reklama

Chemie pro bazény

Je překvapivé, kolik života je v jediné kapce vody: jsou tu zárodky řas, rozsivky, bičíkovci… A představa, že bychom se v této živé polévce měli koupat? Brrr! I když to zní divně, křišťálová voda, chlouba každého majitele bazénu, by v podstatě měla být mrtvá jako drahokam.

Chemie pro bazény

Jenom v čisté (tedy v hygienicky nezávadné) vodě je to pravé potěšení se koupat. Aby taková byla po celou sezonu, musíme se o ni starat. Nejefektivněji nám v tom pomáhá bazénová chemie, protože se ale průzračnou vodou nechceme jen kochat, ale především v ní plavat a cachtat se, musíme v použití chemických prostředků přijmout některá omezení.

Nejen po přezimování, ale před každým novým napuštěním, je třeba bazén důkladně vyčistit, opět pomůže bazénová chemie od usazenin, prachu a organických nečistot. Pokud tuto první práci odbudeme, všechny následné nám seberou podstatně víc času i sil. Po tomto úklidu ve čtyřech krocích zkontrolujeme, jak funguje filtrace.

  • Je třeba, aby hadice a trubky byly prosty překážek, které by nepříznivě ovlivňovaly průtok vody.
  • Hadice, potrubí a všechny spoje musí být vzduchotěsné.
  • Přesvědčíme se, že čerpadlo je zalité vodou a vytlačuje jí silný proud.
  • Ve filtru ať je správné množství křemeliny nebo pískového média, kartuš musí být správně zasazena na svém místě, neporušená a čistá.
  • Voda v bazénu by během sezony mělo mít správné pH, k tomu slouží bazénová chemie. Sledujeme také koncentraci chlóru a jednou týdně ji podle návodu upravujeme na doporučené hodnoty.

    Ideální hodnota pH

    Kyselost či zásaditost vyjadřujeme hodnotou pH. Nejsme vesměs chemici, a tak nám stačí vědět, že neutrální roztok má hodnotu pH sedm. Hodnoty nižší charakterizují zvyšující se kyselost, hodnoty vyšší naopak zásaditost. Ideální pro bazény je 6,8 – 7,2, ovšem podle vyhlášky upravující požadavky na kvalitu vody ve veřejných bazénech pH může být v rozmezí 6,5 – 7,6. Hodnota nad 7,8 vede k tvorbě různých minerálních zákalů, vodního kamene a jiných sraženin: taková voda dráždí a zvyšuje se v ní obsah škodlivého vázaného chlóru – což je i cítit. Oč níž je pH pod sedmičkou, o to větší hrozí kovovým povrchům koroze. Podle velikosti pH se i přípravky na úpravu bazénové vody v ní rozpouštějí.

    Ideální hodnota pH
    Ideální hodnota pH
    Ideální hodnota pH
    Ideální hodnota pH

    Dezinfekce vody

    I kdybychom se před skokem do bazénu pod sprchou přímo vydrbali kartáčem a mýdlem, přesto na kůži vneseme do vody desítky tisíc mikroorganismů, které se v ní dále utěšeně množí. Průběžně proto musíme vodu dezinfikovat. Opět sáhneme do zásobárny bazénové chemie. Nejčastěji na bakterie, viry a plísně, ale částečně i na řasy používáme kyselinu tri(di)chloroisokyanurovou nebo chlornany. Při soustavné dezinfekci udržujeme koncentraci chlóru mezi 0,3-0,6 mg/l (ppm), měříme ji jednou týdně, za horka a při velkém provozu však častěji. Pozor: Před měřením vždy zkontrolujeme a případně upravíme hodnotu pH! Nejjednodušší je použít chlorovací tablety. Tvarově jsou stálé a do bazénu potřebný chlór uvolňují od pěti do deseti dnů, takže dávkovač chlóru (plovák) stačí doplňovat jednou za týden. Protože existuje pouze v tabletě i kyselina kyanurová, snižují se i ztráty volného chlóru.

    Platí, že pokud v bazénu klesne koncentrace chlóru pod 0,3 mg/l, je to špatně, a přípravek musíme bezpodmínečně doplnit. Je to mimořádně dobrý pomocník – nicméně skladovat bychom ho měli opatrně a pěkně v suchu, aby nezabil, co nemá!

    Více informací najdete na www.marimex.cz.

    Publikováno: 22. 5. 2009, Autor: Jiří Jan, Marimex (text), Marimex (foto) , Profil autora: Redakce