V zahradě se potkáme s neskutečně velkou škálou rostlinných druhů. Během několika let se ale její prostředí mění a nám se může začít zdát, že již není tak hezká jako dřív. Možná, že se blíží čas naplánovat nějakou tu změnu v rámci rozvoje a zkrášlení zahrady. Jak a s čím důkladně naplánovat rozvoj zahrady? Proč se do této činnosti nemůžeme pustit bez řádného naplánování?
Plánování zahrady s rozmyslem
Pokud toužíte po omlazení nebo mírnějších změnách v již existující zahradě, která vám jinak vyhovuje, máte v zásadě několik různých možností, tou zcela nejjednodušší je projít celou plochu, jenž chcete upravit, a označit ty rostliny, které budete přesazovat jinam, zmlazovat nebo úplně likvidovat. Poslední volba je z hlediska uživatelského asi nejhorší, protože určitě je škoda vykopat rostliny, které po mnoho let působí radost.
Například trvalky můžete výrazně zmladit a prosvětlit tak, že kus vegetace odkopnete a zasadíte v zahradě jinam nebo věnujete přátelům. Rozhodně se při plánování rozvoje zahrady zamyslete i nad tím, jestli přeci jen původní uspořádání dává smysl. Protože spousta druhů zeleně, nasázené chaoticky vedle sebe způsobí především problémy vám. Za dva až tři roky se rostliny rozrostou, začnou utlačovat jiné a kolotoč starostí se tak může opakovat.
Plán na papíře je dobré řešení
Do plánování rozvoje zahrady se pusťte třeba s papírem a tužkou. Projděte si celou část zahrady, kterou budete chtít částečně změnit, poznamenejte si druhy, které ponecháte a například začerveňte ty, které budete přesouvat k přátelům nebo do jiné části. Vynikající je si při plánování zároveň vytvořit poznámky se seznamem úkolů, na něž byste nechtěli zapomenout.
Nejhorší je, když si zahrádkář počíná bezmyšlenkovitě a ve spěchu provádí takové kroky, které nadělají spíš škodu než užitek. Například až příliš hluboký řez keřů, zbytečné vykopání a zahození několika pěkných druhů, které mohou udělat ještě radost jinde. Znáte to, člověk je od přírody přemýšlivý, ale tuto aktivitu je zapotřebí plánovat tak, aby výsledek opravdu stál za to, a již v prvním roce jste sklízeli obdiv za spoustu provedené práce, která je vidět na první pohled.
Služby zahradního specialisty
Šikovní zahradníci a architekti, kteří mají letité zkušenosti s plánováním a budováním zahrad zajisté pomohou s každým i náročnějším úkolem. Díky počítačovým simulacím a návrhovým programům dokážou vykouzlit konečnou vizualizaci toho, jak bude zahrada vypadat po osázení. Nebojte se jim sdělit všechna svoje přání a požadavky, vyjdou vám vstříc.
Nezapomeňte na materiál
Při plánování rozvoje zahrady nezapomínejte také na fakt, že s větším omlazením zahrady budete potřebovat základní materiál jako je hlína, kačírek nebo dlažební desky. Zvláště hlína je nutná pro sázení nových rostlin, zde se jí totiž spotřebuje poměrně velké množství. Při výraznějším zbytku hlíny z úprav můžete přistoupit i k dalším terénním úpravám ve smyslu vylepšení zahrady k Vaší spokojenosti. Hlína by měla být pokud možno ne jílovitá a těžká.
Pokud je v blízkosti zahrady kompostárna, určitě se vyplatí navštívit obecní úřad a zjistit si možnost navezení zeminy odtud. Rostliny totiž s přesazením potřebují spoustu živin, což jim umělá hnojiva nenahradí. Kačírek je drobný kámen, který se používá především jako zásyp mezi dlažbou a na ozeleněných střechách. V případě lomu kamene ve Vaší blízkosti si zajistěte i tento kámen, například čedič je perfektní pro stavbu suchých zídek, kde se v mezerách, vyplněných hlínou bude dařit pokryvným nebo trvalkovým mixům.
Tipy:
- Než se pustíte do změn, opravdu vše důkladně a řádně naplánujte, i třeba za pomoci rodinné rady.
- Přemýšlejte, které druhy jsou vzhledem k dispozici nevhodné, protože zabírají až příliš místa.
- Při plánování nezapomínejte, že rostliny potřebují také trochu volného prostoru, aby si navzájem nekonkurovaly a neobíraly se o živiny.
Zdroj informací: homeincube.cz; magazinzahrada.cz
Publikováno: 19. 1. 2020, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček