reklama

Elektrické rotační sekačky

Elektrická sekačka má proti benzínové jednu nespornou výhodu a to jednodušší údržbu.To také často bývá argument zákazníků při výběru nové sekačky.To ovšem neznamená, že je bezúdržbová.

Elektrické rotační sekačky

Základní údržba

Základem dobrého chodu je samozřejmě naostřený a také vyvážený žací nůž. Doporučuji nechat ostřit v servisu,který Vám zaručí po vyvážení klidný chod celého stroje. Pokud si přece jen chcete ostřit nože sami, nezapomeňte, že se nůž brousí tzv. na tupo, což znamená, že po vybroušení ostří přejedeme břit pilníkem nebo na brusce a jakoby ho mírně ztupíme. Důvod je prostý, aby se nevylamovalo jemné ostří.

Kontrolujte také neporušenost nože a středového otvoru. Prasklé, hodně vybroušené nebo jinak poškozené nože vyřaďte.

Základní údržba
Základní údržba
Základní údržba
Základní údržba
Základní údržba
Základní údržba

Větrací otvory u motoru udržujte čisté. Pokud jsou zanesené, dokáže se sekačka v parném létě pěkně přehrát, a když je vybavena tepelnou ochrannou motoru, moc toho neposekáte. Bude se stále vypínat.

Čisté musí být i otvory v plastovém sběrném koši, ty Vám zajistí správný sběr trávy a plné naplnění koše. Pokud je koš látkový, neuškodí, když ho občas vyperete. Velkou výhodou je vybavení koše kontrolkou správného proudění vzduchu a plnosti koše. Většinou to bývá plastová nebo polystyrenová kulička, která pokud je koš plný nebo ucpaný nevykukuje při sekání z otvoru.

V neposlední řadě čistotu vyžaduje i šasi,zvláště pak plechové. Kyselé šťávy trávy dokážou divy.

Nesnažte se do koše naplnit co nejvíc trávy, tíhu zvláště pak mokré nemusí vydržet uchycení koše, nebo zadní kolečka.

Některé elektrické rotační sekačky mají koš umístěný uprostřed těla, sekačka má pak lepší manévratelnost.Pokud sekačku převážíte a sklápíte řidítka, pozor na skřípnutí kabelů. Narušený kabel může být velmi nebezpečný.

Poslední věc základní údržby je dotažení šroubových spojů. Dotahujte s citem, šrouby bývají většinou samořezné a po přetažení v plastu strhnete závit.

Velmi důležité pro dlouhou životnost motoru je používání správného prodlužovacího kabelu o správném průřezu (bývá uvedeno v návodu). Nespojujte několik kabelů dohromady, zvláště pak o různých průřezech. To elektrický motor nemá rád.

Technologie sekání

Při sekání jezděte pouze dopředu, jinak Vám bude nůž špatně sbírat trávu do koše. Není totiž přizpůsoben na jízdu vzad.

Nesekejte v dešti nebo příliš mokrou trávu. V blízkosti jiných osob a zvířat. Odlétající kamínky můžou pěkně ublížit. A projděte si pozemek před sekáním, taková zapomenutá motyčka v trávníku se špatně seká...

Další informace naleznete zde.

Publikováno: 23. 5. 2007, Autor: B.Stehlík (text a foto), Profil autora: Redakce