reklama

Nastala doba klíčení brambor na sadbu

Zkušený pěstitel, který pěstuje vlastní brambory každoročně, by už ani jiné nechtěl. Proto také vybírá a nakupuje svoji oblíbenou odrůdu. Ti, kteří ještě váhají, mají poslední možnost, nastal čas klíčení brambor na sadbu.

i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Nastala doba klíčení brambor na sadbu, připravte se na ni (Zdroj: Ludmila Dušková)

Je tu doba na klíčení brambor na sadbu

Pěstovat si vlastní brambory představuje neopakovatelný požitek, kdy vytáhnete nať, opatrně rozhrnete brázdu a vysypou se vám do dlaní nádherné žlutavé čerstvé hlízy. Ty nedají ani práci se škrábáním, protože jejich jemná slupka se snadno oddělí pouhou rukou. Kdo říká, že brambory nepěstuje, protože jejich vypěstování je pracné a těch pár kilo si raději koupí, by měl někdy alespoň pár hlíz zasadit a určitě změní názor. Vypěstovat brambory, a především rané odrůdy na vlastní zahrádce, bych si troufla označit za nejsnadnější možnost pěstování ze všech ostatních zelenin. Význam má i jejich dietetická hodnota a rozsáhlá možnost využití, ale to věděli již dávno naši předkové. Proto neváhejte a připravte si brambory na klíčení na sadbu, jinak budete celý rok odkázáni zase jen na ty z obchodu.

Bramborový klíček
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Správné naklíčení brambor zajistí bohatou a zdravou úrodu

Brambory využijeme nejen v kuchyni

  • Proti bodnutí hmyzem – postačí vzít syrovou bramboru, rozkrojit ji a přidržet zhruba 30 minut na postiženém místě.
  • Pro regulaci střev – brambory dodávají tělu různé minerály a stopové prvky, které se do těla vstřebávají přes střevní stěnu. Díky tomu působí na střeva regeneračně.
  • Proti ječnému zrnu – brambory uvařené ve slupce smíchejte se žloutkem a troškou horkého mléka tak, aby vznikla kaše. Naneste ji na kousek látky a necháte asi 20 minut působit na zavřené oči. Kůru je dobré opakovat 2-3x denně, dokud příznaky nevymizí.
  • Na svaly i proti kašli – rozbolavělé svaly na ramenou a za krkem uklidní a uvolní zábal z horkých neloupaných brambor, které se rozloží na kus látky a zabalí se ještě do papíru. Vytvořte váleček velký asi 13x25 cm a brambory uvnitř rozmačkejte. Přiložte na bolestivé místo a nechte působit asi čtvrt hodiny. Opakuje se 4-5x denně. Metoda pomáhá i proti kašli, zde se ale brambory přikládají na průdušky.
  • Na zklidnění psychiky – brambory zásobují mozek a nervy velkým množstvím živin, které zklidňují nervovou soustavu. Zásluhu na tom má především kyselina listová a vitamíny skupiny B. Z brambor získává lidský organismus také největší množství vitamínu C.
  • Jak srovnat žaludek – šťáva z nastrouhaných brambor dokáže spravit překyselený žaludek díky své schopnosti vázat přebytečné kyseliny. Zbaví tak nepříjemného pálení žáhy, říhání a nadýmání. Pomáhá léčit i žaludeční vředy.
  • Jak snížit tlak - k vysokému krevnímu tlaku se s přibývajícím věkem postupně dopracovává kdekdo. Tlak částečně snížit pomáhá odvar z bramborových slupek. V půl litru vody nechte svařit slupky ze 4 brambor po dobu 15 min. Scezenou tekutinu pijte denně, 1-2 šálky.
Vařené brambory
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Brambory se dají použít i v lidovém léčitelství

Příprava sadby

Jedním z důležitých předpokladů pro ranou sklizeň je příprava předklíčené nebo dokonce zakořenělé sadby. Nejlépe koncem února až začátkem března se hlízy umístí do lísek tak, aby korunková část s více očky směřovala vzhůru. Lísky je nutné umístit do světlé místnosti, a až do doby výsadby se předkličují při teplotě 12-15 °C. Měly by vytvořit silné klíčky dlouhé maximálně 2 cm.

POZOR – nikdy neumísťovat předkličované hlízy do tmy – klíčky se vytahují a sadba ztrácí na kvalitě. Pokud chce někdo získat sklizeň co nejranější, je možné sadbu nechat zakořenit. V lískách se za tímto účelem prosypou kompostem nebo rašelinou asi 10 dní před výsadbou. Hlízy pustí kořínky, které pro ně znamenají určitý náskok po výsadbě na záhon.

Špatné naklíčení
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Pokud brambory klíčí ve tmě, budu hnát klíčky za světlem a vysílí se

Nároky na půdu

Brambory jsou náročné na živiny, vyžadují proto nejen organické, ale i minerální hnojení, např. kompost, rozleželý hnůj. Z minerálních hnojiv se osvědčuje síran draselný nebo cererit aplikovaný v dávce asi 200 -500 g na m². Záhon by měl být vyhnojený organickým hnojivem již na podzim, a také zrytý. Taková zem je pak po jarním zpracování kyprá, vzdušná a dostatečně zásobená živinami.

Během vegetace již brambory nepřihnojujeme, především se vyvarujeme dusíkatých hnojiv, protože právě nadbytek dusíku podporuje napadení plísní bramborovou. Hlízy se vysazují do mělkých brázd asi 30 cm od sebe, vzdálenost řádků by měla být 65 – 70 cm, aby rostliny měly dostatek místa, vzduchu a světla. Podle teploty začínají brambory ukazovat první listy asi za dva týdny po výsadbě. Rostou velmi rychle a během růstu je vhodné dvakrát rostliny přihrnout nejen kvůli provzdušnění půdy, ale i částečné redukci plevelů. Při nedostatku vláhy je dobré brambory zalévat, narostou tak velké a kvalitní hlízy. Vyvarujeme se však zálivky na listy, vždy je vhodné volit závlahu podmokem.

Tráva v bramborách
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Posekaná tráva má mnoho užitečných vlastností

Náš tip: Když je trávy nadbytek

  • Pro lepší udržení potřebné vlhkosti a teploty se vyplatí i nastýlání posekané trávy do brázd. Tráva zabraňuje výparu vody z půdy, kdy poslouží jako přerušení postupu vzlínající vody k povrchu půdy a její následné odpařování.
  • Pod nastýlkou zůstane půda kyprá a vzdušná, a to i půda těžší, na které se jinak při zalévání a dešti může vytvořit škraloup. Tuto možnost využívají především drobní pěstitelé, kdy navíc odpadá starost, co s posekanou trávou, především když se seče téměř každý týden.
  • Tráva se současně osvědčuje jako výborný zdroj tepla, pěstební hmoty a humusu. Výhoda spočívá také v jejím poměrně rychlém sesychání a rozkladu, proto je možné během každé seče hmotu pravidelně doplňovat.
  • Pomocí dosypávané trávy se zvětšuje především šířka hrůbku, a tak se rostliny mohou „roztáhnout“ do šířky. Tráva nebrání ani případnému přiorávání, naopak je velmi příznivé, když dojde k jejímu promíchání se zeminou.
  • Další možností, využívané pro urychlení brambor, je zakrývání bílou netkanou textilií. Teplota v hrůbku se tak zvyšuje asi o 3 °C, což má vliv na nepřetržitý růst rostlin s omezením nebezpečí pomrznutí natě při výskytu jarních mrazíků. Tato metoda se využívá především při velkovýrobním pěstování.
Sypání trávy do brambor
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Nasypte posekanou trávu k bramborám, vyplatí se to

Doporučené odrůdy

V současné době je zapsáno ve státní odrůdové knize na 140 odrůd a vybrat z takového množství dá především začínajícím pěstitelům pořádně zabrat. Zahrádkáři a drobní pěstitelé volí pro své zahrádky odrůdy s kratší vegetační dobou, nejčastěji mezi 70-90 dny. Krátká vegetační doba má vliv na zdravotní stav rostlin, kdy porost nestačí ohrozit plíseň bramborová ani mandelinka bramborová. Rozhodně se vyplatí využít předklíčenou sadbu.

  • Princes – vytváří oválné hlízy pevné konzistence, vhodné nejen pro přímý konzum, ale i na výrobu hranolků. Odrůda poskytuje vysoké výnosy a je odolná proti háďátku bramborovému i rakovině brambor.
Princess
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Brambory Princess jsou skvělé na výrobu hranolků
  • Rosara – odrůda je určena pro nejrannější sklizně. Hlízy jsou oválné až kulovitooválné, velké, s červenou slupkou a žlutou dužninou, po uvaření zůstává bez barevných změn, vyznačuje se tuhou konzistencí a příjemnou chutí. Odrůda je odolná proti virózám a strupovitosti hlíz. Výnosově je odrůda nadstandardní.
Rosara
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Odrůda Rosara má svěže červenou slupku a žlutou dužinu
  • Belana – vynikající odrůda pro rané sklizně, vytváří oválné velmi vzhledné hlízy s lehce síťkovitou slupkou, vynikající chuti a lojovité konzistence. Odrůda je odolná proti strupovitosti, hlízy jsou větší, výnos hlíz vysoký s vysokou výtěžností tržních hlíz. Vyšší odolnost k virózám a háďátku.
Belana
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Belana je velmi kvalitní odrůda brambor
  • Carrera – velkohlízá odrůda s vysokým výnosem v nejranějších termínech, vytváří kulovitooválné až oválné pravidelné hlízy, odolné proti mechanickému poškození a strupovitosti. Předností je vynikající chuť a konzistence hlíz.
Carrera
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Brambory Carrera mají vynikající chuť
  • Valfi – pro milovníky barev je určena tato odrůda. Vyznačuje se fialovou slupkou i dužninou. Proč si nezpestřit jídelníček třeba dvoubarevnými hranolky?

Výběr alespoň několika lahůdkových odrůd, které stojí za vypěstování, jistě nadchne váhavé zahrádkáře a dodá jim odvahu v příštím roce zkusit vypěstovat více vlastních brambor jako opravdovou pochoutku.

Publikováno: 18. 1. 2020, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková