reklama

Jak vybrat zahradní osvětlení

Přes den na zahradě vynikne každý detail. Ale večer se z ní stane jenom temné bludiště. Stačí nápad a jednoduchý systém 12 nebo 24 voltového osvětlení a zázrak je hotový. Díky jednoduchému zapojovacímu systému s nízkým napětím si lze vytvořit bezpečné zahradní osvětlení rychle, snadno a bez pomoci odborníka.

i (Zdroj: HORNBACH)
Díky zahradnímu osvětlení už nebude vaše zahrada v noci jen temným zákoutím (Zdroj: HORNBACH)

Pokud si nejste jisti, jestli pro zahradní osvětlení využít 12 V nebo 24 V rozvody, doporučujeme řídit se jednoduchým pravidlem vzdálenosti. Pokud se jedná o malou a jednoduchou instalaci s krátkými vzdálenostmi mezi zdrojem a světlem do 10 metrů, pak použijte 12 V rozvody. Pokud je instalace rozsáhlejší a složitější, vzdálenosti mezi zdrojem a světlem jsou více než 10 metrů, pak sáhněte po 24 V rozvodech. Hlavním důvodem je, že u 12 V dochází k velkému úbytku napětí na vodiči. V překladu to znamená, že pokud použijete 12 V rozvody na dlouhé vzdálenosti, budou světýlka svítit jen slabě, nebo dokonce vůbec.

vestavné zahradní osvětlení
Plánování rozmístění zahradního osvětlení je nutné dělat ještě před finálními terénními úpravami (Zdroj: HORNBACH)
zahradní osvětlení cesty
Dokonale skryté přívodní kabely nepředstavují žádné riziko pro uživatele zahrady (Zdroj: HORNBACH)

Zahradní osvětlení plánujte, než zasejete trávník a položíte dlažbu

Osvětlení, respektive rozvod kabeláže, je potřeba mít promyšlené dřív, než se začne zahrada finálně upravovat. Kabely je dobré umístit alespoň 10 cm pod zem. Hlavním důvodem je bezpečnost, aby se o ně nezakopávalo, děti je nevytahovaly, psi nerozkousali a sekačka je nerozcupovala. Navíc nikdo nechce, aby na terase volně ležely kabely, nebo byly amatérsky přitisknuté ke zdi apod. Také při nákupu všech součástí systému, typů světel a délky kabeláže je dobré se řídit podle předem připraveného plánu.

osvětlení terasy
i (Zdroj: HORNBACH)
Díky zahradnímu osvětlení si můžete užívat posezení na terase až do pozdních nočních hodin

Jedna zásuvka na 220 V a trafo

Základem nízkonapěťového zahradního osvětlení je zásuvka na 220 V. Na tu se připojí trafo, které zredukuje napětí na požadovaných 12/24 voltů a ze kterého se rozvádí kabely dál po celé zahradě. Pozor, každé trafo je jen na 150 W a můžete na něj připojit omezený počet světel. Spotřeba světel je v průměru 1 W a díky LED osvětlení, které má velmi malou spotřebu, jich na jedno trafo připojíte opravdu hodně. Takže počítejte a pokud vás to nebaví, zajděte do Hornbachu a nechte si poradit.

Trafo se umístí hned vedle elektrické zásuvky, aby zahrada nebyla zbytečně prošpikovaná 220 V kabelem. Vodič je potřeba skrýt před očima, sluncem, vodou a malými zvědavci. Nejlepším místem pro trafo je pod zemí, nikdo nechce mít na zahradě volně ležící černou krabičku. Elektrické trafo je vodotěsné, ale raději to nezkoušejte!

Typy světel a jejich využití

Na nízkonapěťový systém zahradního osvětlení lze napojit jen světla určená pro napětí 12 / 24 V. Když odejde zdroj světla, musí se vyměnit celé světlo. 

Už při plánování osvětlení se vybírají druhy světel, která se v zahradě umístí. V podstatě se dají použít vestavná do podlahy, svítící sloupky, zapichovací světla či reflektory. Klasickým řešením je závěsné či stropní venkovní osvětlení, které se používá jako hlavní světlo na terase, případně menší typy vyladí každý světelný detail. Spotové vestavné osvětlení je vhodné na terasy, schody nebo chodníky, zabuduje se přesně tam, kde je potřeba. Sloupková světla osvětlují cestu, mohou být nízká nebo vysoká. Zapichovací světla se mohou použít okolo terasy, do volné plochy zahrady. Zahradní reflektory bývají otočné a přesně posvítí na zákoutí zahrady, sochu či třeba keř.

zapichovací zahradní osvětlení
i (Zdroj: HORNBACH)
Zapichovací bodové osvětlení umožní efektně osvítit různé zahradní prvky

Bezpečnost na prvním místě

Hlavní předností nízkonapěťového zahradního osvětlení je jeho bezpečnost. Když se dotknete 12/24 voltů, zabrní to, ale neublíží. Je tak bezpečné pro děti i domácí zvířata. Nízkonapěťové osvětlení je ideální pro použití v blízkosti vody – nasvítí dno jezírka, vodopád, kaskádu, fontánu nebo celý bazén. Díky jednoduchému utěsněnému spoji přes gumičku nehrozí probíjení ani riziko utopení světla. Trafo lze skrýt například k filtraci, kde je zásuvka na 220 V, sucho a stín.

osvětlení zahradního jezírka
i (Zdroj: HORNBACH)
Nízkonapěťové LED osvětlení je vhodné i pro nasvícení zahradních vodních ploch

Soumrakový senzor a časovač

Nízkonapěťové zahradní osvětlení lze ovládat pomocí časovače, který se napojí na 220 voltovou zásuvku před trafo. Časovač tak přesně spouští a vypíná trafo podle nastavených instrukcí. Dalším možným řešením je soumrakový senzor, který spustí zahradní osvětlení, jakmile se začne stmívat. S jeho umístěním si musíte dát trochu práce. Napojuje se přímo na trafo a je vhodný spíše na menší zahrady, kde nastává stín rovnoměrně. Soumrakový senzor je důležité umístit nad povrch – tedy volně ležící na zahradě či terase. Pokud byste jej umístili k trafu pod zem, kde je pořád tma, byl by prakticky pořád sepnutý.

Publikováno: 3. 2. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce