Co budeme potřebovat pro sázení muškátů do truhlíků

Muškáty jsou starou kulturní rostlinou, která získala na oblíbenosti až v době našich babiček a prababiček. Mnoho druhů a nespočet kultivarů dokáže vytvořit neskutečnou záplavu květů, která ale není náročná na péči. Jak se připravit na sázení muškátu do truhlíků? Co je zapotřebí vědět, aby se rostlinám dobře dařilo?

Sázení muškátů do truhlíků je oblíbená činnost pěstitelů (Zdroj: Depositphotos)

Sázení muškátů do truhlíků a nádob zvládnou i méně nadaní pěstitelé. Muškát je totiž nejen velmi dekorativní, zároveň ale nenáročná a vděčná rostlina, která snese i nejeden pěstitelský prohřešek. Kromě klasických páskatých muškátů, které jsou vzpřímené, rozvětvené a jejich olistění je opatřeno výraznější tmavou páskou na vrchu, jsou stále oblíbenějším druhem i pelargonie velkokvěté, u nás známé jako anglické muškáty. Rozdílem mezi pelargonií páskatou a velkokvětou spočívá ve značně bujnějším olistění a také výraznějších květech, které mohou obsahovat více barevných odstínů. Kromě těchto dvou druhů jsou oblíbené také muškáty převislé.

Péče o muškáty
Před vysazením ostříhejte již mírně zaschlá květenství, ať se rostliny nevysilují (Zdroj: Depositphotos.com)
Zahradnické nůžky Fiskars

464Kč

Zahradní nůžky Kreator KRTGR1001

186Kč

Co potřebujete pro sázení muškátů do truhlíků

Příprava sázení již na přelomu léta a podzimu

Z hlediska nových sazenic se můžeme zásobit sami, ale musíme začít co nejdříve. Ideální doba odběru vzorků z matečních, silných a velmi dobře vyvinutých rostlin, nastává na přelomu srpna a září. Řízky získáváme tak, že části rostlin odřezáváme velice ostrým nožem a ihned po tomto úkonu ránu i konec řízku vždy dezinfikujeme dřevěným uhlím. Z řízku opatrně odstraníme spodní olistění a takto připravené rostlinky necháme několik dní ve vodě, než vytvoří nový kořenový systém. Abychom vývin kořenového systému podpořili, použijeme pro to některý ze stimulátorů, například práškový Stimulax funguje velice dobře a připravené rostlinky bez kořenů můžeme sázet rovnou do propařené zeminy ve skleníku.

Vůz s muškáty
Kvalitní péče o muškáty zajistí pěstitelům bohatou záplavu květů (Zdroj: Depositphotos.com)

S nastupujícím podzimem je však zapotřebí důkladná příprava na zazimování rostlin, které musí přežít nejen nízké teploty, ale mají také značně zpomalený metabolismus. V polovině října, kdy se již citelně ochladí, všechny mladé rostliny přeneseme dovnitř. Pro zimování jsou nejvhodnější teploty kolem 10 °C, ne více. S příchodem jara začneme postupně zalévat a ke konci března poprvé přihnojíme.

Zahradnictví
Základem úspěšného sázení je výběr silných a zdravých sazenic (Zdroj: Depositphotos.com)

Přesazování a příprava

Sázení nových, vypěstovaných nebo zakoupených rostlin provádíme vždy od poloviny dubna. Jako základ si připravíme koupený substrát a zahradní hlínu, tyto dvě komponenty smícháme v poměru jedna ku jedné. Podkladovou vrstvu na spodním dně nádoby vyplníme kompostem nebo nadrobno posekanou trávou a můžeme přidat i trochu granulovaného kravského hnoje, což je výborné, avšak neškodné hnojivo, které novým rostlinám pomůže získat na síle.

Rudé muškáty
Velkokvěté anglické muškáty jsou králem mezi muškáty (Zdroj: Depositphotos.com)

Co potřebujete pro sázení muškátů do truhlíků

Řádně zalité hrnkované sazenice vkládáme do truhlíků, vzdálenost mezi jednotlivými muškáty nesmí být menší než 10 cm, u anglických, silně rostoucích kultivarů raději necháváme mezi jednotlivými kusy mezeru větší. Po vysazení pravidelně zaléváme a dbáme na to, aby se rostliny nedostaly na přímé slunce nebo tam, kde jim hrozí přímý déšť. Vydatné srážky totiž muškátům moc nesvědčí. Největší nebezpečí hrozí tam, kde jsou nádoby bez odtoku. Rychle zaplněný truhlík vodou znamená hnilobu kořenů a úhyn rostlin.

Růžový muškát
Při sázení muškátů si připravte truhlíky, naplněné kvalitní hlínou (Zdroj: Depositphotos.com)
Plastia Samozavlažovací truhlík Berberis TRIO, bílá + zelený příčník

1.599Kč

Samozavlažovací truhlík Berberis DUO, terakota, Plastia

1.209Kč

Plastia Samozavlažovací truhlík Berberis 80, zelená + bílá

529Kč

Co potřebujete pro sázení muškátů do truhlíků

Po vysazení

Pravidelná a mírná zálivka na denní bázi je zvláště v teplých dnech nutná. Nesmíme zapomínat ani na přihnojování tekutým přípravkem, který rozmícháme do zálivkové vody. Správná výživa a péče je zárukou, že muškáty po celé období až do podzimu nádherně pokvetou. Ořezávání suchých květenství je nutné, protože rostliny se jinak vysilují.

Autor: Radoslav Ptáček

 Prima DOMA Box Muškáty

Kompletní sada pro předpěstování

Zažijte na vlastní kůži ten krásný pocit, když si semínka muškátů zasadíte, zaléváte je a ony pak rozkvetou krásnými růžovými, bílými nebo červenými barvami. Když kvetou jako blázen. Takový pocit je k nezaplacení.