reklama

S péčí o trávník můžete začít i v květnu

Koupili jste si právě chatu, chalupu, rodinný domek nebo zahradu a pozemek je zanedbaný? Nevěšte hlavu. S péčí o trávník můžete začít i v květnu. Nejdůležitější je odstranit odumřelé části rostlin, zbytky pokosené trávy, plevel a mech. To vše časem utvoří v trávníku nepropustnou vrstvu – travní plsť. Tato blokující vrstva brání pronikání vody a výměně plynů. Tím je podpořena náchylnost trav k chorobám. Dochází také k mělkému zakořenění trávníku. Následně pak v suchých obdobích trávník rychle usychá, protože kořeny nedosáhnou na vláhu v hlubších vrstvách půdy.

S péčí o trávník můžete začít i v květnu

Nejprve se pusťte do ručního vyhrabání trávy nebo ještě lépe do vertikutace. Tou se odstraní travní plsť a zamechování, hromadící se v trávníkovém drnu, podporované nízkou hodnotou pH a slabým mikrobiálním životem. Za pomoci vertikutačních nožů dojde k přesekání travních výběžků, čímž se podpoří tvorba nových výhonků a trávník se tak zmlazuje. Neméně důležité je narušení a omezení růstu dvouděložných rostlin (plevelů), zejména s listovými růžicemi přisedlými k povrchu půdy. Vertikutací se zároveň lehce nakypří povrch půdy, který pak lépe přijímá vláhu, živiny a vzduch.

Péče o trávník v květnu
Péče o trávník v květnu
Péče o trávník v květnu
Péče o trávník v květnu

Při vertikutaci se nože zařezávají svisle do trávníkového drnu a odstraňují z něj plsť (maximální hloubka zařezání vertikutačních nožů do půdy je 3 mm). Při tomto opatření je důležitý pokud možno těsný odstup vertikutačních nožů, aby se vrstva plsti intenzivně rozřezala a mohla se pečlivě z drnu odstranit. Vertikutaci můžeme na malých plochách provádět ručním nářadím (například z řady Multi-star od WOLF-Garten). V případě větších trávníkových ploch doporučujeme použití elektrického vertikutátoru pro menší plochy nebo benzínového vertikutátoru pro větší plochy. Motorové vertikutátory vám ulehčí poměrně namáhavou práci ve srovnání s ručním nářadím. Samozřejmě i mezi jednotlivými vertikutátory jsou značné rozdíly.

Tato firma nabízí také vertikutátory s plynule nastavitelnou pracovní hloubkou vertikutačního válce. Tyto vertikutátory se lépe přizpůsobí daným potřebám trávníku a současně lze reagovat na opotřebení nožů během provozu. I když vypadá trávník po vertikutaci poničený, není to žádný důvod k obavě. Vzniklé plochy se po aplikaci dlouhodobě působícího trávníkového hnojiva zacelí. Větší holé plochy, které vznikly po odstranění plevelů, je nutno dosít speciální směsí, vhodnou pro dosev.

Péče o trávník v květnu
Péče o trávník v květnu
Péče o trávník v květnu
Péče o trávník v květnu
Péče o trávník v květnu
Péče o trávník v květnu

Duben a květen patří k nejvhodnějšímu období pro výsev trávníku. Důležité je stanovit si cíl a vybrat správný typ a množství hnojiva. Lidé používající běžná průmyslová hnojiva, vědí své o problémech spojených s jejich aplikací na trávník. Není to jen nevyvážený obsah živin, vysoký obsah fosforu, ale také vysoká ztrátovost způsobená vyplavováním, větší nebezpečí spálení trávníku, nárazový růst způsobený rychlým uvolňováním živin a s tím spojené časté sekání po pohnojení.

Pro optimální výživu trávníku doporučujeme používat dlouhodobě působící trávníková hnojiva. Tato hnojiva jsou přesně přizpůsobena potřebám trávníku. Obsahují všechny důležité prvky pro výživu trávníku – tj. dusík, fosfor, draslík a hořčík, přičemž jejich obsah a vzájemný poměr je speciálně upraven pro potřeby optimálního vyživení. Různé formy a obsahy živin umožňují konkrétně reagovat na různá specifika každého stanoviště. Dlouhodobé působení trávníkových hnojiv je způsoben tzv. obalovaným jádrem. Účinná látka jádra, obsahující živiny v několika formách, je obalena dvěma vrstvami. Vnitřní vrstva je ze síry (obsahuje i stopové prvky) a vnější vrstva je z přírodních tuků.

Péče o trávník v květnu
Péče o trávník v květnu
Péče o trávník v květnu
Péče o trávník v květnu

Samozřejmostí takovýchto granulovaných hnojiv je i velikost granulace, která je upravena tak, aby se hnojivo dostalo i do nejhustšího a nejjemnějšího porostu. Pro přirovnání je možno uvést, že takovéto trávníkové hnojivo obsahuje ve 25 g/m2 (doporučená aplikační dávka) přibližně 7 500 ks granulí.

Péče o trávník v květnu
Péče o trávník v květnu

V průběhu měsíce května a dubna začínají trávníky intenzivně růst. To znamená, že je musíme začít pravidelně sekat na výšku mezi 3 cm až 5 cm (trávníky ve stínu doporučujeme sekat na 5 cm výšky). Trávník zkracujeme vždy pouze o 1/3 výšky stébla! Při sečení o více jak 1/3 původní výšky trávníku, může dojít k jeho poškození zežloutnutím. Následné uvedení trávníku do původní kondice je pak otázkou několika týdnů. Častým přáním je touha mít nízko sečený golfový trávník. Trávníky na zahradách u rodinných domů, chalup či chat jsou však odlišným typem trávníku již od technologie založení a s jinou intenzitou ošetřování. Jen pouhým sesečením na malou výšku rozhodně golfového trávníku nedosáhneme.

Připraveno ve spolupráci s EUROGREEN CZ a WOLF Garten.

Publikováno: 10. 5. 2009, Autor: Elena a Wolf Garten (text), Wolf Garten (foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.