reklama

Na zahradní odpad vyzrajeme drtičem

Velký zahradní úklid není výsadou podzimu nebo předjaří, protože například stromy a keře prořezáváme průběžně podle druhů. Tak máme větví, větviček a rostlinných zbytků pořád dost. Kam s nimi? Ne všechno lze jen tak zkompostovat nebo spálit, a popelnice jsou drahé. Části problémů nás zbaví zahradní drtič, který nabízí firma Ruční nářadí CZ.

Na zahradní odpad vyzrajeme drtičem
Na zahradní odpad vyzrajeme drtičem Bosch
Na zahradní odpad vyzrajeme drtičem Bosch

Práce s drtičem Bosch je rychlá a pohodlná. Navíc získáme hodnotnou surovinu, kompostovatelnou drť, kterou po čase vrátíme do půdy jako dobré hnojivo. To je chytré řešení ve výsledku navíc přátelské k životnímu prostředí. Zbývá jen vyřešit výběr zahradního drtiče, aby našim potřebám plně vyhovoval.

Nůž se dvojím ostřím

Zahradní drtiče Bosch mohou zpracovávat odstřižené pruty nebo větve stromů, živých plotů, keřů, utržené květy. Model vybereme podle velikosti zahrady, množství odpadu a také jeho povahy.

Pro menší zahrady je dobré vybírat tzv. nožové drtiče, které dobře likvidují převážně zelený měkký materiál – odpadu z mladých živých plotů, zbytky rostlin a drobnější větve do průměru 38 mm. Základní jednoduché drtiče moc neváží (BOSCH AXT Rapid 2200 dvanáct kilogramů), takže se s nimi celkem snadno manipuluje. Práci zvládne nůž se dvěma břity. Ovládání je jednoduché: prostě do plnícího trychtýře pěchovadlem menší větve a měkký zelený odpad posunujeme.

Nůž se dvojím ostřím
Nůž se dvojím ostřím
Nůž se dvojím ostřím
Nůž se dvojím ostřím

Výkonný šnek všechno semele

Výlučně na tvrdý odpad jsou určeny šnekové drtiče Bosch. Velké zahrady a sady dobře využijí drtič s frézovacím válcem, který je výkonnější a může zpracovávat větve o průměru až 45 mm.

Všechny typy jsou samozřejmě vybaveny takovými ochrannými prvky, aby při práci s nimi byla zajištěna co nejvyšší bezpečnost, na zahradu si přece chodíme pro zdraví a ne pro neschopenku. Jsou to kryty bránící odlétávání materiálu, dětská pojistka proti nechtěnému spuštění, rychlovypínače nebo elektronická ochrana proti opětovnému spuštění přístroje v případě výpadku elektrického proudu.

Kutilova rada zní: při nákupu se zajímejte i o tyto věci, mít je se rozhodně vyplatí!

Tip na závěr:

Je dobré sousedům nedělat to, co nechceme, aby dělali nám. Firma Bosch vyrábí tzv. tiché drtiče, které je nebudou rušit. Odpadne pokřikování přes plot či administrativní nepříjemnosti. Tiché výrobky BOSCH AXT 25 D a AXT 25 TC navíc mají odnímatelný trychtýř, který se vejde do sběrného koše, takže drtič snadno uložíte v kůlně, dílně nebo garáži.

Více na www.rucni-naradi.cz.

Publikováno: 26. 6. 2010, Autor: Jiří Jan a Ruční nářadí CZ (text), Ruční nářadí CZ (foto), Profil autora: Redakce