reklama

Filtrace pro vodu jako křišťál

Milujete pohled na modravou hladinu bazénu i koupání v křišťálově čisté vodě, na jejichž vlnkách se zrcadlí tisíce sluníček. Proto máte bazén, nebo si jej právě chcete pořídit. Ale ruku na srdce. Mohli byste z něj mít radost, kdyby nebyl perfektně čistý? Koupat se ve vodě plné hmyzu, řas a nečistot není příjemné nikomu, a proto je tu například písková filtrace. Čistí vodu stejně přirozeným způsobem jako v přírodě. Její použití není složité a zvládne jej téměř každý.

Filtrace pro vodu jako křišťál

Písková filtrace se používá k zachycení nečistot křemičitým pískem. Ten „polapí“ většinu nečistot a čistá voda se poté vrací zpět do bazénu. Pracuje na přírodním principu filtrování vody přes pískovou náplň. Její výkon je dostatečný, proto k ní lze bez problémů připojit další nezbytné příslušenství, jako je například solární ohřev vody nebo bazénový vysavač.

Základem je výběr kvalitní a výkonné pískové filtrace, která by měla každý den celý bazén přefiltrovat. Důležitým parametrem pro výběr filtrace je množství vody, které přefiltruje za hodinu, jak výkonné je čerpadlo, kolikacestný ventil filtrace má a zda je filtrace vybavena předfiltrem.

Písková filtrace se vyrábí v různých velikostech a je potřeba si rozmyslet, kde ji pořídíme. Na trhu se totiž objevily i velmi nekvalitní kusy, proto se vyplatí koupit zboží jen v prověřených firmách. Při rozhodování o výběru filtrace je důležité také zjistit, jak velký objem filtrace má a za jak dlouho dokáže přefiltrovat celý bazén.

Kvalitní písková filtrace majitelům bazénu zajistí nejen čistou a průzračnou vodu, ale pomáhá rovněž udržet hodnoty ph vody. Díky pískové filtraci můžete značně snížit používání chemických látek, které jsou častou příčinou alergických reakcí, hlavně u dětí. Mohlo by dojít i k podráždění sliznic a očních spojivek. Provoz bazénu s pískovou filtrací bude ekonomicky méně náročný.

Vedle pískové filtrace existuje také tzv. kartušová filtrace. Bazénová voda v tomto případě prochází přes kartušovou papírovou filtrační vložku (jedná se o válec papíru vrstveného do kruhu v podobě „harmoniky"), v níž se mechanické nečistoty zachycují a čistá voda se vrací do bazénu. Filtrace se skládá z výměnné kartušové filtrační vložky a z čerpadla. Filtrační vložku je nutno několikrát týdně vyjmout a proprat tlakem vody. Pro dosažení kvalitní filtrace je zapotřebí několikrát (závisí na zatížení bazénu) za sezonu vložku vyměnit. Kartušová filtrace je vhodná pro menší nadzemní bazény.

Výhody pískové filtrace:

Náročnost na údržbu pískové filtrace je minimální. Písková náplň se propírá standardně jednou za týden (dle zatížení bazénu).Výměna pískové náplně stačí jednou za 2 až 3 roky.Písková filtrace má velkou účinnost a umožňuje napojení dalšího příslušenství jako např. solární ohřev nebo bazénový vysavač.Provoz bazénu je ekonomicky méně náročný. Ušetříte na bazénové chemii.

Nevýhody pískové filtrace:

Vyšší pořizovací náklady.

Výhody kartušové filtrace:

Nižší pořizovací náklady.

Nevýhody kartušové filtrace:

Nutnost častější výměny kartušové vložky.Zvýšená spotřeba bazénové chemie, tím i vyšší finanční náročnost.Nižší účinnost filtrace samotné. Kartušová filtrace má obvykle méně výkonné čerpadlo než písková filtrace.

Více informací získáte nawww.marimex.cz.

Publikováno: 29. 4. 2009, Autor: Jiří Jan, Marimex (text), Marimex (foto) , Profil autora: Redakce