reklama

Sníh na zahradě není jen pro zlost

Sníh již neodmyslitelně patří k zimnímu období. Jeho nedostatek v posledních letech trápí snad všechny zahrádkáře, protože bez něj se stále prohlubuje vláhový deficit v přírodě. Znamená to, že čím méně sněhu je, tím více budeme muset v létě zalévat zahrádku. Co tedy se sněhem na zahradě? Jak zabránit poškození dřevin při spadu velkého množství sněhu? A co se sněhem na střechách, můžeme ho také v zahradě použít?

i (Zdroj: Depositphotos)
Sníh na zahradě není jen ta bílá hmota, kterou musíte odhazovat. Je to zásobárna vody a na zahradě jej je potřeba udržet. Ale co se sněhem, který zatěžuje větve? (Zdroj: Depositphotos)

Sníh na zahradě není jen obtížná bílá hmota, která nám neustále znepříjemňuje pohyb a manipulaci s věcmi. Na zahradě má tato zmrzlá voda svůj důležitý účel. Měli bychom se k němu chovat tak, abychom ho co nejvíce udrželi až do jarního období, kdy se zvyšujícími se teplotami přijde tání. To zvýší stav spodních vod a důkladně zavlaží celou zahradu. Zahrada tak bude mít svůj život zase o něco snazší.

Sníh pod stromy
i (Zdroj: Depositphotos)
Sníh nahrnujeme pod stromy a oklepáváme z větví, aby se nezlámaly

Proč sníh nahrnovat pod stromy a keře

Sníh není jen předzásobou vody. V přírodě dokonale chrání stromy a keře před mrazem. Silné holomrazy, které škodí v zimě bez sněhu, představují zkázu nejen pro kmeny a větve, ale i pro kořenový systém. Pokud je v zimě sněhu dostatek, určitě se ho vyplatí nahrnout pod stromy a keře tak, abychom je uchránili před velmi nízkými teplotami. Avšak musíme se mít na pozoru před zvěří, která ráda okusuje kmeny, a to především u ovocných stromů. Proti tomuto poškození, které je způsobeno divokou zvěří, chráníme kmeny pletivem a vápenným nátěrem na podzim. V neoplocených prostorách, a při velkém spadu sněhu, je vhodné sníh od kmenů zeleně odházet, aby se zvěř nedostala k nechráněným částem stromů.

Těžký a mokrý sníh
i (Zdroj: Depositphotos)
Těžký a mokrý sníh řešíme ochranou svázáním nebo oklepáním

Sníh a jehličnany

Nahrnování sněhu v zahradě pod jehličnany je velice důležité. V silných zimách, kdy je hodně sněhu a mrzne, tyto stromy a keře velmi trpí na nedostatek vláhy a dokonce mohou i uschnout. Proto je zásadní nejen na podzim důkladně zalévat, zároveň však nahrnováním sněhu přivést vláhu ke kořenům v době, kdy je nad nulou a sníh začíná postupně odtávat.

Jak zabránit poškození dřevin sněhem

  • Z hlediska rizika poškození dřevin sněhem je nejhorší, pokud napadá silná vrstva mokrého a těžkého sněhu. Ta enormním způsobem přispívá k lámání větví, a to především u stálezelených živých plotů, jehličnatých stromů a keřů. A také tam, kde mají keře či jiná zeleň hustou spleť větví, na níž sníh ulpívá a nespadne na zem.
  • Proti poškození dřevin můžeme bojovat v zásadě dvěma různými způsoby. Prvním je svazování keřů na zimu, u stromů pak vytvářením podpěr z dřevěných prken, která na sebe přenesou váhu a k poškození tak nedochází. Svazování keřů je účinné proto, že masa sněhu se na malé ploše keře neudrží a ten postupně odpadá na zem, kde poslouží jako vláha. Svazovat můžeme drátem nebo textilní páskou. Jsou to materiály, které další zimu znovu využijeme.
  • Důmyslným druhým způsobem je výroba stříšek ze dřeva nebo dřevotřískových desek, což je vynikající ochrana především u nízkých keříků, kde je riziko poškození značně vysoké. Úplným zakrytím vršku dřeviny je tak zabráněno neočekávaným škodám, sníh ale můžeme odhrabat ke kořenům, kde poslouží v jarním tání jako vláha.
Zasněžené dřeviny
i (Zdroj: Depositphotos)
Zasněžené dřeviny na zahradě v zimě

Sníh ze střech na zahradu také patří

Pokud se rozhodneme odhodit sníh ze střechy domu, kůlny nebo jiných stavení v zahradě, pak určitě využijeme sněhovou frézu. Sházený sníh tak přeházíme do prostoru zahrady, na záhony nebo trávník, kde opět poslouží jako plynulá a vydatná zálivka na jaře, kdy přijde doba jeho odtávání. Ve stísněných prostorách ale může nastat problém, protože sníh se musí do zahrady odvozit například hrablem.

Sníh
i (Zdroj: Depositphotos)
Sníh z cesty na zahradu také nahrňte, jen nesmí být posolený

Zasolený sníh od silnic na zahradu nepatří

Sníh, který je seškrabaný od obecních silnic, můžeme použít na zahradě jen tehdy, pokud neobsahuje sůl nebo jiné sloučeniny. Použitím takto kontaminovaného sněhu si znečistíme zahradu a způsobíme narušení její biologické rovnováhy.

Rozsolený sníh
i (Zdroj: Depositphotos)
Rozsolený sníh raději nahrneme stranou od stromů a keřů

Publikováno: 21. 1. 2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček