reklama

Do sadu i na výlety

Nejen v sadu je pořád co dělat, stačí, když máme byť jen pár ovocných stromků. Řezem občas upravit potřebují i okrasné dřeviny. Je to věc chvíle, pokud se ovšem z obchůzky mezi stromy nemusíme vracet pro nářadí: to pak oceníme šikovnou zasouvací pilku, kterou můžeme mít stále u sebe.

Do sadu i na výlety

Jak vlastně pila řeže? Břity zubů jsou broušeny střídavě na obě strany, proto klasická pila dělí materiál při tahu k sobě i od sebe. Cenou za to je relativně široký řez, který nemá ideálně hladkou strukturu. Sadaři proto sebou při zákrocích na živém dřevě kromě pily nosí zpravidla i nůž, jímž musí řez ještě upravit. A tak mají doslova plné ruce práce, neboť s větší pilou se na žebříku obtížněji manipuluje, a musí-li člověk neustále šplhat nahoru a dolu – tu pro pilu, tu pro štěpařský vosk – má brzy takové práce plné zuby.

Do sadu i na výlety se zasouvací pilkou
Do sadu i na výlety se zasouvací pilkou
Do sadu i na výlety se zasouvací pilkou
Do sadu i na výlety se zasouvací pilkou

Zasunutá pilka se nosí na dodané sponě nebo prostě v kapse.

Výrobci se proto snažili pilku zmenšit, což známe již z nejrůznějších zavíracích nožů, kde mezi řadou čepelí je často také pilka. Pak žasneme, co všechno takový nůž umí: ovšem jen do chvíle, kdy ho chceme v praxi použít. Bývají těžké, špatně se drží a takovou zavírací pilkou se toho ve skutečnosti zrovna moc uříznout nedá. Fiskars proto přišel s jiným řešením – pilkou zasouvací. Ovládat se dá jednou rukou, což rozhodně oceníme, pokud zrovna balancujeme na vysokém žebříku. Takový pilový list z pečlivě zakalené nerez oceli se prostě vysune z ergonomicky tvarované rukojeti. Břity všech zubů má nabroušené z jedné strany, takže řeže jen tahem k sobě, což ovšem není nevýhoda: řez je totiž tak jemný, že ho u starších větví, kdy se často jeho kraje třepí, nemusíme vůbec začišťovat a nebo jinak upravovat.

Tip

Že se taková šikovná věc neuplatní jen ve štěpnici, ale dobře nám poslouží například při táboření a na výletech, je jasné. Vejde se do kapsy a váží 95 gramů (a každý, kdo si někdy kupoval deset deka salámu, ví, jak je toho salámu málo…). Šikovná pilka dobře sedne do ruky a řeže nad očekávání čistě.

Více se dozvíte na Fiskars.

Publikováno: 11. 6. 2010, Autor: Jiří Jan (text), Fiskars (foto), Profil autora: Redakce