reklama

Zazimování zahradní aku techniky nepodceňujte

V posledních letech se v našich zahradách stále častěji objevuje akumulátorová technika. Její údržba i provoz je mnohonásobně jednodušší než u techniky se složitými spalovacími motory. Také akumulátorové stroje ale vyžadují naši pozornost, zejména před zimou a rozhodně se nevyplatí takovou údržbu podceňovat.

Zazimování zahradní aku techniky nepodceňujte

Začněte očištěním a promazáním

Veškerou akumulátorovou techniku před zazimováním důkladně očistěte a promažte pohyblivé části. Vyčistěte ventilační otvory na krytech, kterými se chladí elektromotor. U plotostřihu dobře očistěte a naolejujte nože. U vyžínače zkontrolujte stav strunové hlavy. U sekačky zkontrolujte lanka pojezdu, zda nejsou zkorodovaná, můžete je ošetřit olejem, který je zakonzervuje a zároveň zajistí jejich hladký pohyb v bowdenu. Promažte kola, zkontrolujte a nechte nabrousit nůž. Dobře vyčistěte šasi okolo nože, výhozový tunel, ventilační otvory. Nesmíte zanedbat ani dokonalé vyčištění koše, aby jím mohl dobře procházet vzduch.

Aku sekačky je potřeba pečlivě vyčistit a zkontrolovat
Aku sekačky je potřeba pečlivě vyčistit a zkontrolovat

Údržba řetězové pily

U řetězové pily je pak důležité zkontrolovat lištu a řetěz. Pokud je lišta opotřebená, musí se vyměnit, řetěz podle potřeby nechte nabrousit, nebo jej vyměňte. Lištu i řetěz je dobré uskladnit dobře promazané v suchém prostředí odděleně od pily. Můžete je tak zabalit například do hadru napuštěného olejem, který je ochrání před korozí. Pokud používáte v pile biologický olej pro mazání lišty, vylijte jej, do nádrže dejte například trošku motorového oleje a krátce pilu protočte, aby se olej dostal do čerpadla, ze kterého tak vytlačí bioolej. Biologické oleje totiž mívají na vzduchu omezenou životnost a mohou degradovat. V některých případech mohou v systému mazání pily zatuhnout a zcela systém ucpat.

U aku pily dbáme především na kontrolu řetězu
U aku pily dbáme především na kontrolu řetězu

Akumulátory nevystavujte mrazu

I když je cena lithiových akumulátorů podstatně příznivější, než tomu bylo v minulých letech, stále činí podstatnou část pořizovacích nákladů akumulátorové zahradní techniky. Akumulátory nám mohou sloužit dlouhé roky, ovšem nesmíme je zanedbat. Rozhodně není vhodné nechávat je v mrazu a ve vlhku, především pokud máte techniku napájenou olověným akumulátorem, kterému nízké teploty škodí. Ideálně skladujte akumulátory plně nabité v místnosti se stálou pokojovou teplotou. Několikrát za zimu je zkontrolujte a v případě potřeby dobijte. Lithiové akumulátory je naopak vhodné uskladnit nabité na přibližně ¾ kapacity. Lithiový akumulátor má velice nízké samovybíjení, a proto by měl akumulátor bez potíží pár měsíců, kdy není používán, přečkat. Přesto není od věci jej alespoň jednou zkontrolovat.

Podobně i u ostatní techniky očistěte a zakonzervujte pracovní nástroje. Techniku skladujte v suchých prostorách, vlhkost nesvědčí elektrickým součástkám, rozvodům ani kontaktům ve spínačích.

Publikováno: 29. 11. 2019, Autor: Hecht (text a foto), Profil autora: Redakce