli vodu v bazénu pravidelně filtrovat, plovoucí nečistoty denně odstraňovat, a pokud nemá střechu, nenechávat ho zbytečně odkrytý. Pomůže nám bazénová chemie, kterou nabízí Marimex.

Bazén se bez chemie neobejde

Doporučení prostředků, které Marimex prodává k úpravě ideálních hodnot pH, na dezinfekci vody, eliminaci mikroorganizmů a proti řasám určitě má váhu, protože zaměstnanci tohoto největšího dodavatele bazénů u nás vědí dobře co, jak a proč nejlíp funguje.

Bazén bez chemie? Neobejde se
Bazén bez chemie? Neobejde se
Bazén bez chemie? Neobejde se
Bazén bez chemie? Neobejde se

Zásaditá nebo kyselá?

Hodnota pH určuje, jaká je voda v bazénu. Pro bazén je ideální hodnotou 7,2 až 7,6. Vyšší pH kalí vodu a způsobuje kotelní kámen, při nižším korodují kovové povrchy, blednou použité barvy a navíc voda dráždí pokožku a očí. Výše pH také ovlivňuje rozpouštění a účinnost používaných dezinfekčních přípravků. Na zjištění toho, jak na tom s kyselostí vody v bazénu jsme, použijeme testovací sadu. Po přidání roztoku nebo tablety se vzorek z bazénu odpovídajícím způsobem zbarví a my výsledek porovnáme s přiloženou stupnicí. Pokud je od doporučeného stavu 7,6 vyšší, použijeme přípravek pH -, je-li naopak nižší než 7,2, aplikujeme přípravek pH +.

Dezinfekce vody

Obvykle vodu v bazénu dezinfikujeme chlorem, jehož obsah měříme jednou týdně, jen pokud je provoz silnější, nebo horko větší, častěji. Množství chloru ve vodě by se mělo pohybovat kolem 0,5 mg/l. Na úpravu jeho množství použijeme některý z přípravků z řady Aquamar. Jsou to dezinfekční tablety 7 Day Tablets, pomalurozpustné minitablety pro základní ošetření, Quick, Shock chlor a stabilizátor chloru, snižující jeho ztráty způsobené slunečním zářením. Chlor má typický pach, který není zrovna příjemný, a ten lze potlačit prostředkem Dechlor.

Dezinfekce vody
Dezinfekce vody
Dezinfekce vody
Dezinfekce vody

Jak na řasy

Za déletrvajícího horka, ale i při častém dešti a bouřkách vznikají na stěnách bazénu slizké řasy, které jsou živnou půdou pro bakterie, jejichž spory přináší do bazénu s prachem vítr. Pro jejich růst je nezbytné UV záření a vyšší teplota vody. Nejjednodušším způsobem, jak se s řasami v bazénu vypořádat, je pravidelné preventivní používání přípravku proti řasám Algeastop.

S chemií bez rizika

Sortiment bazénové chemie je přirozeně ještě širší. Jejím prostřednictvím dokážeme zvýšit tvrdost vody nebo ji naopak snížit, vyvločkovat mikroskopické části a tím pročistit vodu, vyčistit fólii a nebo připravit zbytkovou vodu v bazénu pro jeho zazimování. A co je nejdůležitější: tomu, kdo se bude držet dávkování v návodech k použití, nemohou ani potenciálně škodlivé látky v bazénové chemii uškodit, protože všechny výrobky které Marimex nabízí, mají hygienický atest.

Více na www.marimex.cz.

Publikováno: 30. 6. 2010, Autor: Jiří Jan a Marimex (text), Marimex (foto), Profil autora: Redakce