Na příjemné letní koupání na zahradě už můžeme jenom vzpomínat. Teď už je nejvyšší čas bazén dobře zazimovat. Není to příliš složité, jen je nutné vědět, jak postupovat a čeho se vyvarovat, abychom se mohli příští sezonu znovu v pohodě koupat.
Spousta lidí se stále domnívá, že před zimou je třeba bazén zcela vypustit. To je chyba, neboť i nadzemní bazény, které si na zahradu pořizujeme nejčastěji, jsou dnes již konstruovány tak, aby nedošlo k jejich poškození. S přihlédnutím k cenám vodného a stočného tak zvláště majitelé velkých bazénů každý podzim vypouštějí do kanálu doslova tisíce korun…


Voda i bazén musí být čisté
- Se zazimováním bazénu je vhodné začít v době, kdy teplota vody v něm trvale poklesne pod 10–12 °C.
- Nejprve se přesvědčte, zda voda přece jen nestihla ještě zezelenat. V takovém případě je třeba nejprve ji ošetřit a přefiltrovat,vyndat z vody schůdky, očistit je a uskladnit.
- Odstraňte síťkou z vody veškeré plovoucí nečistoty.
- Pečlivě vyčistěte dno i stěny bazénu.
- Máte-li pískovou filtraci, nezapomeňte ji důkladně propláchnout odpovídajícím roztokem (např. přípravkem Azuro Chlor Šok-G). Nečistoty, které filtrace zachytila, by mohly později způsobit nepříjemnosti.
- Je dobré zkontrolovat a případně upravit chemické složení vody, tj. pH a chlór.
- Vodu (s výjimkou bazénů obložených keramikou) nevypouštějte! Stačí ji jen odpustit zhruba 20 cm pod nejnižší odtok.
- Vyčistěte skimmer.

I při závěrečném čištění bazénu vám spoustu práce ušetří poloautomatický bazénový vysavač.
Technologie je třeba odpojit









- Nejprve odpojte veškeré hadice a odstraňte z nich vodu.
- Odpojte pískovou filtraci, demontujte čerpadlo a vylijte z něj i z hadic, popřípadě z trubic, vodu. Poté z nádoby i z čerpadla odmontujte výpustní zátky a zbylou vodu rovněž vylijte. Všechny součásti filtrace je dobré uložit na suchém místě, kde teplota neklesá pod bod mrazu.
- Máte-li u bazénu solární ohřev, je nutné odstranit vodu ze všech jeho desek.
- Pokud tak neučiníte, hrozí, že mráz tyto panely zničí. Nezapomeňte vypustit vodu i z přípojných hadic. Panely uložte na místo, kde neklesne teplota pod bod mrazu.
- Pokud si vodu ohříváte pomocí tepelného čerpadla, pak je nutné odpojit elektrický přívod. Potom teprve uzavřete obtokové ventily. Odšroubujte potrubí z obou přípojek filtračního okruhu a vypusťte vodu. Tu také odsajte do sucha z výměníku. Potom našroubujte potrubí zpět. Není třeba ho dotahovat, jde jen o to, aby se do čerpadla nedostaly nečistoty nebo voda.
- Všechny technické části bazénu uložte na suché místo, kde nebude mrznout.
Na podzim se hodí plachta

Když je všechno hotovo, je vhodné vodu v bazénu ošetřit některým z přípravků, který brání tvorbě vápenatých usazenin. Například Azuro Zima se dávkuje v množství 1 lna 10 000 l vody. V podzimních dnech je dobré přikrýt bazén speciální plachtou, která jej ochrání před padajícím listím a jinými nečistotami. Nejlépe je použít plachtu ze síťoviny, která propouští dešťovou vodu. Řada odborníků se shoduje na tom, že v době, kdy začne mrznout, je vhodné plachtu uklidit (váha sněhu a led by ji mohly poškodit) a bazén ponechat odkrytý. Stejně tak není nutné díky moderním konstrukcím bazénových těles vhazovat do vody PET lahve nebo míče. Nu a pak už nezbývá, než se těšit další sezónu. Pokud jste všechno udělali správně, budete mít na jaře při odzimování bazénu o hodně míň práce.
Připraveno ve spolupráci s Mountfield.

Publikováno: 16. 10. 2020, Autor: Mountfield (text a foto), Profil autora: Redakce