reklama

Zdravé a lahodné listové baby salátky na našem stole

Současný trend zdravého stravování je hodně orientován na konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny. Zejména lehké, ale zároveň výživné večeře nebo obědy ve formě listových salátů s přidanými ingrediencemi jsou velmi oblíbené. Je to jídlo, které zasytí a zároveň nezatíží, dodá tělu dobrý pocit a skvělou náladu. Saláty jsou zkrátka „IN“ a je to jednoznačně vidět i podle front v „salateriích“, restauracích, kde je základem menu salát, který si můžete sestavit podle vlastní chuti.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Listový baby salát ve velké škále barevných a tvarových variant (Zdroj: Depositphotos)

Listové baby salátky

Za listové baby salátky, označované „BABY leaf“, považujeme všechny saláty před tím, než vytvoří pevnou hlávku, a pak také ostatní druhy, které máme rádi, včetně těch planých, sklizených ve fázi, kdy malé rostlinky mají několik pravých listů. Základ salátu by měl být pestrý, lahodný a dobře stravitelný, výborně se proto hodí mix mladých lístků salátových rostlin, zelenin i planých druhů. K těm nejlepším patří: mladé lístky rukoly, špenátu, mangoldu, řeřichy potoční, šruchy zelné, červené řepy, kerblíku, koriandru, všech druhů klasických salátů, kdy nesmí chybět polníček, dubáček a červenolisté formy. Nejlepší lístky planých rostlin poskytne pampeliška, měsíček, brutnák, sedmikráska.  

Salátky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Baby salátky a microgreens na talíři vypadají skvěle

Pěstování

Pěstování je velmi jednoduché. Semena vyséváme od jara do řádků vzdálených cca 7 cm. Můžeme je také vysít hustěji do širších pásů. Pro výsev se dobře hodí i všechna volná místa na záhoně, v pařeništi nebo skleníku. Novou várku „baby“ listů si můžeme vysít všude tam, kde sklidíme jinou zeleninu, např. mezi rajčata. Postupný výsev zajistí neustálý přísun mladých listů od jara do podzimu. Nejlepší zeleň sklidíme na jaře, ale i letní pěstování je možné, nemusíme se znepokojovat vybíháním do květu, protože pěstební doba je velmi krátká. První sklizeň nastává cca 40 dní od výsevu, lístky postupně odtrháváme, nebo nůžkami postupně listy vystříháváme. Pěstování je samozřejmě možné i v květináčích na zahradě nebo na balkóně.  V létě musíme pamatovat na pravidelnou zálivku, případně pletí a lehké kypření půdy. Při pěstování mladých listů nikdy nepoužíváme žádné chemické postřiky proti chorobám a škůdcům.

Děložní lístky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Řeřichové lístky jsou zvlášť křehké a mírně pikantní

„Microgreens“

Možná jste se již setkali s pojmem „microgreens“. Zejména v zahraničí se jedná o nesmírně populární trend. Jak již sám název napovídá, jde o mladé rostlinky velkého množství druhů, které zpracujeme do salátu. Microgreens jsou ještě menší a mladší než baby forma. V podstatě je to takový mezičlánek mezi naklíčenými semeny a baby leaf.

Microgreens
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Jiná barevná varianta mikrogreens

Rostlinky sklízíme ve fázi děložních a několika pravých lístků. Vzhledem k jejich velikosti a spotřebě je do salátu přidáme pouze jako doplněk, ne jako základ. Výborně se kombinují právě s baby saláty, s římským salátem i asijskými listovými zeleninami, jako je mizuna, mibuna a perila. Pěstování microgreens má řadu výhod, v první řadě je to velmi rychlé, v závislosti na druhu získáme kvalitní rostlinky za 1-3 týdny, další skvělou výhodou je možnost pěstování kdekoli i v případě, že nemáte zahradu. Mladé rostlinky jsou velice dobře stravitelné a velmi zdravé, obsahují řadu minerálů, vitamínů a enzymů. Pěstování mikrogreens je levné a velmi variabilní díky široké škále druhů, které lze použít. Pro vlastní samozásobu nejrůznějšími microgreens nepotřebujeme ani zahradu, stačí i několik misek a květináčů. Pěstování je možné i bez půdy na nakličovacích miskách. Stačí se hlavně zásobit dostatečným množstvím druhů a zkoušet.

Mladé lístky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Baby listy špenátu jsou plné vitamínů a hodí se zejména na čerstvé saláty

Pěstování

Semínka vysejeme na povrch substrátu a lehce zasypeme vrstvičkou zeminy. Přes léto pěstujeme venku na terase, balkonu nebo parapetu, mimo sezónu nádoby necháme v bytě, blízko okna. Jakmile rostlinky trochu narostou, sklízíme je nůžkami a ihned použijeme. Pokud microgreens připravujeme na nakličovací misce, necháme je naklíčit a narůst do fáze děložních listů. Před upotřebením propláchneme na sítku a necháme chvilku okapat. Většinou konzumujeme i s kořínkem, pokud je ale tuhý, jako např. u slunečnice, odstřihneme kořínky nůžkami nebo odštípneme prsty. Pro nakličovací misky se hodí druhy, jako je ředkvička, slunečnice, pohanka a pískavice.

Sendvič s baby salátky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Microgreens vylepší každé jídlo, i sendviče a bagety

Publikováno: 6. 2. 2020, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková