reklama

Přikrmování ptáků v zimním období

Přikrmování ptáků v zimě může být dokonalou podívanou, zvláště tehdy, pokud máme krmítko blízko okna, kudy vidíme do zahrady. Spousta drobných opeřenců využije možnost posilnit se v době, kdy přirozená potrava chybí. Také zde můžeme pozorovat druhy, které jsou severské a u nás jen přezimují. Jenže aby se z radosti nestala starost, krmení ptáků v zimě zabezpečíme tak, aby se na krmítku cítili nejen bezpečně, ale také se jim vyhnuly případné zdravotní problémy, způsobené nevhodnou stravou.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Při přikrmování ptáků v zimě používejte kvalitní krmivo (Zdroj: Depositphotos)

V zimním období nejeden z nás chce přikrmovat drobné ptáky, kteří od jara do podzimu zcela neúnavně likvidují hmyzí škůdce a také semena a zárodky plevelů, které se vyskytnou v záhonech na zahrádce, kompostu nebo jiných místech. Podporou ptactva v zimě zvyšujeme jejich šanci na přežití i za takových podmínek, kdy jsou vystaveni nemilosrdným nástrahám v podobě tuhých mrazů, a také činnosti člověka, která jim může připravit nejeden problém.

Krmítko
i (Zdroj: Depositphotos.com)
V zimě je na krmítku čilý ruch

Výběr krmítka a místa pro něj

Nejlepší jsou větší krmítka, která mají dno koncipované jako hlubší misku. Lakované nebo impregnované dřevo je vhodné z důvodu přítomnosti sněhu, a tedy nutnosti tento přírodní materiál uchránit před povětrnostními vlivy, které mu rozhodně neprospívají. Jednoduchá stříška krmítek nebývá nikterak dodatečně zabezpečena proti nežádoucím vlivům, proto bychom jí měli opatřit buď plechovým nerezovým páskem, který na stříšku přitlučeme krátkými hřebíky a naohýbáme na okrajích tak, aby se o něj ptáci neporanili, nebo využijeme lepenkové pásy. Ty připevníme buď plynovou pistolí s následným nahřátím spodní vrstvy, nebo využijeme gumoasfalt a stříšku s ním natřeme a upevníme na něj lepenku. Během jednoho dne je nátěr ztuhlý tak, že pás lepenky drží. Spáru na stříšce uprostřed pro jistotu ještě zatáhneme tmelem.

Sýkorka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Sýkora modřinka má ráda slunečnici a lojové koule

Vhodným místem pro krmítko je klidné prostranství vedle stromů, kde se ptáci mezi krmením schovávají. Nejvhodnější je poloha blízko jehličnanů, které poskytují ptactvu dostatečnou ochranu před nepřízní počasí. Při volbě místa také dáváme pozor na to, aby se na krmítko nemohly dostat kočky. Stačí jej zavěsit nebo upevnit tak, aby se k němu kočky nemohly vyšplhat. Jeho umístěním do příliš otevřeného prostoru zvyšujeme riziko výpadů dravců. Nejčastěji útočícím bývá krahujec obecný, který často u krmítek v zimním období loví. Statná samice dokáže udolat kosa, hrdličku nebo i holuba.

Drobné ptactvo
i (Zdroj: Deposithotos)
Hejno zvonků zelených krmením rozhodně nepohrdne, krmítko je díky nim brzy prázdné

Čím krmit

Tradičním pokrmem pro drobné ptactvo jsou olejnatá semena, z nichž nejčastěji sáhneme po běžně dostupné slunečnici. Vzhledem k faktu, že na krmítko v zimě zavítá i spousta zrnožravých, jako jsou vrabci nebo pěnkavovití, neměli bychom zapomínat ani na oves, proso a pšenici. Taková směs potěší sýkory, brhlíky, pěnkavy, zvonky, stehlíky nebo čížky. Pšenici a proso mají velmi rádi vrabci, jejichž populace po mnoha slabých letech začala opět narůstat. Vařený lůj nebo různé tukové koule, které seženete v obchodě s chovatelskými potřebami, potěší sýkory, brhlíky nebo strakapouda. Zde je zapotřebí věšet tyto krmné směsi pokud možno mimo krmítko, protože mnohokrát je jeho přítomnost spojená s neúmyslným poškozením krmítka vyklováním děr. Několik jablek, zavěšených blízko krmítka potěší drozdovité, jako jsou kosi nebo kvíčaly. Hýlové nepohrdnou nasušenými bobulemi jeřábů nebo sesbíranými semeny javoru, toto krmení jim velmi chutná. Pokud na vaší zahradě často vidíte dravce, jako je poštolka nebo káně, můžete jim připravit kus masa, který přivážete k dřevěné konstrukci například u houpačky nebo jiných zahradních staveb.

Kachny
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vodní ptactvo a další druhy budou vděčné za čerstvý salát, pečivo není vhodné

Myslete na bezpečnost a zdraví opeřenců

V rámci přípravy krmení pro ptáky nezapomínejme na bezpečnost. Lojové koule jsou prodávány v plastových síťkách, které pro ně však představují smrtelné nebezpečí. Drobné druhy se do síťky mohou zachytit tak, že nemohou uniknout a uhynou. Stejně tak se vyhneme vytváření krmítek z PET lahví, mnohokrát to sice vypadá efektivně, ale například sýkory se dovnitř protáhnou a ven už se nemohou dostat. Stejně tak chráníme ptactvo před krmením pečivem, strouhankou, zplesnivělými a namořenými semeny. Na krmítko taktéž nepatří živočišné zbytky z kuchyně. Pokud se rozhodneme krmit i vodní ptactvo, pak jim předkládáme zelené listy, salát, hrách nebo cizrnu.

Publikováno: 19. 1. 2020, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček