reklama

Pěstování orchidejí zvládnete doma celkem bez problémů

Orchideje není obtížné pěstovat. Řadu potenciálních pěstitelů ale odrazuje specifická úroveň péče, která je odlišná a trochu tak náročnější, než u běžných druhů pokojových rostlin. Jak se o ně máte starat tak, aby vydržely v perfektní kondici po dlouhou dobu?

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Orchideje patří mezi stálice mezi pokojovkami a jejich pěstování není tak složité (zdroj: Depositphotos)

Orchideje patří bezesporu k nejkrásnějším pokojovým rostlinám, které můžete pěstovat v běžných i bytových podmínkách. Avšak proto, aby rostliny dobře prospívaly, je zapotřebí jim domácí prostředí přizpůsobit tak, aby došlo k navození přírodních biotopů, kde přirozeně rostou a kvetou.

Orchidee ve skleníku
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Nejkrásnější orchideje pro pěstování seženete na různých výstavách

Podle čeho vybírat orchidej v obchodě

Obchody s rostlinami pro domácí pěstování nabízejí nejčastěji můrovce (Phalaenopsis) v desítkách různých barevných variant květů. Kromě pěkných a sytě vybarvených květů si všímejte všech anomálií na listech. Zdravá rostlina se pozná podle tuhých, kožovitých listů, které jsou sytě zelené, avšak nesmí být jakkoliv svraštělé nebo zažloutlé. Jejich spodní část také musí být prostá jakýchkoliv škůdců. Pokud si napadenou orchidej donesete domů, je zapotřebí co nejrychleji zasáhnout, aby se škůdci nerozšířili na další rostliny. Zásadní je v zimním období si nakoupené orchideje nechat velmi důkladně zabalit, protože jakýkoliv ráz ve smyslu velkého teplotního šoku způsobí rychlý opad květů a úhyn rostlin, jakkoliv vypadají na první pohled zdravě a svěže.

Orchidea
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Phalaenopsis zaujme svými půvabnými květy s mohutnou stavbou

Když je přinesete domů

Orchideje mají rády teplo. Nejvíce jim vyhovují teploty v rozmezí 21 až 27 °C, takže ideální je například umístit je blíže ke zdroji tepla, kde jim ale nehrozí prochladnutí. Velmi důležité je zachování dostatku světla pro zdravý růst, nicméně orchideje obecně přímé sluneční záření nesnášejí. Lepší je tak světlo rozptýlené, například u okna směřovaného na jih. Západní orientace není vhodná, protože v létě zde slunce svítí po celé odpoledne až do večera.

Modrá orchidej
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Barevné kultivary orchidejí jsou nádherné

Aby orchideje správně prospívaly, je zapotřebí také dodržovat vyšší vzdušnou vlhkost. Majitelé starších rodinných domů to mají prakticky bez starostí, ale v panelákových domech je zapotřebí minimálně jednou za dva dny provádět rosení. Ideální vzdušná vlhkost je více než 50 %, zásadním způsobem to zlepšuje kondici všech rostlin a snižuje riziko napadení škůdci. Klasické zalévání do květináče je u orchidejí naprosto nevhodné. Svědčí jim, když jednou týdně ale celý květináč ponoříte do vlažné a odstáté vody a nezapomínejte jednou měsíčně ani na přihnojení tekutým hnojivem speciálně určeným právě pro orchideje. Poté, co květináč s rostlinou z vody vyjmete, nechte jej řádně vykapat. Dlouhotrvající vlhko nedělá kořenům dobře, velmi rychle mohou být poškozené hnilobou a často je takový stav již nezvratitelný.

Různé orchidee
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pěstování orchidejí v průhledných květináčích má svůj důvod

Kdy orchidej přesadit

Pro orchideje se využívají průhledné plastové misky, přes které je perfektně viditelný stav kořenů a substrátu. Pokud kořenový systém začne ztrácet svoji zelenou barvu, rostlina začíná mírně slábnout nebo původní substrát je již zvětralý, přistupte k přesazení. Pro přesazení se používá zásadně takového prostředí, které je velmi vzdušné.

Závěsy orchidejí
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Ukázka hydroponického pěstování orchidejí

Substrát pro orchideje vytvořte smícháním borové kůry, s rašeliníkem, kokosovými vlákny, korku, perlitu, minerální vlny a hrubého štěrku. Pro můrovce se však vyvarujte rašeliníku a kokosových vláken, rostliny by po přesazení neprospívaly. Opatrně vyjměte rostlinu z původního obalu. Prohlédněte kořeny. Jejich suché části zastřihněte ostrými nůžkami a desinfikujte živočišným uhlím. Přesazujte vždy do takových nádob, které jsou opět průhledné a v průměru větší ne o více než 5 cm. První koupání květináče ve vodě pak proveďte až za dva týdny, kdy se rány na kořenech po jejich zakrácení zahojí.

Publikováno: 26. 12. 2019, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček