reklama

Pořizujeme skleník (1)

Doby, kdy jsme byli nuceni vyrábět si skleník sami, jsou naštěstí pryč. Dlouhá zima však odhalila slabiny některých prodávaných typů a tuto zkušenost bychom měli při volbě našeho nového skleníku zohlednit. Dnes nám odborník z firmy Limes poví něco o konstrukcích skleníku a za týden o výplních jejich střech a stěn. Rozhodnutí mezi různými pro a proti ale budeme muset nakonec udělat vždy podle vlastních podmínek i možností.

Pořizujeme skleník (1)

Budovat dnes skleník na koleně se už nevyplatí: ceny skla i kovu jsou v maloobchodě tak vysoké, že prakticky za stejné peníze, jaké bychom dali za nákup základního materiálu, můžeme od renomované firmy koupit hotový skleník a pak tuto „skládačku“ smontovat.

Konečná cena by neměla být rozhodující

Při výběru dodavatele je důležité porovnávat nejen ceny, ale také provedení výrobku. Můžeme možná pár tisíc ušetřit – je to ale vždy výhra? Především je třeba dbát na pevnost skleníku. Zkušenost letošní zimy ukázala, že laciné dovozové skleníky z hliníku opravdu s našimi podmínkami moc nepočítají. Většina tuzemských výrobců ovšem ví, co zima umí a jejich výpočty jsou vedené tak, aby skleníky sněhovou zátěž vydržely.

Konečná cena by neměla být rozhodující
Konečná cena by neměla být rozhodující
Konečná cena by neměla být rozhodující
Konečná cena by neměla být rozhodující

Ocel by měla mít přednost

Tradičně u nás používané konstrukce z ocelových profilů vydrží sněhovou zátěž až 150 kg/m2, zatímco dovozové lehké hliníkové skleníky jsou dimenzované jen na 60 - 90 kg. Je možné koupit dvojí provedení ocelové konstrukce: buď to je svařenec z různých „T“ profilů, které jsou následně žárově zinkovány, nebo jsou to profily vyrobené z žárově zinkovaných plechů.

Pro a proti

Do konstrukce z „T“ profilů se sklo většinou lepí sklenářským tmelem či silikonem, takže montáž je poněkud náročnější. Velký problém samozřejmě nastane, pokud se sklo rozbije: to pak znamená spoustu času na výměnu skla. Nicméně všechna skla jste prakticky nuceni přilepit, protože jen tak nezůstanou žádné otvory, jimiž by mohl ze skleníku teplý vzduch unikat.

Konstrukce z profilovaných žárově zinkovaných plechů je jednoduše šroubovaná, skla jsou ke konstrukci uchycena šroubovanými příchytkami. Většinou jsou podložena gumovou lemovkou, která jistí jejich pružnější uložení a větší odolnost například proti nárazům krup. Ovšem protože se sklo nemusí lepit, mohou někde vzniknout škvíry. Stojíme tedy před dilematem, jak se rozhodnout mezi snadnou demontovatelností poškozených skleněných tabulí a problémem, na který je silikonový tmel tak jako tak jediným lékem.

Pro a proti
Pro a proti
Pro a proti
Pro a proti

Barva profilovaných plechů

Konstrukci skleníku z profilovaných plechů si můžete dát nalakovat do požadovaného odstínu. Spojením zinkované konstrukce a kvalitního vypalovacího laku získáte povrchovou úpravu s mnohonásobně delší životností, a navíc si můžete zvolit libovolný odstín. Oceníte to především, pokud chcete skleník sladit s domem nebo jinými konstrukčními prvky v zahradě: nevíc se prodávají hnědá, zelená, bílá, ale zájmu se těší i odstíny žluté, červené či modré barvy.

Příště - Sklo nebo plast? Více informací: www.limes.cz.

Publikováno: 19. 4. 2010, Autor: J. Jan a F. Kladiva, LIMES, s. r.o. (text), F. Kladiva, LIMES, s. r.o. (foto), Profil autora: Redakce