reklama

Fiskars: šikovné novinky pro zahradníky

Zima se protáhla a vypadá to, že nástup jara bude bouřlivý. Na nákup nářadí je pět minut po dvanácté, přesto se stojí za to nad některými novinkami zamyslet. Týká se to hlavně rýčů a rycích vidlí, protože dobrou pilu uplatníme celou sezonu.

Fiskars: šikovné novinky pro zahradníky

Český Kutil na výhody zasouvacích pilek Fiskars už upozorňoval. Užitečnost takového kapesního řešení potvrzují sadaři, chalupáři i táborníci, nicméně větve silnější než 100 mm se s takovou nožovou pilou pižlaly přece jen obtížněji. Bylo by možné i na větší pilu použít podobný princip, nebo budeme odsouzeni chodit na dříví s klasickou ne zrovna lehce přenosnou pilou, u níž navíc může od speciálních zubů hrozit zranění?

Každý chvilku…

Každý chvilku…
Každý chvilku…
Každý chvilku…
Každý chvilku…

Pila se zasunutou čepelí a pila v pracovní pozici

Podobná otázka zřejmě napadla víc uživatelů, a tak ve Finsku vyvinuli většího sourozence úspěšného kapesního řešení. Velká zasouvací pila má pečlivě zakalený pilový list z kvalitní karbonové oceli se speciálním výbrusem zubů. Proti zreznutí ji chrání vrstva tvrdého chrómu. Vysunutý je 255 mm dlouhý a bez problémů řeže i větve se 120mm průřezem. Zasouvá se do polyamidového a skelnými vlákny vyztuženého plastového držadla, které si můžeme na sponě zavěsit na pásek, takže při pohybu po lese nebo zahradě máme ruce volné. Zatímco kapesní varianta vážila necelých sto gramů, „přibrala“ tato pila na dvojnásobek, ale i tak je neskutečně lehká.

Ještě něco o rýčích

Ještě něco o rýčích
Ještě něco o rýčích
Ještě něco o rýčích
Ještě něco o rýčích

Podle toho, jakou máme na zahradě půdu, bychom měli volit typ rýče: ty s špičatým zakončením čepele lépe uplatníme v kamenitější půdě, rovnými dobře zarovnáváme trávník. Rycí vidle jsou vhodné na lehčí půdy. A aby nás nebolel po práci hřbet, měli bychom nářadí vybírat „podle figury“. Mysleli na to ve Fiskarsu a nabízejí řadu teleskopických rýčů, u nichž lze délku násady z tenkostěnné ocelové trubky seřídit. Nestudí ani neklouže v dlaních, poněvadž ji výrobce potáhl měkkým plastem.

Ještě něco o rýčích
Ještě něco o rýčích

Tip:

Kdo ctí osvědčenou značku ale i přes uvedené výhody upřednostňuje klasické nářadí, sáhne nejspíš po letošní novince: 310 mm dlouhé pile Fiskars s pevným listem a měkkým pečlivě ergonomicky tvarovaným držadlem. I finské rýče se vyplatí – dobře kalená kvalitní ocel na čepeli vydrží totiž léta a větší úhel mezi násadou a pracovní částí sníží při práci namáhání zad.

Podrobnosti o novinkách na www.fiskars.com.

Publikováno: 26. 3. 2010, Autor: Jiří Jan a Fiskars (text), Fiskars (foto), Profil autora: Redakce