reklama

Vánoční stromek nekupujte, vypěstujte si ho v květináči

Vánoce se rychle blíží. Klasikou předvánočního shonu je nákup řezaného vánočního stromku v zahradnictví nebo v prodejně se spotřebním zbožím. Ti z nás, kteří mají rádi ekologičtější způsob života a chtějí usnadnit přírodě její život, si zvolí variantu pěstování vánočního stromku v nádobě. Jeden stromek vám tak může vydržet mnoho let ve vynikající kondici. Poradíme vám, jak takový jehličnan vybírat a jak se poprat s jeho pěstováním, aby byl v dobré kondici nejen o svátcích.

i (Zdroj: Depositphotos)
Vánoční stromek nekupujte, vypěstujte si ho v květináči (Zdroj: Depositphotos)

Vánoční stromek si můžete pěstovat i v květináči, avšak pro takovéto počínání vždy platí, že nejlepší jsou přímo pěstované stromky, dodané zahradnictvím, které se pěstování jehličnanů přímo věnuje. Nejhorší jsou narychlo vykopané a do nádoby přemístěné kusy, které prakticky nemají šanci na přežití. V teple domova, kde jsou déle než týden umístěny v teplém a velmi suchém vzduchu, začnou totiž rašit, jak by cítily jarní období. Jakmile je přenesete ven, uhynou, protože jsou vystaveny nemilosrdnému teplotnímu skoku, který je pro ně osudný.

Malé stromky v nádobách
i (Zdroj: Depositphotos)
Malé stromky v nádobách můžete mít na zahradě celý rok

Výběr stromku v zahradnickém centru

Při nákupu jehličnanu v květináči buďte obezřetní. Zahradní centra nabízejí sice mnohokrát obrovský výběr jehličnanů v nádobách, avšak ty nesmí být umístěny ve vnitřních prostorách. Po převozu domů a následném umístění do venkovního prostředí následuje podobný scénář, jako když stromek ponecháte doma déle než 10 dní. Začne předčasně rašit a teplotní šok způsobí jeho úhyn. Pro domácí pěstování se hodí kusy, které nemají velký vzrůst, avšak jejich prokořenění je mohutné. Znamená to, že stromek je zdravý a silný.

Malý jehličnan v nádobě
i (Zdroj: Depositphotos)
Kupte si malý jehličnan v nádobě a máte na spoustu let vystaráno

Zásady pěstování jehličnanů v nádobách

Pěkně zapěstované a zdravé stromky v nádobách nechávejte po celý rok ve venkovním prostředí, kde je můžete i s květináčem zapustit do hlíny. Pro jehličnany platí, že potřebují pravidelnou zálivku, protože například smrk velmi mělce koření a déletrvající sucho na něm napáchá často škody, které jsou nevratného charakteru. Kromě zálivky je zapotřebí také pravidelně dodávat živiny v podobě speciálních hnojiv, které podpoří zdravý vývoj jehličí a silný růst. Pokud již pěstujete jeden nebo více kusů po několik let, pak je vhodné minimálně jednou za dva roky provést přesazení do nádoby větší, což zlepší jejich kondici. Především jde o to, že ve květináči, kde je stromek ponechán po dlouhou dobu, dospěje pěstební zemina do stavu totálního vyčerpání a přesazením dojde k přidání hlíny, která v sobě má alespoň nějaké živiny.

Jehličnany v nádobě
i (Zdroj: Depositphotos)
Při nákupu jehličnanu v nádobě vždy sledujte jeho kondici

Ideálním postupem pro přenos jehličnanu zvenčí domů je postupné navykání vyšším teplotám. Z venku je vhodné jej přenést do nevytápěné verandy domu, kde jsou přeci jen teploty o něco vyšší, pak do mírně temperované místnosti a následně opět po několika dnech je přeneste do obývacího pokoje. Rovnou zapomeňte na umístění u radiátoru topení nebo krbových kamen, čím dál stromek v květináči bude od zdrojů tepla, tím lépe. Ve vnitřních prostorách také nezapomínejte, že je zde problém se suchým vzduchem, takže rosení a mírné zálivky jsou nutností. Tímto způsobem zůstane stromek i po vánočních svátcích bez poškození. Aklimatizační doba na změnu prostředí musí být alespoň týden dlouhá.

Stromek
i (Zdroj: Depositphotos)
Až stromek přinesete zvenku do tepla, nechte ho postupně zvykat na jinou teplotu

Co se stromečkem po svátcích

Jehličnaté stromy v nádobách je nutné před přenesením ven opět postupně navykat na zimní klid. Vhodné je pro ně podobná metoda, jako když je zvykáte na vnitřní prostředí - to znamená, že pokles teplot musí být opět pozvolný, abyste předešli šoku a úhynu. Po zimním období, kdy se začnou blížit jarní dny a teploty postupně vyrostou, začínají jehličnany rašit. Kromě přesazení a hnojení jim poskytněte stinné místo, kde se jim daří úplně nejlépe. Jehličnany v nádobách rostou i na balkóně nebo terase.

Živý stromeček
i (Zdroj: Depositphotos)
I malý, ale živý stromeček bude velkou ozdobou Vánoc

Několik rad na závěr

 

  • Před výběrem jehličnanu prozkoumejte internet a zvažte, zda se nepodívat do zahradnictví, které se jehličnatým stromkům dlouhodobě věnuje, kvalita výpěstků je nadstandardní, avšak pořizovací cena je vyšší.
  • Pěstování vánočního stromku je ekologické, protože při správném pěstování nemusíte každoročně shánět nový kus. Dobře zapěstovaný silný stromek vám vydrží deset let nebo více.
  • Pro pěstování v nádobě se hodí hlavně smrk pichlavý nebo jedle, borovici můžete také, avšak její růst je poněkud rychlejší a jehličí řidší.

Publikováno: 10. 12. 2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce