reklama

Kosení a žací stroj

Po trpělivé a starostlivé několikaměsíční péči se trávník v zahradě pěkně zelená a nastává čas na jeho úpravu kosením. Představte si, že listy znamenají pro trávy jejich plíce. Kosením tyto plíce zmenšujete. Když zkrátíte o 80 % délku listů, znamená to pro trávu nesmírný šok, z kterého se dlouho vzpamatovává. Ovšem můžete zasáhnout tak, aby trávník houstl a prospíval bez šoků.

Kosení a žací stroj

Radikálním zkrácením dojde ke zhoršení estetického vzhledu trávníku a současně se otevírá prostor pro šíření plevelů a škůdců. To může trvat i několik týdnů. Proto zkracujte trávník maximálně o 1/3 délky listů. Když tráva přeroste, tak raději koste každý třetí den a postupně snižujte výšku stébel.

Travní žací stroje se na zahradách používají ve dvou typech podle konstrukce žacího ústrojí. Nejrozšířenější typ je rotační (klasická sekačka), druhý typ je vřetenový, který je nejrozšířenější ve Velké Británii a u nás je standardem pouze na golfových hřištích.

Klasická rotační sekačka stéblo trávy uráží rotačním pohybem jednoho či dvou nožů – to je řez bez opory. Takový řez stébla je dlouhý, stéblo se třepí a může to vést k tomu, že konec stébla zasychá a trávník má najednou nažloutlý nádech. Vřetenové ústrojí stébla střihá. Nejčastěji pomocí šesti nožů spirálově uložených do vřetene. Ty oddělují stébla střihem o protiostří a tím se dosáhne krátkého a hladkého střihu stébla.

Čím častěji kosíte, tím lépe. Na dobře udržovaném trávníku by nemělo být poznat, že je právě pokosený. Maximálně tam – v případě použití vřetenových sekaček s válci namísto koleček – mohou být vidět pruhy od válců. Správně udržovaný trávník vypadá celý rok stejně, to znamená, že má stále stejně tmavě zelenou barvu, je konstantně nízký a hustý. Čím chcete trávník nižší, tím častěji koste – dvakrát týdně je standard.

Připraveno ve spolupráci s firmou ATCO – vřetenové sekačky.

Publikováno: 5. 6. 2009, Autor: Elena a Atco (text), Atco (foto), Profil autora: Redakce