V zimě kvetoucí keře představují opravdovou raritu. Zahrada pod sněhem odpočívá zimním spánkem a poslední co bychom čekali, jsou květy. Přesto ale některé keře vykvétají a jejich květů si nelze nevšimnout. Krásnými zimními květy se pyšní zejména některé kaliny, ale i další keře.
Kaliny
Kaliny řadíme mezi nejhezčí keře do zahrad vůbec. Jsou velmi všestranné, krásně kvetou a jejich nároky přitom nejsou nijak velké. Kaliny spadají do čeledi Caprifoliaceae – zimolezovité a najdeme mezi nimi opadavé i stálezelené druhy. Velké množství druhů kvete v létě, ale několik z nich vykvétá i v zimním období.
Opadavé kaliny jsou ceněny zejména pro svá nádherná květenství, stále zelené druhy zase rozšiřují ne příliš početnou skupinu dřevin, které plní stejnou funkci jako třeba jehličnany. Kaliny se dobře hodí do jakékoliv zahrady a představují ideální alternativu tam, kde se nedaří choulostivým dřínům nebo magnoliím. Vzhledem k tomu, že rod Viburnum je velmi bohatý, není problém najít ideální kalinu přímo na míru vaší zahradě a záměru použití. Některé druhy kalin dosahují výšky až 3 metry, ale najdeme i 50 centimetrové trpaslíky. Zajímavé je i jejich kvetení. Velká skupina rozkvétá v létě s tím, že jejich hlavní období kvetení je v červnu. V létě kvetoucí kaliny představují nádhernou podívanou, keře jsou doslova pokryty záplavou bílých či narůžovělých květů.
Jejich půvabu si všimli i mistři zahradního umění – Japonci, nezřídka najdeme kaliny i v japonských zahradách, často ve spojení s jezírkem nebo jinou vodní plochou. Některé kaliny kvetou i v zimě a velmi časně na jaře, a ještě k tomu i nádherně voní. Není jistě pochyb o tom, že v zimním a předjarním období je o květy nouze. Možná vás i napadne, že v zimě přeci nemůže venku nic kvést, ale pár výjimek se opravdu najde.
Kalina bodnanská - V. x bodnantense
Pravým skvostem je Kalina bodnanská - V. x bodnantense
Je to až 3 m vysoký keř, vzhledem velmi podobný známějšímu druhu kalině vonné - V farreri, která byla použita při křížení. Květy a listy kaliny bodnanské jsou ale větší, větve směřují vzhůru. Ze všech kvetoucích druhů je nejvděčnější. Vonné bílé nebo růžové květy se mohou otevřít už v listopadu, klesne- li teplota pod 10 °C, pomrznou, ale jakmile se oteplí, otevřou se nové. Tak to jde po celou zimu až do konce března. Každou oblevu využije ke kvetení.
Kalina vonná - Viburnum farreri
Pochází z Číny, kde dorůstá výšky 2 až 3 m. Má hezké listy, které se na podzim vybarvují do červena. Květy jsou nahloučeny ve svazečkovitých latách a vykvétají od podzimu, přes celou zimu a kvetení dokončují brzy na jaře. Poupata jsou růžová, květy po otevření bílé, doplňuje je nádherná vůně.
Kalina japonská - V. plicatum. Je vynikající pro solitérní použití. Tato kalina se vyznačuje impozantním růstem a zajímavým etážovým uspořádáním větví, které se kloní do vodorovného směru.
Mezi kalinami pak máme také dva domácí druhy, kterými jsou kalina obecná V. opulus a kalina tušalaj - V. lantana. Kalinu obecnou najdeme na vlhčím stanovišti od nížin do hor, naopak kalina tušalaj preferuje teplejší oblasti na vápnitých půdách.
Kalina čínská - V. Macrocephalum dorůstá výšky 1,5 m, bílá sterilní květenství se na keři objevují v květnu, jsou velká až 15 cm.
Ze stálezelených kalin jsou zejména v našich podmínkách velmi oblíbené dva druhy, kterými jsou kalina vrásčitolistá - V. rhytidophyllum a kalina pražská - V. x pragense.
K zajímavým druhům, které se pyšní zimním květenstvím, můžeme kromě kalin také zařadit například vilín, dřín obecný, vrbu, jasmín nahokvětý a zimolez Purpusův.
Vilíny – Hamamelis
Vilín je typický zástupce v zimě kvetoucích keřů. Jeho jemně vonné střapaté kvítky v barvách žluté, oranžové a červené z něj dělají pravou perlu zimní zahrady. Keře milují slunnou chráněnou polohu a vlhčí propustnou půdu s přídavkem dobrého kompostu. Půda by měla být kyselá, pH 4,5-6,5 je ideální. Větrné lokality nejsou vhodné. Vilíny by ani v létě a ani v zimě neměly trpět suchem, přídavná zálivka a vrstva mulče hodně pomůže. Vilín zbytečně neřežeme, podle potřeby odstraňujeme pouze poškozené větve.
Nejčastěji se pěstují nádherné kultivary vilínu zkříženého H. × intermedia. Krásný je červený kultivar \'Diane\', oranžová ‘Jelena’, a sírově žluté \'Pallida\'.
V zahradní kultuře se dále pěstuje i žlutě kvetoucí vilín měkký H. mollis, který kvete v lednu a vilín virginský H. virginiana, vykvétající již v pozdním podzimu
Dřín obecný - Cornus mas
Dřín obecný - Cornus mas je naší domácí dřevinou. Tvoří středně velké kulovité keře, se kterými se nejčastěji setkáme v parcích nebo ve volné přírodě. S ohledem na aktuální teplotu vykvétá od února do března množstvím zlatých květů. Kvetoucí dřín představuje na dálku nepřehlédnutelnou dominantu. Na rozdíl od vilínu je tento keř zcela nenáročný, snese i okrajové podmínky a horší půdy. Roste dobře na slunci i v polostínu. Plody dřínu, tzv. dřínky jsou jedlé, velmi chutné a zdravé, obsahují mnoho vitamínů. V ovocné zahradě se pěstují kultivary \'Titus\' a \'Děvín\', \'Pioneer\' či \'Macrocarpa\' s většími masitými dřínky. V období středověku patřil dřín k běžným ovocným druhům.
Zimolez Purpusův – Lonicera x purpusii
Zimolez Purpusův – Lonicera x purpusii je také zástupcem v zimě kvetoucích dřevin. Spolu s květy nás překvapí i příjemná, sladká vůně, která je pro tento druh velmi typická. Květy krémové barvy mohou vykvétat od prosince do března.
Opadavé zimolezy jsou výborné, trochu nedoceněné keře. Hezky kvetou a bujně rostou, a přitom vyžadují jen minimum péče. Snesou i horší jílovitou půdu a znečištěné ovzduší. Výborně regenerují a snáší i hlubší řez. Rostou na slunci i v polostínu. Často se pěstuje bohatě kvetoucí kultivar \'Winter Beauty\'.
Višeň chloupkatá - Prunus subhirtella \'Autumnalis\'
Višeň chloupkatá je krásný zástupce v zimě kvetoucích stromů. Tento zimní zázrak má větve obalené bělavými poloplnými květy s lehkým růžovým nádechem. Květy se mohou objevit od prosince do března. Nádherný vzhled kvetoucího stromu v pošmourném zimním počasí z něj dělá jeden z nejoblíbenějších stromů pěstovaných v menších zahradách. Po odkvětu se tvoří drobné malvičky, které jsou velmi oblíbené mezi ptactvem. Svěže zelené pilovité listy se na podzim zbarvují do žlutých a oranžových odstínů. Třešeň chloupkatá ve dvaceti letech dorůstá do 4metrové výšky a do té samé šířky. Tento druh představuje perfektní volbu v případě, že rozměry vaší zahrádky dovolují zasadit pouze jediný strom. Kultivar \'Autumnalis Rosea\' má růžové květy, \'Pendula\' je převisle rostoucí, \'Pendula rubra\' má světle růžové květy, převislý charakter růstu větví.
Jasmín nahokvětý - Jasminum nudiflorum
Jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum) je nízký, poléhavý keř, jeho výhony mohou dorůst až do třímetrové délky. Větve jsou téměř šlahounovité, zelené a dobře ohebné. V zimě se na nich objevují zlatožluté květy, které na holých prutech postupně nakvétají od prosince do února. Jasmín se dobře tvaruje řezem i vyvazuje. Může se pěstovat jako plazivka, převislá i pnoucí dřevina. K opoře ho ovšem musíme vyvazovat. Jasmín potřebuje plné sluníčko a propustnou půdu.
Větvičky na zemi snadno zakořeňují a jeden jediný keř se může rozrůst do velké plochy. Jasmín nahokvětý pochází z Číny a Tibetu, kde se nachází v nadmořské výšce od 800 až do 4 500 m n.m. Na rozdíl od jasmínu pravého jeho květy nevoní.
Scenerii zimní zahrady velice dobře doplní také kvetoucí trvalky. Tou nejpůsobivější zimní nádherou je bezesporu čemeřice (Helleborus). Nejpopulárnější a nejvíce pěstované jsou orientální hybridy (Helleborus x hybridus), které vynikají nepřeberným množstvím nádherných kultivarů. Květy mohou být bílé, do zelena, růžové, fialové, a podobně. Krásné jsou i dvoubarevné či poloplné varianty. Čemeřice je stálezelená, mrazuvzdorná trvalka, dorůstající průměrné výšky okolo 30 cm. Nejčastěji vykvétá v zimě mezi oblevami. Často se okolo Vánoc a v zimním období prodává i jako hrnková dekorace na terasu nebo ke vchodovým dveřím. Nedávejte ji do tepla a nezapomeňte na zálivku.
Publikováno: 4. 2. 2020, Autor: Daniela Dušková (text a foto), Profil autora: Daniela Dušková