reklama

Jak udržet nadzemní bazén čistý

V letních vedrech přijde jistě vhod vlastní bazén na zahradě. Ať v zapuštěné nebo nadzemní podobě. Aby koupání v něm bylo skutečně příjemné, je zapotřebí se o něj velmi pečlivě starat, protože na vodu plnou nečistot, napadaného listí a hmyzu, nebo na stěny s pruhem od prachu a mastnoty od opalovacích prostředků, je skutečně nevábný pohled.

Jak udržet nadzemní bazén čistý

Možná, že by se u něj dobře psaly dekadentní básně, ale na koupání během horkého léta takový bazén rozhodně není. Aby nám bazény dobře sloužily, vyžadují, včetně jejich filtračního zařízení, pravidelnou péči. Za provozu se na stěnách bazénu – především na rozhraní vody a vzduchu – usazuje leccos z toho, co do vody spadne z okolí, a také prach, hmyz i vodní kámen. Tenhle pruh nejenže není hezký, ale podporuje i tvorbu řas a zákalů. K jeho likvidaci průběžně stačí samočinné automatické nebo poloautomatické čistící stroje (vysavače a roboty). Pokud jde o jiné prostředky, důsledně bychom měli používat k tomu účelu vyvinutou bazénovou chemii (například přípravek Clear A), protože saponáty nebo mýdlo nám nepomohou, spíš naopak.

Co ovšem v případě, že nečistoty – písek, kamínky, zetlelé listy, či kousky kovů – již padly ke dnu? Odstraníme je smetením nebo odsátím. Na to, co plave na hladině, nebo se v ní volně vznáší (mrtvý hmyz, vlasy, polétavá semena), stačí denně síťka. Protože jsou tyto nečistoty živnou půdou pro růst mikroorganismů, je dobré bazény zakrývat ochrannou nebo solární plachtou. Voda navíc bude teplejší a méně se jí odpaří.

Jak udržet nadzemní bazén čistý
Jak udržet nadzemní bazén čistý
Jak udržet nadzemní bazén čistý
Jak udržet nadzemní bazén čistý

Tip

Jak na bazénová trápení

  • Nejméně jedenkrát týdně propláchneme filtrační vložku ve filtraci – ať už se jedná o písek, nebo kartuš.
  • Před mechanickým čištěním stěny bazénu snížíme hladinu o pět až deset centimetrů pod zašpiněný pruh.
  • Pravidelně kontrolujeme hodnotu pH a koncentraci volného chlóru. Při té příležitosti je dobré zkontrolovat velikost dlouhodobých chlórových tablet v plovákovém dávkovači, případně minitablet v dávkovači poloautomatickém a doplnit je.
  • Některé řasy jsou proti běžnému chlorování odolné: jednou týdně proto použijeme i předepsanou dávku preventivního přípravku Algaestop.
  • Pokud je velké horko a v našem bazénu je velký provoz, neuškodí použít tak zvané šokové ošetření, kdy rychle zvýšíme koncentraci chloru až na 10 mg/l. Bezpečně tím zabijeme v bazénu všechno – ovšem s dalším koupáním musíme počkat, až koncentrace chloru klesne pod 0,8 mg/l, tedy zpravidla čtyřiadvacet hodin. Do vody můžeme (když budeme čerta vyhánět ďáblem) i po dvanácti hodinách: pro snížení koncentrace chloru použijeme přípravek Chlor minus.
  • Po každém šokovém ošetření musíme stěny a dno bazénu okartáčovat, protože zbytky řas, které mohou zůstat v trhlinkách a záhybech, by se opět začaly množit.
  • Někdy nás od bazénů odrazuje, že z nich „je cítit chlór“. Omyl: páchnou chloraminy, které vznikají reakcí chlóru s organickými nečistotami! Dráždí nám oči, sliznice a kůži. Rozloží je jednou týdně použitý přípravek Dechlor.
  • Každý týden je také užitečné nadávkovat do bazénu Vločkovač – jak už jeho název prozrazuje, vysráží zákaly a ty již odstraníme snáze.
  • Více na www.marimex.cz.

    Publikováno: 21. 5. 2019, Autor: Jiří Jan, Marimex (text), Marimex (foto) , Profil autora: Redakce