Doby, kdy jsme byli nuceni vyrábět si skleník sami, jsou naštěstí pryč. Dlouhá zima však odhalila slabiny některých prodávaných typů a tuto zkušenost bychom měli při volbě našeho nového skleníku zohlednit. Dnes nám odborník z firmy Limes poví něco o konstrukcích skleníku a za týden o výplních jejich střech a stěn. Rozhodnutí mezi různými pro a proti ale budeme muset nakonec udělat vždy podle vlastních podmínek i možností.
Budovat dnes skleník na koleně se už nevyplatí: ceny skla i kovu jsou v maloobchodě tak vysoké, že prakticky za stejné peníze, jaké bychom dali za nákup základního materiálu, můžeme od renomované firmy koupit hotový skleník a pak tuto „skládačku“ smontovat.
Konečná cena by neměla být rozhodující
Při výběru dodavatele je důležité porovnávat nejen ceny, ale také provedení výrobku. Můžeme možná pár tisíc ušetřit – je to ale vždy výhra? Především je třeba dbát na pevnost skleníku. Zkušenost letošní zimy ukázala, že laciné dovozové skleníky z hliníku opravdu s našimi podmínkami moc nepočítají. Většina tuzemských výrobců ovšem ví, co zima umí a jejich výpočty jsou vedené tak, aby skleníky sněhovou zátěž vydržely.


Ocel by měla mít přednost
Tradičně u nás používané konstrukce z ocelových profilů vydrží sněhovou zátěž až 150 kg/m2, zatímco dovozové lehké hliníkové skleníky jsou dimenzované jen na 60 - 90 kg. Je možné koupit dvojí provedení ocelové konstrukce: buď to je svařenec z různých „T“ profilů, které jsou následně žárově zinkovány, nebo jsou to profily vyrobené z žárově zinkovaných plechů.
Pro a proti
Do konstrukce z „T“ profilů se sklo většinou lepí sklenářským tmelem či silikonem, takže montáž je poněkud náročnější. Velký problém samozřejmě nastane, pokud se sklo rozbije: to pak znamená spoustu času na výměnu skla. Nicméně všechna skla jste prakticky nuceni přilepit, protože jen tak nezůstanou žádné otvory, jimiž by mohl ze skleníku teplý vzduch unikat.
Konstrukce z profilovaných žárově zinkovaných plechů je jednoduše šroubovaná, skla jsou ke konstrukci uchycena šroubovanými příchytkami. Většinou jsou podložena gumovou lemovkou, která jistí jejich pružnější uložení a větší odolnost například proti nárazům krup. Ovšem protože se sklo nemusí lepit, mohou někde vzniknout škvíry. Stojíme tedy před dilematem, jak se rozhodnout mezi snadnou demontovatelností poškozených skleněných tabulí a problémem, na který je silikonový tmel tak jako tak jediným lékem.


Barva profilovaných plechů
Konstrukci skleníku z profilovaných plechů si můžete dát nalakovat do požadovaného odstínu. Spojením zinkované konstrukce a kvalitního vypalovacího laku získáte povrchovou úpravu s mnohonásobně delší životností, a navíc si můžete zvolit libovolný odstín. Oceníte to především, pokud chcete skleník sladit s domem nebo jinými konstrukčními prvky v zahradě: nevíc se prodávají hnědá, zelená, bílá, ale zájmu se těší i odstíny žluté, červené či modré barvy.
Příště - Sklo nebo plast? Více informací: www.limes.cz.
Publikováno: 19. 4. 2010, Autor: J. Jan a F. Kladiva, LIMES, s. r.o. (text), F. Kladiva, LIMES, s. r.o. (foto), Profil autora: Redakce