reklama

Begonie vyžadují včasný výsev

Chceme-li obdivovat křehkou krásu rozkvetlých begónií, nesmíme zapomenout na jejich včasný výsev. Begónie patří do vlastní čeledi Begoniaceae. Jedná se o velmi rozsáhlý rod, kam vedle bylin patří i polokeře se vzpřímeným nebo převislým růstem. Vyznačují se velkou rozmanitostí ve velikosti a tvaru listů.

i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Begonie a jejich výsev neodkládejte, je jejich čas (Zdroj: Ludmila Dušková)

Begónie

Samotné listy begónie jsou dlouze řapíkaté, nesouměrné, jednoduché nebo dlanitě složené. Květy jsou jednopohlavné, to znamená, že na jedné rostlině rozlišujeme květy jak samčí, tak samičí. Samčí mají mnoho tyčinek, samičí pak tvoří trojkřídlý semeník. Plodem je trojpouzdrá tobolka, která obsahuje velké množství, drobných a jako prach jemných semen, v jednom gramu jich napočítáme okolo 60 000. Bylinné druhy vytváří často oddenky nebo stonkové hlízy. Základním dělením begónií podle estetického působení je na okrasné květem a okrasné listem. Pro venkovní pěstování se využívají především skupiny begonií okrasné především svým květem.

Begonia tbh.samčí květ
Samčí květy mají mnoho tyčinek (Zdroj: Ludmila Dušková)
Begonia tbh.samičí květ
Samičí květy tvoří trojkřídlý semeník (Zdroj: Ludmila Dušková)

Druhy begónií

Mezi begónie patří všem asi velmi dobře známé letničky jako je B. semperflorens, lidově se jí říká voskovka nebo ledovka. U nás představuje nejčastější, masově rozšířenou dekoraci hrobů a veřejných prostranství. Je ozdobná nejen květem, ale i listy. Najdeme kultivary jak se svěže zeleným olistěním, tak i s listy rudými až velmi tmavě červeně zbarvenými. Existují dokonce již i formy, kdy základní barvou listu je zelená a okraj je červený, nebo květ dvoubarevný. Výška rostlin je do 20 cm.

Begonia spfl. Skalka F1
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
B. semperflorens, lidově se jí říká voskovka nebo ledovka

Mezi naše stálice patří odrůdy hybridní, a to Skalka F1 se červeným květem a zeleným listem, Padolí F1, s růžovým květem a zeleným listem, Olomouc F1 s bílým květem a zeleným listem a Broumov F1 s červeným květem, ale hnědým listem. Tzv. jabloňový neboli růžovobílý květ má odrůda Lučenec F1. Odrůd je v sortimentu mnohem víc, liší se většinou odstínem základní barvy a barvou listu. Novinkou v sortimentu je pak Tango F1 s velkým intenzívně červeným květem a zeleným listem.

Begonia spfl. Olomouc F1
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Olomouc F1 s bílým květem a zeleným listem

Zpestřením sortimentu je pak skupina Sprint F1, patřící mezi nejranější. Zahrnuje sedm odrůd různých barev se zeleným listem. Rostliny se vyznačují velkým květem a kompaktním habitem. Skupina Nightlife F1se šesti odrůdami odlišnými barvou květů je zajímavá hnědým listem. Vhodná je pak pro výsadby kombinace obou skupin. Musíme ale počítat s výškou rostlin 20-25 cm. 

Begonia elatior oranžová
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Begonia elatior slouží k výzdobě interiérů

Bonusem při pěstování těchto rostlin je pěstitelská nenáročnost, finanční dostupnost i většího množství rostlin a zejména pak velká odolnost květů na nepříznivé, deštivé počasí.

Voskovky jsou základem sortimentu snad každého zahradnictví, a většina pěstitelů si běžně nakupuje sazenice již kvetoucích rostlin bezprostředně před výsadbou, nejčastěji během dubna až v květnu.

Begonia spfl. Padolí F1
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Padolí F1 s růžovým květem a zeleným listem

Je ale možné pokusit se i o vlastní rostliny, ale zde pozor - s výsevem musíme začít již v lednu, protože rostliny pomalu rostou a mají dlouhou vegetační dobu. Základem úspěšného pěstování je velmi řídký výsev, jinak se rostliny vytahují a jsou slabé. Pro výsevy se používá zásadně jen  propařená zemina. Po vyklíčení se rostliny důkladně větrají, vhodné je také jejich přisvětlování žárovkou 150 W. Výsevy se opatrně zalévají. Rostlinky se přepichují 2x. Poprvé v březnu, kdy jsou vysoké asi 1 cm, mělce do truhlíčků ve sponu 3x3 cm. Podruhé pak v dubnu po jedné rostlině do květináčků. Ven je sázíme ve 2. polovině května.

Begonia tbh. velkokvětá-žlutooranžová
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Begónie mají mnoho kultivarů a barev

Další velmi známé letní begonie jsou B. x  tuberhybrida. Tato begónie vytváří poměrně velkou hlízu, která se dá uchovat do dalšího roku. Její nejčastější použití je v okenních truhlících na severní a zastíněné straně domu, v mísách, ale i na záhonech. Květy jsou ve velmi rozsáhlé škále pestrých až svítivých atraktivních barev. Vedle jasně žluté a bělostné nalezneme i barvu rumělkovou, lososovou apod. Kromě čistých barev, jsou vyšlechtěny i kultivary barevně kombinované, např. oranžovožluté, červenobílé apod. Variabilitu nevykazuje jen barva, ale i tvar, velikost květů. Dále se liší i v plnosti květů, přítomnosti zkadeření, zde je velmi módní skupina fimbfinata v několika barvách a zkadeřeným okrajem květních lístků.

Vedle skupin keřovitých je známá i skupina Chanson F1, která je převislého růstu. Zde můžeme vybírat z 10 odrůd, zajímavostí je vedle celé škály základních barev i odrůda růžovo-bílá a oranžovo- bílá. Rostliny vytvářejí květy po celé léto a dosahují převisy 30-45 cm. Nesnášejí ale prudké slunce a větrná místa. Snadno se pak lámou.

Begonia Chanson F1 bílá
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Chanson F1, která je převislého růstu

Vedle begónií určených k letnímu venkovnímu pěstování doplňuje květem okrasnou skupinu i B. elatior, která slouží k výzdobě interiérů. Na trhu se vyskytuje zejména v předvánočním období, kdy je po ní i největší poptávka. Používá se pro jednorázovou dekoraci, kdy se po odkvětu vyhodí. Květy jsou krásné až 2 měsíce. Nemá cenu jí udržovat dál, i když je to možné. Po odkvětu tato begónie ztrácí na vzhledu, vytahuje se a odkvétá. Konkrétně je krátkodenní rostlinou, což znamená, že kvete jen za podmínek dne kratšího, než je 12 hodin. V době květu je ale velmi krásná, barevná škála je stejné jako u B. x tuberhybrida a často se používá jako zajímavý dárek.

Pikýrování mladých rostlin
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Rostlinky je nutno přepichovat 2x

Škůdci a choroby

  • Mezi nejčastější choroby během pěstování begonií patří padlí, které vytváří bílé moučnaté povlaky na listech.
  • Ze škůdců se v posledních dvou letech ukazuje jako velmi nebezpečný lalokonosec rýhovaný, jeho larvy dokážou během vegetace i skladování zničit hlízy velmi rychlým žírem. Takto poškozené hlízy se nedají skladovat a jsou určené k likvidaci.

Publikováno: 30. 1. 2020, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková