reklama

Tajemství anglických trávníků – II. díl

Jak jsme se již dozvěděli v prvním díle, tajemství opravdového anglického trávníku a jeho pověstných pruhů závisí nejen na použití vřetenové sekačky, ale celkově na odlišném přístupu zakládání, údržby a ošetřování trávníku než je u nás zvykem. Změnou přístupu a dostatečnou péčí můžeme docílit velmi brzo nebývalých výsledků a kvalitního hustého a zdravého trávníku.

Tajemství anglických trávníků – II. díl
Tajemství anglických trávníků – 2. díl
Tajemství anglických trávníků – 2. díl

Jestliže máte zahradu menší či členitější, vybírejte sekačku s menším záběrem – bude se vám s ní lépe manévrovat a žací ústrojí bude lépe kopírovat terén. Předejdete tím skalpování trávníku.

Pokud je trávník plošší či rozměrnější, můžete si vybírat širší záběr, který vám ušetří drahocenný čas. Technicky méně zdatní či „pohodlnější“ majitelé trávníků raději volí elektrické sekačky. Pro větší plochy je komfortnější benzinová sekačka, která vám umožní svobodnější kosení. Dbejte na to, abyste u sekačky měli možnost během kosení vidět do koše. Předejdete tím jeho přeplnění a tím zhoršení kvality práce a následnému nechtěnému vysypání části trávy do posečeného trávníku. Pokud máte na zahradě místo, které neradi sekáte, tak raději v tomto místě anglický trávník zrušte. Okraje trávníku zjednodušte, kosení bude rychlejší a pohodlnější.

Tajemství anglických trávníků – 2. díl
Tajemství anglických trávníků – 2. díl
Tajemství anglických trávníků – 2. díl
Tajemství anglických trávníků – 2. díl

Pokud chcete mít na anglickém trávníku pruhy, použijte sekačku, která jezdí na válcích. Při kosení posekejte nejdříve jedním pruhem obvod trávníku a pak člunkovým stylem sekejte z jedné strany na druhou. Čím je sekačka na válcích těžší, tím jsou pruhy výraznější. Nezapomeňte, že kosení je jednou z několika operací, které je potřeba s trávníkem dělat (pročesávejte, přihnojujte, pískujte křemičitým pískem, zavlažujte). Kosením odebíráte biohmotu obsahující základní prvky a živiny, proto je důležité tyto živiny vracet zpět do trávníku v podobě hnojiv (dnes již jsou na trhu i biohnojiva na bázi mořských řas). Pokud si nevíte s koupí sekačky rady, najděte si základní informace nezávisle sami, třeba na internetu nebo oslovte zahradníka – specialistu na péči o trávníky. Mějte na vědomí, že prodavači v obchodech jsou specialisté na stroje, nikoliv však na trávníky. Takže vám s klidným svědomím sice doporučí stroj s nejlepšími technickými parametry, což ale nezaručuje kvalitní práci stroje a navíc jsou prodavači ovlivněni bonusy za prodané kusy.

Nákres postupu sekání trávníku do pruhů

Tajemství anglických trávníků – 2. díl
Tajemství anglických trávníků – 2. díl

Při výběru sekačky hleďte na tradici výrobce a na jeho výrobní program. Pokud vyrábí hasičská auta nebo hadice a jen tak bokem i sekačky, pravděpodobně to nebude to pravé ořechové. Pokud se některá značka podbízí cenou, neočekávejte přílišnou kvalitu a pohotový servis. Myslete při výběru v první řadě na trávník a až potom na sebe, protože důsledkem toho bude pěkný a zdravý trávník s minimem starostí a problémů. A ušetříte si čas a o ten jde přeci nejvíce.

Vše o vřetenových sekačkách na: www.vretenovesekacky.cz.

Publikováno: 16. 6. 2008, Autor: komerční prezentace, Mr. Lawn, Ltd. – Czech Republic branch (text a foto), Profil autora: Redakce