reklama

Sekačky

Na Sv.Jiří nezašlapou trávu čtyři,říká pranostika.Svatý Jiří je za námi a vás možná přestalo bavit neustále ostřit kosu a kupovat další a další brousky. Ano, je to tak. Tráva nám začíná přerůstat "přes hlavu" a je třeba začít sekat trávník. Pokud se chystáte na nákup nové sekačky a nemůžete se rozhodnout, kterou z nepřeberné nabídky specializovaných prodejen a supermarketů vybrat, možná Vám poradí v rozhodování tento článek.

Sekačky

Nejjednodušší způsob údržby trávníků pro pravidelné sekání je travní rotační sekačka na benzínový nebo elektrický motor.

Která z nich bude pro nás vhodnější?

Elektrická sekačka

je určena pro menší travnaté plochy o rozloze do 800m2. Větší plocha není vhodná už vzhledem k prodlužovacímu kabelu, který za sebou "taháme".

Příkon el.sekaček bývá v rozmezí 800 až 1800W, záběr sekání 32 až 45cm, šasizpravidla plastové, zřídka plechové.Lze pořídit el.sekačku i s vlastnímpojezdem, ebo kombinovanou s vertikutátorem. Ceny se pohybují od 1300 do7000Kč.

Velká výhoda el.sekačky oproti benzínové je ta, že vyžaduje minimální údržbu. Ostření a vyvážení nože, dotažení šroubových spojů a čištění je zpravidla vše, co potřebuje.

Benzínové sekačka

je mobilní, zvládá sekat velké plochy/až 2000m2/, ovšem je náročnější na údržbu. Každoroční výměna motorového oleje, vzduchového a olejového filtru a palivové svíčky je minimum, co musíme (my nebo servis) udělat. Za to se nám odvděčí službou po dobu několika let.

Motory jsou z devadesáti procent čtyřdobé a výrobci jako Briggs & Stratton, Honda nebo Tecumseh je vyrábějí spolehlivé.

Výkon motorů bývá od 3,5 do 6HP, záběr sekání od 40 do 57cm.Sekačky jsou bezpojezdu i s pojezdem, šasi je kovové, plastové nebo slitinové, startování mechanické nebo pomocí el.startéru. Ve výbavě některých strojů je mulčovacísada, která dokáže posekanou trávu rozdrtit na malé kousky, které zůstávají vtrávníku a slouží jako biohnojivo. Ceny se pohybují od 6000 do 35000Kč.

Při nákupu benzínové sekačky zvažte, v jakém svahu budete sekat. Na velký sklon je potřeba pořídit si sekačku s olejovým čerpadlem, nebo dvoutaktním motorem

Travní rotační sekačka je investice na několik let. Servisní zázemí, rychlost dodávky náhradních dílů a samozřejmě to, jak velkou plochu budeme sekat, by měla být vodítka při nákupu nové sekačky.

Další informace naleznete zde.

Publikováno: 17. 5. 2007, Autor: B.Stehlík (text), PePa ( foto), Profil autora: Redakce