reklama

Jak vytvořit pruhy na trávníku

Asi jste se již také přistihli, že někdy při sledování fotbalového přenosu zálibně pozorujete kvalitu trávníku s lesknoucími se pruhy. A co třeba takové golfové hřiště s hustou, sytě zelenou travičkou … To by byla krása, mít kousek takového šťavnatého pažitu u domu. Máme pro vás tip, jak si hodně podobný pruhovaný trávník doma udělat.

Jak vytvořit pruhy na trávníku

Bukolickou idylku na zeleném pažitu ale vytvoříte pouze vřetenovou sekačkou. Rotační pomocnice pruhy na trávníku neumí. Ty zvládá pouze vřetenová sekačka, která má navíc místo pojezdových koleček válce. Tyto sekačky mají vřeteno osazené několika noži, většinou šesti až jedenácti, a jedním spodním nožem, který tvoří protiostří. Tento způsob stříhání trávy je mnohem šetrnější a trávník po něm více houstne.

Většina vřetenových sekaček pro domácí použití však nemá válce ani motor, a tak, i když střihají trávu šetrně, pruhy na trávníku také nevytvoří. Na tuzemském trhu se prodávají například vřetenové sekačky ATCO, vyráběné v Anglii, které jsou osazeny dvěma válci. A ty při sekání vytvářejí pruhy.

Tráva se během sekání přitlačuje ve směru jízdy, a když pak sekačka jede v pruhu zpět, přitlačuje trávu opačným směrem. Důsledkem toho je optický jev, kdy jse zdá, že jeden pruh je světlejší a druhý tmavší.

Je to jednoduché a pruhy na trávníku jsou vidět již při prvním sekání a vydrží několik dní, podle toho, jak tráva rychle roste. Práci na velké ploše trávníku pak majitelům zpříjemní stroje vybavené vlastním pojezdem.

Připraveno ve spolupráci s firmou Atco - vřetenové sekačky.

Publikováno: 29. 5. 2009, Autor: Elena a Atco (text), Atco (foto), Profil autora: Redakce