reklama

Podzimní úklid zahrady

Podzimní úklid zahrady se víceméně týká každého z nás. Je ale opravdu důležité vědět, co na zahradě ponechat a jak efektivně odklízet listí, nebo jak naložit například se suchými větvemi.

Podzimní úklid zahrady (Zdroj: archiv FTV Prima)

Všichni na podzim uklízíme svou zahradu a jistě řešíme otázku, co na zahradě ponechat a co naopak odnést. Příroda to už vymyslela za nás, takže opravdu stačí jen poslouchat. Jedním z nejčastějších dilemat, které řešíme, je otázka větví. Jednoduchým řešením je jistě je spálit, ale věděli jste, že je lze využít pro rozkvět vaší zahrady v následujícím roce?

Co s větvemi?

Větve jsou organický materiál, ze kterého si můžeme udělat štěpku a využít ji například k následnému mulčování zahrady. Jak ale na kvalitní štěpku z větví? V první řadě je důležité myslet na to, že by se neměly míchat dohromady větve listnaté a jehličnaté. Určitě je potřeba tyto větve nejdříve rozdělit. Zatímco „listnatý“ mulč lze využít víceméně kdekoliv, u větví jehličnatých je potřeba věnovat pozornost pH, které je zkrátka kyselejší. Takže se více hodí pro kyselomilné rostliny jako jsou azalky nebo rododendrony. Větve už rozdělené máme a teď je můžeme nadrtit. Kvalitní drtička větví je opravdu důležitá pro vytvoření správných štěpků pro mulč.

drtič větví
S větvemi z podzimního úklidu si hravě poradí zahradní drtič (Zdroj: archiv FTV Prima)

Elektrický válcový drtič Riwall PRO RES 2844 B s transparentním boxem je pro likvidaci dřevního odpadu po prořezávání keřů a stromů ideální. Zpracovává jej na pravidelné štěpky sloužící pro mulčování půdy i jako palivo do kamen. Drtič nabízí vysoký výkon díky motoru 2 800 W, motorovou brzdu a kvalitní elektronickou ochranu proti přetížení.  Motor má navíc zpětný chod pro snadné odstranění zaseknuté větve. Dále je box opatřen 60litrovým sběrným boxem z průhledného materiálu, takže je vždy jasně vidět, kolik místa zbývá pro další drť. Se strojem lze díky velkým transportním kolům a madlu pohodlně manipulovat. Drticí ústrojí je uloženo v kovovém bloku a boky stroje jsou vyztužené, takže jsou odolné proti prasknutí i při drceních větví velkého průřezu. Spoustu námahy ušetří i ozubené kolo, díky kterému si stroj sám vtahuje větve. Zásluhou technologie pomaluběžného drticího válce nebudete ani při práci rušit své sousedy.

dřevní štěpka
Vzniklou dřevní štěpku můžeme využít jako ideální materiál k zazimování keřů a trvalek na záhonech (Zdroj: archiv FTV Prima)

A máme téměř hotovo! Štěpku je ještě potřeba nechat projít fermentací někde na hromádce v koutu zahrady, kde následně dojde ke zpracování dusíku. Samotná fermentace přibližně trvá 2–3 měsíce.  Během ní se zpracuje dusík, ale dochází i k prohřátí, díky kterému odumře spousta patogenních a škodlivých organismů. Ořezané větve už na naší zahradě nepřekáží, a ještě máme připravený kvalitní mulč pro naše záhonky.

Jak si poradit se spadaným listím?

Spadané listí je důležité pro naše rostliny, protože je chrání při holomrazech před promrznutím a během dalšího roku jim slouží i jako kvalitní hnojivo. Paradoxem tedy je, pokud na podzim veškeré listí odstraníme a na jaře rostliny musíme průmyslově hnojit. Takže můžeme být při odklízení efektivní a listí pod keře například nafoukat.

zahradní fukar na listí
Velmi důležitý je úklid spadaného listí, na rozdíl od záhonů, kde je naopak žádoucí, mohou pod neuklizeným listím na trávníku přežívat choroboplodné zárodky a plísně (Zdroj: archiv FTV Prima)

Foukač s aku indukčním motorem 40 V Riwall PRO RABL 40I  je nejpohodlnější cestou údržby zahrady. Přináší vysoký výkon, snadné startování a tichý chod, a to bez emisí a otravného kabelu. Foukač disponuje čtyřmi stupni intenzity foukání včetně „turbo“ módu a tvar ústí trysky zajišťuje malý rozptyl vzduchu a vysokou efektivitu foukání. Takže pohodlně nafoukáte listí přesně tam, kam potřebujete.

zahradní vysavač listí
Vynikajícím pomocníkem při úklidu spadaného listí je zahradní vysavač. Ten listí nasaje a zmulčuje, takto připravená listová drť je ideální do kompostu nebo na záhony (Zdroj: archiv FTV Prima)

Naopak trávníkům ale spadané listí nesvědčí. Proto je potřeba z trávníku odklízet listí opravdu pečlivě, jinak by mohlo přes zimu začít tlít a vytvářely by se tak různé plísně. Proto je dobré mít po ruce i Vysavač/foukač s benzínovým motorem Riwall PRO RPBV 26, který je lehký a velice snadno ovladatelný. Není tedy problém pracovat pouze jednou rukou. Jeho motor disponuje výkonem 1 koňské síly. Zároveň je chráněný před přehřátím bohatě dimenzovanými chladicími otvory. Zařízení má vynikající drticí poměr 12:1 a objemný vak s velkým otvorem pro snadné vysypávání nadrceného materiálu a pomocný řemen na rameno. Tudíž s ním odklidíte listí, které můžete okamžitě nasypat tam, kam patří, například pod keře a rostliny.

Naše zahrada je čistá, a ještě jsme využili maximum přírodních materiálů k jejímu dalšímu rozkvětu. Tomu se říká dobře odvedený podzimní úklid.

Více praktických pomocníků nejen pro úklid zahrady naleznete na www.garland.cz.

Publikováno: 27. 11. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce