reklama

Hortenzie si péči zaslouží

Modré květy patří v rostlinné říši k nejvzácnějším. Právě hortenzie nás dokáží obdarovat záplavou modrých květů. Aby se tak stalo, vyžadují od nás patřičnou péči a specifické pěstební podmínky.

i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Hortenzie patří mezi jedny z nejkrásnějších rostlin (Zdroj: Jan Kopřiva)

Oblíbené hortenzie

V poslední době se opětovně dostává do obliby pěstování hortenzií. Jednoznačně převažuje obliba modře kvetoucích exemplářů hortenzie velkolisté. Ty ale nejsou pouze modré, v plnokvěté variantě najdeme ještě zastoupení světlé a tmavě růžové. Rostliny jsou kompaktní se sytě zeleným listem, obsypané velkými květenstvími. Pokud se tedy pro pěstování hortenzií rozhodneme, je dobré vědět, jak se k nim nejlépe chovat a hlavně, jak zajistit, aby se nevytratila netradiční modrá barva květů, která je doposud nejvyhledávanější.

Modře kvetoucí hortenzie jsou ve skutečnosti růžové, ale pokud dodržíme několik zásad, barva se změní v čistě modrou. Modrá barva květů je v první řadě podmíněna kyselou půdní reakcí. Hodnota pH se pohybuje v rozmezí od 3,5 do 4,2, což je opravdu hodně nízko. Pokud je půda kyselá nehrozí přeměna modrých květů v růžové. Na zahradě se však dá optimální kyselé prostředí celkem dobře udržovat. Druhou podmínkou je zajištění dostatku volně přístupných iontů hliníku v půdě. Do substrátu musí přijít přídavek sloučeniny, která tyto ionty postupně uvolňuje. Zahradníci nejčastěji používají amonnohlinitý kamenec nebo síran hlinitý. Postačit by však mohlo běžné hnojivo, které zmíněnou sloučeninu obsahuje, tím rostliny pravidelně přihnojujeme.

Zasypání kořenů hortenzií rašelinou
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Kořeny je potřeba chránit vrstvou rašeliny

Kdy hortenzie sestříhnout?

Zásadně musíme počkat na jaro, kdy se odstraňují pouze namrzlé konce výhonů. S řezem rozhodně nepospícháme a počkáme až do té doby, kdy je zřetelné, které části již opravdu neobrazí. Před zimou proto odstraníme pouze stará květenství. Častou chybou bývá radikální řez až u země. Po takovém zásahu sice rostlina na jaře obrazí, ale nepokvete. Nesmíme zapomínat, že květy se tvoří na dvouletém dřevě, a pokud rostlinu seřízneme těsně nad zemí, na květy budeme čekat marně.

Zakrývání hortenzie bílou netkanou textilií a chvojím
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Listovou část zabalíme do netkané textilie

Klimatické podmínky

 Velice častým problémem bývá poškození hortenzií mrazem. V našich klimatických podmínkách se vyplatí věnovat přípravě na zimu mimořádnou pozornost. Doporučuje se provádět tzv. trojochranu.

1) Ke kořenům přihrneme dostatečné množství rašeliny, hrabanky nebo listí.

2) Nadzemní části obalíme bílou netkanou textilií, kterou důkladně upevníme. Netkaná textilie vytváří dobrou tepelnou ochranu, ale přitom je prodyšná. Rozhodně se nesmí použít igelitová nebo mikrotenová fólie. Prostor pod nimi se působením slunečních paprsků během dne ohřeje na vysokou teplotu, noční pokles pak vytváří nebezpečné teplotní rozdíly.

3) Třetím stupněm ochrany je chvojí, které se hustě zapíchá kolem rostliny. Zajistí tak stabilitu netkané textilie, vytváří další vrstvu tepelné izolace a zabraňuje přístupu slunečních paprsků během zimy k rostlině, což má příznivý vliv na teplotní stálost bez výkyvů. Na zimu rostliny důkladně zavlažíme, a také během zimy, pokud je dlouhodobě sucho a zem rozmrzlá, zaléváme.

Vyrytí hortenzie ze země
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Před zimou můžeme hortenzie vyrýt ze země

Uvedený způsob ochrany proti mrazům postačí na většině stanovišť na území naší republiky. Pokud však chceme pěstovat hortenzie ve vyšších polohách nebo mrazových kotlinách, může být tato ochrana nedostatečná. Pak zbývá jediné řešení. Před příchodem silnějších mrazů rostliny opatrně vyjmeme s neporušeným kořenovým balem a vsadíme do větších květináčů nebo nádob. Ty umístíme do chladné místnosti. Teplota by se v takovém prostoru měla pohybovat mezi 0 až 5 °C. Ideálním a osvědčeným prostorem je nepromrzající garáž, opatřená alespoň malými okénky.

Také s vodou je nutné nakládat obezřetně. Zemina v nádobách by měla být pouze mírně vlhká, raději však suchá, než-li přemokřená. V přemokřené zemi dochází často k zahnívání kořenů, čímž může rostlina i uhynout. Do volné půdy hortenzie opět vrátíme na jaře, kdy už nehrozí nebezpečí pozdních jarních mrazíků. Na venkovní stanoviště je musíme postupně přivykat, neboť ostré sluneční paprsky by citlivé lístky lehce popálily. Tento způsob uchovávání hortenzií přes zimu je poněkud náročný a pracný. Z toho důvodu udržujeme pro snazší manipulaci menší trsy rostlin.

Zazimování hortenzií
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Hortenzie můžeme nechat přes zimu třeba v garáži

Publikováno: 7. 2. 2020, Autor: Jan Kopřiva, Profil autora: Jan Kopřiva