reklama

Sestřih přebujelých keřů

Okrasné keře nám během sezóny vytvářejí krásné prostředí především díky květům, barevné či strukturované kůře a na podzim barevností listů a zralými plody. Teď nastává vhodné období na to, abychom tuto krásu uchovaly i do dalšího roku. Je nutné přebujelou vegetaci zkrotit nůžkami. Jak takové keře sestříhat, případně omladit výhony, není jen tak. Je nutné dodržet určité postupy a vyvarovat se případných chyb. Pokud vše uděláme, jak máme, rostlinu střihem nepoškodíme. A především vhodně a kvalitně provedený řez nám splní svou funkci.

i (Zdroj: Depositphotos)
Sestřih přebujelých keřů (Zdroj: Depositphotos)

Před samotným sestřihem nebo řezem je nutné vědět, o jaký druh keře se jedná a o co od něj očekáváme. Zda jde o bujnou rostlinu, kterou je nutné prostřihat každý rok nebo takovou, která má pomalý růst a prostříháváme ji měně často. Pozor musíme dávat u citlivých keřů, které mají velmi minimální roční přírůstek. Především je nutné zvolit správnou hloubku řezu, jak velké zahuštění vnitřní koruny vyžadujeme, musíme odstranit poškozené větve, ale i ty které jsou napadané škůdci nebo chorobami.

Sestřihy okrasných keřů
i (Zdroj: Depositphotos)
Sestřih okrasných keřů provádíme citlivě

Pro prostřih je vhodná doba vegetativního klidu a je také závislá na počasí, protože řez představuje pro většinu z nich velmi velký zásah. Řezné rány se snažíme provádět čistě a neroztřepeně, při teplotách nad nulou a velké řezné rány můžeme ošetřit stromovým balzámem nebo štěpařským voskem.

Řez okrasného keře
i (Zdroj: Depositphotos)
Řez okrasného keře provádíme pomocí kvalitních nástrojů

Průklest a zmlazování

Průklest je vhodný pro dřeviny, které je nutné omladit. Nejstarší výhony se vyřezávají až těsně nad povrchem půdy. Rovněž je vhodné zkrátit postranní, překřížené nebo suché větve. Zmlazování je vyřezávání starých výhonků, ale zachováním stejného počtu mladých výhonků. Postačí provádět jednou za dva až tři roky. Při mírném zpětném řezu ponecháváme základní kostru ze starých výhonů. Nemusíme se bát výhony seříznout poměrně hluboko, protože se nám během vegetace vytvoří nové květní letorosty. Nejčastěji se provádí u okrasných keřů, které zkrátíme na koncích letorostů. Silným zpětným řezem provádíme radikální řez, který je na šířku dlaně od země. Provádíme na starém dřevu, kdy na něm vyrostou mladé nové letorosty.

Mírný zpětný sestřih
i (Zdroj: Depositphotos)
Mírný zpětný sestřih okrasného keře dodá rostlině tvar

Jilmy

Jilm Sibiřský (Ulmus Pumila) dokáže za rok vyrůst až o 1,5 m. Protože nemá trny a není jedovatý, jeho sestřih nebude náročný. Má malé 2-3 cm listy. Většinu prostřiháváme nůžkami do roviny nebo můžeme i tvarovat. Není náchylný na škůdce a plísně.

Sestřih živého plotu
i (Zdroj: Depositphotos)
Sestřih živého plotu z jilmu sibiřského

Habr a zimostráz

Habr obecný (Carpinus betulus) je stejně jako jilm velmi využíván na živé ploty. Je nenáročný a potřebuje několikrát do roka zastřihnout buď do roviny, nebo různě vytvarovat.

Zimostráz obecný (Buxus sempervirens) velmi oblíbený na živé ploty. Řez je vhodné provádět dvakrát ročně. Je nenáročný a dobře tvarovatelný sestřihem.

Zimostráz
i (Zdroj: Depositphotos)
Upravený zimostráz zastřižením do geometrických tvarů

Hlohyně a vřes

Hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea) oblíbený a nenáročný keř. Patří mezi stálezelené dřeviny. Má jednoduché a tmavé listy. Ozdobné plody neopadávají a zůstávají přes zimu. Při sestřihu pozor na trny.

Vřes obecný (Calluna vulgaris) je nízce rostoucí odolný keř. Oblíbený je pro svoje růžové až růžovofialové květy. Při sestřihu je vhodné volit mírný zpětný řez.

Vřes obecný
i (Zdroj: Depositphotos)
Vřes obecný patří mezi nízké keře

Dřišťál, dřín a aronie

Dřišťál obecný (Berberis vulgaris) je nenáročný okrasný keř. Užívaný na živý plot nebo jako samostatný keř. Nenáročný a odolný vůči chorobám. Využívá se pro svou krásnou červenou až fialovou barvu lisů zbarvenou na podzim. Při jeho sestřihu pozor na ostré trny.

Dřín jarní (Cornus mas) je velmi hojně užívaný keř, zvlášť pro svou jarní variaci zlatě zbarvených květů. Nenáročný keř, který nemá trny a není jedovatý. Červené plody jsou bohatým zdrojem vitamínu C. Zastřihuje se buď do roviny, nebo se tvaruje. Vhodný je i řez na omlazení.

Aronie černá (Aronia Prunifilia) je nenáročný a hojně užívaný keř, též nazývaný „černý jeřáb“ nebo „temnoplodec“. Tmavě fialové až černé plody jsou využívány jako zdroj vitamínu C a dalších zdraví prospěšných látek. Listy se zbarvují od červené až po hnědou barvu. Zastřihuje se budˇ rovně nebo se tvaruje.

Plody aronie
i (Zdroj: Depositphotos)
Plody aronie jsou velmi chutné a zdravé

Svída a šeřík

Svída krvavá (Cornus sanguinea) je atraktivní opadavý keř. Využívá se pro krásně zbarvené zimní holé větévky. Plody jsou využívány na průjmy. Nenáročný a odolný vůči škůdcům. Dá se velmi dobře tvarovat zastřižením a vhodný je i průklest.

Šeřík obecný (Syringa vulgaris L) hojně užívaný opadavý keř pro svoje krásně vonící květy. Vhodné je omladit keř střihem, při kterém dáváme pozor, protože keř může působit dráždivě a vyvolat alergickou reakci.

Šeřík
i (Zdroj: Depositphotos)
Šeřík bude bohatě nakvétat, pokud ho na podzim mírně sestřihneme

Mandloně

Mandloň třílaločná (Prunus triloba) je oblíbený keř pro bohaté plné kulaté květy. Je nenáročný. Provádíme silný zpětný řez, po kterém znovu obroste.

Mandloň
i (Zdroj: Depositphotos)
Mandloň potřebuje radikálně ořezat

Publikováno: 16. 12. 2019, Autor: Šárka Miškovská (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce