reklama

Bazén – nemusíte kopat, ani chodit na koupaliště

Známe asi všichni ten pocit: vrátíme se v letním vedru z práce, chtěli bychom se svlažit v čisté a osvěžující vodě, udělat pár temp, nebo se ve vodě jen tak převalovat, třeba se sklenkou osvěžujícího drinku. Na koupaliště nebo k vodě už jet nechcete a kopat na zahradě bazén také nepřipadá v úvahu.

Bazén – nemusíte kopat, ani chodit na koupaliště

Svůj letní sen o koupání v intimním prostředí vlastní zahrady a třeba i o plavání v protiproudu si můžete docela dobře splnit. Dokonce i bez toho, že byste nutně museli rozkopat pozemek. Záleží jen na tom, kolik hodláte do své soukromé „plovárny“ investovat.

Mít vlastní bazén na zahradě má mnoho předností: za zábavou a odpočinkem se nemusíte trmácet autem, nikdo vás při koupání neruší a při pravidelné péči o bazén se můžete spolehnout na křišťálově čistou vodu.

Snadno a rychle

Pokud nehodláte investovat vysoké částky do stavby velkého bazénu a nemáte chuť kvůli koupání ani příliš měnit podobu svého pozemku, vystačíte si s některým z nadzemních bazénů. Jsou většinou vyrobeny z trojvrstvého PVC, mají kruhový tvar s různými průměry (od 3,7 do 5,5 m ) a na okraji jsou opatřeny nafukovacím límcem. Bývají hluboké od 0,7 do 1,2 m. A objem vody? U nejmenšího počítejte přibližně se 6000 litry, největší pojme přes 20 000 litrů.

Instalace těchto jednoduchých bazénů je velmi snadná: na zahradě vám postačí najít zpevněné rovné místo, které vysypete zeminou nebo jemným pískem, na podklad rozložíte geotextilní podložku, bazén rozložíte, pumpičkou nafouknete okrajový prstenec, napustíte vodu a můžete se koupat. Podobně fungují i nadzemní bazény s kovovou konstrukcí kruhového nebo obdélníkového tvaru. Lehce sestavíte kovovou konstrukci a bazén napustíte vodou.

Samonosné nafukovací bazény se pohybují v cenových relacích od 1 500 do 25 000 Kč (rodinný bazén). Často je dostanete v sadě s kartušovou nebo pískovou filtrací vody nebo schůdky.

Voda nad zemí

Voda nad zemí
Voda nad zemí

Další, finančně náročnější, a samozřejmě exkluzivnější jsou pevné nadzemní bazény, jejichž korpus tvoří většinou ocelový plech v kombinaci a dalšími speciálními nátěry a fóliemi, dodávané většinou s pískovou filtrací, solárním ohřevem, schůdky, někdy i skimmerem (sběračem nečistot na hladině), případně se zakrývací plachtou. Stejně jako v prvním případě se umísťují na vyrovnanou plochu na geotextilní podložku.

Konstrukce některých dovoluje, aby mohly být částečně nebo takřka celé zapuštěny do země. To je příjemné pro majitele svažitých pozemků, kteří si nemohou dopřát volně stojící bazén. Navíc jsou opatřeny kovovými vzpěrami a lištami, které zajišťují jejich stabilitu a jsou opatřeny lištou s vlnolamem.

Nadzemní bazény mají buď kruhový nebo oválný tvar, s průměrem od 3,7 m. Velké bazény pak slibují mnohem větší prostorový komfort, například 9,1×4,6 m s objemem 45 000 litrů a hloubkou 1,2 m. Ceny se pohybují cca od 6 000 do 40 000 korun. Montáž větších bazénů je lepší svěřit odborníkům.

Bazén takřka na míru

V případě, že se vám nelíbí žádný hotový typizovaný bazén, máte možnost vymyslet si vlastní originál včetně tvaru a rozměrů. Možností, jak to realizovat, je hned několik. První variantu nabízí hydroizolační fólie, která se hodí při rekonstrukci starších i výstavbě zcela nových bazénů. Jedná se o měkčené PVC vyztužené pevnou sítí, které úspěšně odolává nejen vodě, ale i dalším okolním vlivům (počasí, UV záření, chemikálie). Její životnost je zhruba třicet let a má mnoho barevných možností.

Možná si však přece jen vyberete už nějaký „hotový“ tvar bazénu, pak by vám rozhodně neměla ujít nabídka sklolaminátových forem. A jejich přednosti? Především vysoká pevnost a odolnost, hladký povrch bez jakýchkoli spojů a vysoká tepelná izolace. Jednotlivé bazénové vložky jsou navíc opatřeny vnitřními bazénovými schůdky. Podobně jsou na tom keramické bazény s konstantním nebo postupně se svažujícím dnem, protiskluzovou úpravou dna i vstupních schodů (některé jsou opatřeny i sedátky) a mnohdy také odpočinkovým či relaxačním prostorem pro ty, kteří neradi plavou.

Další možností je například bazénový korpus ze silnostěnného pozinkovaného plechu opatřený nástřikem speciálního plastu. Vnitřek bazénu je ze zpevněné fólie, velmi odolné proti UV záření i chloru. Na dotek však působí velmi příjemně a měkce. Ceny velkých bazénů na míru jsou individuální a odvíjí se od cen použitého materiálu, velikosti bazénu a přání zákazníka.

Více informací získáte na www. marimex.cz.

Publikováno: 27. 5. 2009, Autor: Elena a Marimex (text), Marimex (foto), Profil autora: Redakce