reklama

Podzimní úklid zahrady

Podzimní úklid zahrady se víceméně týká každého z nás. Je ale opravdu důležité vědět, co na zahradě ponechat a jak efektivně odklízet listí, nebo jak naložit například se suchými větvemi.

i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Podzimní úklid zahrady (Zdroj: archiv FTV Prima)

Všichni na podzim uklízíme svou zahradu a jistě řešíme otázku, co na zahradě ponechat a co naopak odnést. Příroda to už vymyslela za nás, takže opravdu stačí jen poslouchat. Jedním z nejčastějších dilemat, které řešíme, je otázka větví. Jednoduchým řešením je jistě je spálit, ale věděli jste, že je lze využít pro rozkvět vaší zahrady v následujícím roce?

Co s větvemi?

Větve jsou organický materiál, ze kterého si můžeme udělat štěpku a využít ji například k následnému mulčování zahrady. Jak ale na kvalitní štěpku z větví? V první řadě je důležité myslet na to, že by se neměly míchat dohromady větve listnaté a jehličnaté. Určitě je potřeba tyto větve nejdříve rozdělit. Zatímco „listnatý“ mulč lze využít víceméně kdekoliv, u větví jehličnatých je potřeba věnovat pozornost pH, které je zkrátka kyselejší. Takže se více hodí pro kyselomilné rostliny jako jsou azalky nebo rododendrony. Větve už rozdělené máme a teď je můžeme nadrtit. Kvalitní drtička větví je opravdu důležitá pro vytvoření správných štěpků pro mulč.

drtič větví
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
S větvemi z podzimního úklidu si hravě poradí zahradní drtič

Elektrický válcový drtič Riwall PRO RES 2844 B s transparentním boxem je pro likvidaci dřevního odpadu po prořezávání keřů a stromů ideální. Zpracovává jej na pravidelné štěpky sloužící pro mulčování půdy i jako palivo do kamen. Drtič nabízí vysoký výkon díky motoru 2 800 W, motorovou brzdu a kvalitní elektronickou ochranu proti přetížení.  Motor má navíc zpětný chod pro snadné odstranění zaseknuté větve. Dále je box opatřen 60litrovým sběrným boxem z průhledného materiálu, takže je vždy jasně vidět, kolik místa zbývá pro další drť. Se strojem lze díky velkým transportním kolům a madlu pohodlně manipulovat. Drticí ústrojí je uloženo v kovovém bloku a boky stroje jsou vyztužené, takže jsou odolné proti prasknutí i při drceních větví velkého průřezu. Spoustu námahy ušetří i ozubené kolo, díky kterému si stroj sám vtahuje větve. Zásluhou technologie pomaluběžného drticího válce nebudete ani při práci rušit své sousedy.

dřevní štěpka
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Vzniklou dřevní štěpku můžeme využít jako ideální materiál k zazimování keřů a trvalek na záhonech

A máme téměř hotovo! Štěpku je ještě potřeba nechat projít fermentací někde na hromádce v koutu zahrady, kde následně dojde ke zpracování dusíku. Samotná fermentace přibližně trvá 2–3 měsíce.  Během ní se zpracuje dusík, ale dochází i k prohřátí, díky kterému odumře spousta patogenních a škodlivých organismů. Ořezané větve už na naší zahradě nepřekáží, a ještě máme připravený kvalitní mulč pro naše záhonky.

Jak si poradit se spadaným listím?

Spadané listí je důležité pro naše rostliny, protože je chrání při holomrazech před promrznutím a během dalšího roku jim slouží i jako kvalitní hnojivo. Paradoxem tedy je, pokud na podzim veškeré listí odstraníme a na jaře rostliny musíme průmyslově hnojit. Takže můžeme být při odklízení efektivní a listí pod keře například nafoukat.

zahradní fukar na listí
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Velmi důležitý je úklid spadaného listí, na rozdíl od záhonů, kde je naopak žádoucí, mohou pod neuklizeným listím na trávníku přežívat choroboplodné zárodky a plísně

Foukač s aku indukčním motorem 40 V Riwall PRO RABL 40I  je nejpohodlnější cestou údržby zahrady. Přináší vysoký výkon, snadné startování a tichý chod, a to bez emisí a otravného kabelu. Foukač disponuje čtyřmi stupni intenzity foukání včetně „turbo“ módu a tvar ústí trysky zajišťuje malý rozptyl vzduchu a vysokou efektivitu foukání. Takže pohodlně nafoukáte listí přesně tam, kam potřebujete.

zahradní vysavač listí
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Vynikajícím pomocníkem při úklidu spadaného listí je zahradní vysavač. Ten listí nasaje a zmulčuje, takto připravená listová drť je ideální do kompostu nebo na záhony

Naopak trávníkům ale spadané listí nesvědčí. Proto je potřeba z trávníku odklízet listí opravdu pečlivě, jinak by mohlo přes zimu začít tlít a vytvářely by se tak různé plísně. Proto je dobré mít po ruce i Vysavač/foukač s benzínovým motorem Riwall PRO RPBV 26, který je lehký a velice snadno ovladatelný. Není tedy problém pracovat pouze jednou rukou. Jeho motor disponuje výkonem 1 koňské síly. Zároveň je chráněný před přehřátím bohatě dimenzovanými chladicími otvory. Zařízení má vynikající drticí poměr 12:1 a objemný vak s velkým otvorem pro snadné vysypávání nadrceného materiálu a pomocný řemen na rameno. Tudíž s ním odklidíte listí, které můžete okamžitě nasypat tam, kam patří, například pod keře a rostliny.

Naše zahrada je čistá, a ještě jsme využili maximum přírodních materiálů k jejímu dalšímu rozkvětu. Tomu se říká dobře odvedený podzimní úklid.

Více praktických pomocníků nejen pro úklid zahrady naleznete na www.garland.cz.

Publikováno: 27. 11. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce