reklama

Zavlažování nepodceňujte ani nepřeceňujte

Venku sluníčko občas přímo pálí a vy jste právě doseli trávník. Nově vysetý trávník je potřeba udržovat stále vlhký zhruba 25 dní od výsevu. V tomto období jej proto zavlažujte i několikrát denně v menších dávkách. Tedy – pokud vám nepomáhá jarní deštíček. Tím zajistíte podmínky pro klíčení a rozvoj kořenové soustavy. Ale jestli jste jen doplnili již vzrostlý trávník, s vodou to nepřehánějte.

Zavlažování nepodceňujte ani nepřeceňujte

Dosévaný trávník není nutné zavlažovat tak často, protože původní vzrostlé trávy udržují vlhkost. Stejně tak zavlažujte právě vzešlý trávník. Postačí zhruba dvakrát týdně, ale větším množstvím vody. Dospělý trávník by měl mít kořeny zapuštěné do hloubky 15 až 20 cm. Vodu je potřeba dostat až ke kořenům, tedy do hloubky alespoň 10 cm.

Pokud je dospělý trávník zavlažován často v malých dávkách, nedochází k rozvoji kořenů do hloubky a takový trávník v létě hůře snáší vysoké teploty a usychá. Současně tento způsob závlahy může způsobit zaplevelení, rozšíření mechů, chorob a také pomůže vytvářet vhodné podmínky pro škůdce. V našich klimatických podmínkách by týdenní dávka závlahy měla být 25–40 l/m2. Tudíž při dvou zavlažovacích cyklech týdně bychom měli jednorázově dodat 12–20 l/m2.

Zavlažování trávníku nepodceňujte ani nepřeceňujte
Zavlažování trávníku nepodceňujte ani nepřeceňujte

Zavlažování trávníku lze udělat zahradní hadicí, což je běžný, ale velmi nepohodlný a časově náročný způsob zálivky. Anebo lze využít povrchových postřikovačů, jež se dají napojit i na jednoduché programovatelné spínací hodiny, které vám odeberou starosti a ušetří čas. Na druhou stranu povrchové rozvody hadic nepůsobí příliš hezky a navíc zvyšují riziko úrazu na zahradě, především pokud máte děti. Nemluvě o negativním vlivu zavlažování horkou vodou, která se vyrobí v hadici, ležící na prosluněném trávníku.

Nejelegantnější a nejpropracovanější jsou podpovrchové zavlažovací systémy vody s výsuvnými postřikovači. Na zahradě neruší, nevytváří překážky, maximálně plní funkci, šetří čas. Ovládání takového systému je velmi jednoduché, tyto závlahy mohou mít čidla, která vypnou systém pokud prší. Příště vám poradíme kdy a jak vzrostlý trávník nejlépe kosit.

Připraveno ve spolupráci s firmou ATCO – vřetenové sekačky.

Publikováno: 15. 5. 2009, Autor: Elena a Atco (text), Atco (foto), Profil autora: Redakce