reklama

Odklízení sněhu pomocí stroje může být zábavou

Také patříte mezi ty, pro které příchod sněhové nadílky znamená vzít do ruky lopatu, a pak namáhavě nekonečné hodiny odhazovat sníh? Přitom je možné vybrat si z velké škály šikovných pomocníků, kteří z nepříjemné dřiny udělají krásnou zábavu. Použijte stroj na odklízení sněhu a žádná nová sněhová přeháňka už vás nezaskočí.

i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Odklízení sněhu pomocí stroje může být zábavou (Zdroj: Jan Kopřiva)

Místo hrabla vytáhněte stroj na odklízení sněhu

Ti, kteří si chtějí ulehčit odklízení sněhu z chodníků či dvorů, zajisté ocení stroj na odklízení sněhu, a tím je elektrický odhrnovač sněhu. Je to vlastně elektro-motorové hrablo na sníh. Bez problémů odklízí čerstvě napadaný sníh do výšky až 20 cm v pásu širokém 30 cm. Pomocí tlačítka na rukojeti spustíte vysokootáčkový rotor poháněný přes převod výkonným elektrickým motorem (min. 1000 W), který sníh odhazuje. Pomocí nastavitelného deflektoru lze proud sněhu směrovat rovně, doprava či doleva do vzdálenosti až 5 metrů. Práce s odhrnovačem je velice snadná bez jakékoliv fyzické námahy, neboť se nemusí nikterak zvedat, natáčet či silou tlačit, vysokootáčkový rotor sám napomáhá pohybu vpřed. Škrabka, po které zařízení lehce klouže, dokonale vyčistí dlážděný či asfaltový chodník. Lze předpokládat, že během krátké doby se tento finančně nenáročný odklízecí mechanismus stane běžným vybavením těch, kteří zajišťují úklid chodníků v nížinných oblastech.

Mechanické odklízení sněhu
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Většina lidí začíná odklízet sníh ne strojem, ale mechanicky

Pro majitele chodníků ve městech nebo přístupových cest k domům v satelitních čtvrtích s větší plochou je k dispozici jednostupňová sněhová fréza. Tento malý, leč zdatný pomocník je určený k odklízení sněhu s asfaltových nebo dlážděných povrchů. Pomocí jednostupňového šneku s gumovou lištou odklidí sníh dočista, aniž by došlo k poškození povrchu cesty. Vzhledem ke své malé hmotnosti i rozměrům je ideální k úklidu i nepravidelných ploch, neboť má snadnou manévrovatelnost a obsluhu zvládne i žena. Tato fréza zvládne hravě přes 25 cm čerstvého sněhu a nezalekne se ani sněhu přemrzlého, moderní stroje v této kategorii jsou vybaveny ekologickými čtyřtaktními motory 4,4 kW se snadným startem.

Sněhová fréza
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Sněhová fréza patří mezi výkonné stroje na odklízení sněhu

Zahradní stavebnicový systém

Do oblastí, kde sněhová pokrývka může dosáhnout i půl metru je výtečným pomocníkem zahradní stavebnicový systém, opatřený adaptérem v podobě dvoustupňové sněhové frézy. Tady se již vyplatí použít motor o výkonu 4,8 kW. Vrstva sněhu je nejprve odříznutá a rozmělněná robustním šnekem a dopravena k vysokootáčkovému ventilátoru, který sníh odhodí do vzdálenosti až 10 metrů. I zde je tato kolová stavebnice určená k dokonalému odklízení ze zpevněných povrchů s malým výškovým převýšením s výhodou celoročního použití. Jednoduše v létě seká a v zimě uklízí.

Jednostupňová fréza
Jednostupňová fréza potěší majitele menších ploch (Zdroj: Jan Kopřiva)
Větší stroje
Větší plochy s větším množstvím sněhu si žádají i větší stroje (Zdroj: Jan Kopřiva)

Pokud máme povrch nezpevněný nebo potřebujeme odklízet ve svahu, vyplatí se pořídit si pásovou sněhovou frézu s hydrostatickým pohonem a motorem s výkonem od 5,2 kW. Pomocí jediné páky se rychlost pojezdu plynule přizpůsobuje množství a kvalitě odklízeného sněhu. V komfortním provedení je takový stroj vybaven elektromechanickým ovládáním odhozu sněhu. Výška sběru se snadno nastaví podle potřeby plynule, což ocení především majitelé štěrkových povrchů, neboť nehrozí nebezpečí nabírání podkladu. Všechny typy hydrostatických fréz mají v základním vybavení světlomet, tím pádem můžeme odklízet i za tmy.

Pásová fréza
Pásová fréza potěší zejména obyvatele horských oblastí (Zdroj: Jan Kopřiva)
Hydrostatické frézy
Hydrostatické frézy umožňují odklízení sněhu za každých podmínek (Zdroj: Jan Kopřiva)

Sněhové frézy

Pro majitele horských penzionů, chalup a chat je k dispozici opravdová lahůdka. Jsou to pásové sněhové frézy s hybridním pohonem. Tyto sněhové frézy uspokojí i ty největší maximalisty. V tomto případě spalovací motor o výkonu alespoň 8,2 kW pohání přímo pouze dvoustupňový odklízecí mechanismus a alternátor. Pojezdové pásy jsou poháněny výkonnými elektromotory. Ovládání stroje se proto omezilo na pouhá tlačítka na ovládacím panelu – „Control by Wire“. Ohromný výkon těchto strojů doprovází neuvěřitelně jednoduchá a fyzicky zcela nenáročná obsluha, což ocení opět ženy, pro které se odklízení sněhu stane příjemnou relaxací.

Hybridní sněhová fréza si poradí bez problémů s přívalem sněhu na horách. Zvládne hravě i sníh mokrý nebo závěj sněhu spadlého ze střechy. Silný a spolehlivý motor v kombinaci se speciálním šnekem odfrézuje i zmrzlou krustu. Pásový pojezd zajistí dokonalé přilnutí k povrchu a zabraňuje jakémukoliv prokluzování či boření. Zcela bez problémů je možné odklízet vrstvu sněhu vyšší jak 1 metr. Zde se sníh odfrézuje postupně po vrstvách až na zem. Pomocí páček se pásy přibrzďují, a tak se stroj lehce zatáčí a bez problémů se otočí na místě. Elektromechanické ovládání odhozu nasměrujete odhoz na potřebné místo až do vzdálenosti 21 metrů. Výška sběru se dá plynule nastavit pomocí elektrohydraulického ovládání, a u těch nejkomfortnějších typů je možné i stranové nastavení, což v praxi znamená nastavení odklízecího mechanismu do vodorovné polohy i v případě, kdy stroj jede se sklonem ke straně.

Speciální šnek frézy
Speciální šnek frézy odstraní i namrzlá místa (Zdroj: Jan Kopřiva)
Odklízení sněhu
Odklízení sněhu díky výkonným strojům pro vás bude hrou (Zdroj: Jan Kopřiva)

Pomocí sněhových fréz se dřina s odklízením sněhu mění na zábavu a čas strávený touto prací se minimalizuje. Ti, kteří již frézu vlastní, mohou potvrdit, s jakou nedočkavostí vyhlížejí první sněhové vločky a samotné frézování je pro ně koníčkem.

Publikováno: 22. 1. 2020, Autor: Jan Kopřiva (text a foto), Profil autora: Jan Kopřiva