reklama

Předpěstování sadby a sadbovače mají své požadavky

Dřevěné bedničky od zeleniny, kelímky od jogurtů nebo misky od zmrzliny, to vše se často používá pro předpěstování zeleninové sadby. Přitom máme dnes nepřeberné množství sadbovačů různých tvarů, velikostí a materiálu. Naučte se je používat.

i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Předpěstování sadby a sadbovače mají své požadavky (Zdroj: Jan Kopřiva)

Používáte na předpěstování sadby sadbovače?

Začíná období předpěstovávání sadeb. Řada drobných pěstitelů si sama vysévá zeleninu a květiny doma. Výběr vhodných výsevních misek, sadbovačů a domácích rychlíren je základem pro vypěstování kvalitní sadby. Pojďme si ukázat širokou škálu ideálních možností i nevhodně vybraných materiálů. Pokud se rozhodneme vypěstovat si sazenice zeleniny a květin z vlastního výsevu, stojíme často před problémem, kam vysévat. Možná, že nakonec sáhneme po lísce od ovoce. Je to ale dobré rozhodnutí?

Typy sadbovačů
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Na trhu jsou k dostání různé typy sadbovačů

Dřevěné výsevní nádoby byly dříve ve značné oblibě, postupně se ale od nich upustilo, jednak jsou po naplnění zeminou dost těžké pro další manipulaci a při styku s vlhkou zemí rychle zahnívají, vytváří tak nevhodné mikroklima plné různých plísní. Jako nouzové řešení je možné dřevěnou bedýnku vyložit PE fólií, ale nesmíme zapomenout na odtokové otvory. Velice praktické jsou lehké plastové misky různých velikostí. Jsou opatřeny potřebným množstvím odtokových otvorů a drenážních žlábků, nehrozí tak nebezpečí přemokření dna misky. Ty nikdy nenaplňujeme zeminou až po okraj, ponecháme asi 5 mm k hraně pro snadnější zavlažování. Miska, která je naplněná až po okraj, se dá špatně zakrýt fólií a přilepí se na zem. Při výsevu větších semen je možné vkládat do sadbovačů jednotlivá semena, je to sice poněkud pracnější, ale při dalším přesazování již nedochází k poškozování kořenového systému. K tomu účelu jsou ideální sadbovače s otvory 2x2 cm.

Sadbovače
Sadbovače pro menší a drobné rostlinky (Zdroj: Jan Kopřiva)
Sadbovače s většími otvory
Sadbovače s většími otvory pro silnější rostliny (Zdroj: Jan Kopřiva)

Další typy sadbových nádob

Další přesazování provádíme při vytvoření kořenového balu do sadbovače, který musí mít minimálně dvojnásobnou velikost. Jaké jsou výhody použití sadbovačů a podle čeho si vybíráme vhodný typ? Rozhoduje, jakou plodinu budeme pěstovat. Sadbovače jsou vhodné pro brukvovitou zeleninu, afrikány, lobelky. Pro rajčata a papriky se hodí lépe prostorné sadbovací kontejnery, které mohou být i v sadách. Hlavní výhodou sadby ze sadbovačů je nepoškozený kořenový bal, rostlina po vysazení na stanoviště neregeneruje, ale okamžitě dál pokračuje ve vývoji. Nedochází k vlhkostním šokům, z důvodu poškození kořenů je proti trhané sadbě sklizeň urychlena o 14 dnů. Máme ještě možnost výběru mezi čtvercovými a kruhovými otvory sadbovače. Čtvercové využívají efektivněji pěstební prostor, kruhové jsou pro rostlinu přijatelnější, kořenový systém se rozrůstá od stonku na všechny strany stejnoměrněji. Vyjmutí rostlin důkladně prokořeněných ze sadbovače je docela obtížné, to se někdy musí použít i nožík a rostlinku vyříznout ven.

Praktické sadbovače
Praktické sadbovače pro předpěstovanou sadbu (Zdroj: Jan Kopřiva)
Sadbovače z rozložitelných materiálů
Vyzkoušejte i tyto praktické sadbovače z rozložitelných materiálů (Zdroj: Jan Kopřiva)

Jako luxusní řešení je použití profesionálních sadbovačů, jsou z pevnějšího materiálu a mají vypichovací kolíky. Sadba v celém platu se vyzdvihne během několika vteřin, sadbovače jsou ale finančně náročnější. A k jakému využití slouží rašelinové sadbovače? Rašelinocelulózové sadbovače jsou výhodné zejména pro rajčata, papriky, okurky a tykve, jednoduše se od sebe oddělují, rostliny se z nich nevyjímají, ale zasadí se do země i s nimi. V zemi se velice rychle rozloží, slouží k obohacení organickým materiálem, rostlina nepociťuje žádnou změnu vlhkosti kořenového systému. Je to zcela ekologický materiál, tím pádem se nezatěžuje životní prostředí plasty.

Rozložitelné sadbovače
Rozložitelné sadbovače jsou z ekologických materiálů, které obohatí půdu o živiny (Zdroj: Jan Kopřiva)
Předpěstovaná sadba v balu
Předpěstovaná sadba v balu má dostatek kvalitní zeminy (Zdroj: Jan Kopřiva)

Co je to rychlírna?

Kdy je vhodné použít domácí rychlírnu? Rychlírna – miniskleníček se hodí pro zvýšení teploty výsevu a vzdušné vlhkosti. Vyrábějí se v různých výškách příklopu, některé jsou vybaveny dokonce větracími otvory. Zálivka se v nich musí provádět velice opatrně, nemají odtoky, lehce dojde k přemokření. Pozor ale při umístění na osluněném místě, teplota ve skleníčku prudce stoupne a může dojít i ke spálení mladého výsevu.

Rychlírna
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Pro předpěstování sadby můžete využít i rychlírnu

Publikováno: 19. 1. 2020, Autor: Jan Kopřiva (text a foto), Profil autora: Jan Kopřiva