reklama

Tajemství anglických trávníků – I. díl

Kupujete si sekačku na trávu pro sebe nebo pro váš trávník? Ano, sekačka, je takové „malé auto“ a podle toho probíhá většinou i její výběr. Když si kupujete auto, tak muži hledí na značku, motor, výbavu a ženy hledí na bezpečnost, design, komfort… A absolutně vás nemusí zajímat, jak bude auto působit na vozovku. Podobné schéma se často objevuje i při výběru sekaček. Ale tady už je naopak velmi důležité, jak působí sekačka na trávník.

Tajemství anglických trávníků – I. díl
Tajemství anglických trávníků – 1. díl
Tajemství anglických trávníků – 1. díl

Máte trávník a je tedy dáno, zda je plocha rovná a jemně modulovaná, zda jsou tam ostrá zákoutí a velmi členité okraje, víte jak je plocha veliká. Před nákupem sekačky si musíte ještě položit kardinální otázku: Jaký trávník chci? Trávník může být extenzivní (sady, louky), parkový nebo intenzivní trávník neboli reprezentativní (často uváděný jako anglický). Čím luxusnější vzhled – nižší výška trávníku (jemnější druhy trav), tím častěji je třeba trávník sekat. Pokud chcete anglický trávník, tak je třeba sekat trávu i dvakrát týdně. Pro zajímavost – golfové greeny se kosí každý den.

Tajemství anglických trávníků – 1. díl
Tajemství anglických trávníků – 1. díl

Podívejme se tedy na sekačky určené pro anglický trávník, který se mimo jiné vyznačuje klasickými pruhy, tak jak je známe z fotbalových a golfových hřišť. Na golfových hřištích se v drtivé většině tráva seká vřetenovými sekačkami. Ty jsou samojízdné ve stylu malého traktoru, mají záběr od 0,5 do 2,5 m. Výška kosení je již od 2 mm (!) do 70 mm. A tyto vřetenové sekačky dělají zmiňované pruhy. Odborníci na trávníky, což greenkeepeři na golfových hřištích do jednoho jsou, používají právě vřetenovou technologii, protože ta je k trávě nejšetrnější. Tento způsob kosení se používá již 178 let a byl objeven (jak jinak) v Anglii. Klasickými značkami, které se prohánějí po golfových hřištích jsou Jacobsen, John Deere a Toro (vše „Made in USA“). Bohužel cenově se tyto stroje pohybují od 100 000 Kč výše a jejich použití pro domácí účely je takřka nemožné.Nejvíce dostupné hobby stroje jsou převážně rotační sekačky, které jsou však velmi nešetrné, protože trávu sekají (urážejí). Tím vznikají otřepené konce stébel, které zasychají, čímž vytvářejí nažloutlý vzhled trávníku. Současně je takto stresovaná tráva náchylná k chorobám a snadno ji napadnou škůdci. Navíc rotační sekačka, která dokáže teoreticky sekat i na výšku 20 mm, však reálně anglický hustý trávník posekat nedokáže, nůž se zpomaluje a ani výkonný motor ho nedokáže přimět točit se ve vysokých otáčkách. Nůž vyloženě „dře“ o trávník. Navíc celá hmotnost sekačky je přenášena na trávník přes malá kolečka, takže dochází k velkému utužování půdy a tím pádem se zásadně mění podmínky pro zdárný růst reprezentativních druhů trav.

Jaké jsou možnosti ve vřetenových hobby sekačkách?

Tajemství anglických trávníků – 1. díl
Tajemství anglických trávníků – 1. díl
Tajemství anglických trávníků – 1. díl
Tajemství anglických trávníků – 1. díl

Nejsou velké, protože vyrobit vřetenovou sekačku je složitější než rotační. Většina výrobců má v nabídce pouze rotační modely. Vřetenové sekačky v cenové hladině do 10 000,- Kč jsou na trhu dostupné jen od několika značek (vše „Made in Germany“). Tyto sekačky jsou bez pojezdu a jsou elektrické. Pohybují se po dvou kolečkách. Výšku střihu mají od 18 mm do 40 mm, což je pro anglický trávník ideální. Tyto sekačky mají menší koš a jsou limitované kabelem nebo výdrží akumulátoru. Broušení a seřizování nožů vřetene není u těchto modelů příliš propracované a mnohdy zákazníky odradí. Seřízení vřetene je však pro kvalitní trávník to klíčové. Tento parametr rozhoduje o kvalitě trávníku či dlouhodobém trápení.Nejpraktičtější kategorie vřetenových sekaček je dole vymezena cenou 10 000,- a horní hranice se prolíná s profesionálními stroji golfových hřišť na hranici 100 000,- Kč. I v této kategorii je nabídka celkem omezená. Najdeme zde však už stroje, které se funkčností i vzhledem výrazně podobají těm profesionálním golfovým. Výška kosení je od 2 mm do 40 mm, sekačky mají vlastní pojezd, jsou elektrické nebo benzinové, mají objemný koš (větší než rotační sekačky), pohybují se po dvou válečcích, takže neutužují půdu a naopak vytvářejí na trávníku anglické pruhy. Broušení a seřizování nožů vřetene je řešeno velmi prakticky. Navíc u některých modelů lze vřeteno snadno vyjmout a zaměnit za pročesávač trávníku. V této kategorii jsou na trhu dostupné dvě značky: ATCO („Made in England“) a Lawnmaster („Made in New Zealand“).

Vše o vřetenových sekačkách najdete na: www.vretenovesekacky.cz.

Publikováno: 13. 6. 2008, Autor: komerční prezentace, Mr. Lawn, Ltd. – Czech Republic branch (text a foto), Profil autora: Redakce