Krmení ptáčků v zimě je naším národním sportem a mnohdy se předháníme, kdo bude mít krásnější krmítko a čím vším dokážeme ptactvu vylepšit jejich jídelníček. Měli bychom ale mít na paměti, že ptačí krmítka nejsou popelnice a že ptáčci mnoho potravin nedokážou strávit a mohli bychom jim i nechtěně ublížit.
Zima se blíží mílovými kroky, a třebaže už dávno neznáme hromady sněhu okolo nás, stále zachováváme určité standardy v zimních rituálech. A jedním z nich je i krmení ptactva v zimě. Není snad dům, na kterém by (nebo v jeho nejbližším okolí) nebylo připevněno nějaké to ptačí krmítko. Jedná se o ministavbičky někdy hodně rázovité a exotické, ale jde především o to, co v krmítkách je za potravu.
Ptáci okolo nás
Naše krmítka navštěvují naši tuzemští opeření obyvatelé již mnoho a mnoho let. Je pravdou, že se jejich skladba poněkud změnila, ubylo například znatelně vrabců, ale zato se k nám naučily létat nejrůznější druhy sýkorek, pěnkavy, stehlíci, brhlík, čížek, zvonek, kos nebo červenka. Často k nám zabloudí i větší zástupci jako sojka nebo hrdlička. Protože tento zástup je velmi rozsáhlý, je potřeba nějak organizovaně sjednotit potravu v krmítku tak, aby se zasytili všichni. Měly bychom tedy vědět, co ptákům nabídnout a čeho se rozhodně vyvarovat.
Vhodná strava pro drobné ptactvo
Výhodou je, že většina zpěvného ptactva si vystačí se semennou stravou, jako jsou plody slunečnice, obilí, mák, proso, sezam, plevelná semena, kukuřice, ovesné vločky, šišková semena nebo rýže. Jejich další pochoutkou jsou dužnaté plody - jeřabiny, šípky, ptačí zob, nejrůznější keřové bobule. Dokáží vyzobat i měkké části jablek, hrušek, ořechů a nepohrdnou ani strouhanou mrkví nebo nesolenými vařenými bramborami. Někteří labužníci jako třeba sojka, strakapoud a sýkorky pak upřednostňují tučné kousky masa a lůj.
Někteří ptáci se ochotně slétnou do krmítek, ale jsou druhy, kterým je potřeba potravu zavěsit na větve nebo rozsypat po zemi. Měli bychom proto dbát na kontrolu, které druhy ptáků k nám zalétávají a podle toho volit skladbu jejich potravy. Nejideálnější je pamatovat na všechny. Pěvcům typu brhlík, čížek nebo drozd nasypeme do krmítka semena (lepší je zakoupit v obchodě speciální směs, určenou pro drobné ptactvo), sýkorkám nebo strakapoudům zavěsíme pod krmítko či na větve stromů lojové koule nebo zbytky tučného syrového masa a pro vrabce a pěnkavy rozsypeme semena na zem. Měli bychom v takovém případě dbát na to, aby ptáci nebyli při krmení rušeni a aby je na zemi nemohly překvapit domácí kočky.
Nevhodná strava
Sem zahrneme především jídla slaná, mastná, smažená, připálená, kořeněná, uzená a obecně zkažená či plesnivá. A také cokoli sladkého a všechno, co obsahuje rafinovaný cukr. Také všeobecně rozšířený a bohužel mylný dojem, že tvrdé pečivo ptáčkům prospívá, je špatný. Pro ptactvo a potažmo i pro ostatní zvířata představuje pečivo jen prázdní kalorie, které je nezasytí, ale naopak jim dopomůže k obezitě a snižuje jejich šanci na normální život. Zpracování pečiva je pro trávicí systém ptáků i zvířat velkou zátěží a velmi často dochází k následným poruchám trávení, což v dalších případech vede až k úhynu.
Trocha statistiky
Drobných ptáků v kulturní krajině ubývá. Jsou druhy, které už prakticky vymizely, přitom kdysi bývaly hojně zastoupeny a patřily k těm nejběžnějším, všudypřítomným druhům. Například chocholouš nebo sýček obecný - uvádějí některé zdroje. A na vině je samozřejmě člověk. Člověk se svými technickými vymoženostmi, ale hlavně člověk, který zamořuje pole a louky glykofosfáty, umělými hnojivy, dusičnany, herbicidy a pesticidy. Přeměna volné přírody v pole a tovární haly vede k totální devastaci - plošné postřiky eliminují hmyz a nekulturní rostliny, což vede přirozeně k úbytku ptáků, kteří ztrácí obživu a prostor k životu. A pokud ptákům jako náhražku jejich běžné potravy nabídneme nevhodné pokrmy, je jejich osud zpečetěn.
Publikováno: 19. 12. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce