reklama

Pěstování paprik za oknem a na balkóně

Pěstovat papriky by chtěl snad každý. Jenže řada z nás tady naráží na svoje limity, protože například nemáme zahrádku, kde by pro takovou činnost byl dostatek místa, jako třeba ve skleníku. Avšak pokud máme vhodné místo za oknem či na lodžii, chuť se do toho pustit a jsme ochotni se o rostliny řádně postarat, můžeme se do pěstování paprik pustit i v domácích podmínkách. Co všechno k pěstování paprik potřebujeme, jakou půdu si musíme připravit a jak se starat o rostliny ve vegetační době?

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pěstování paprik za oknem a na balkóně zvládne snad každý (Zdroj: Depositphotos)

Předpěstování paprik

S předpěstováním paprik začínáme vždy již na konci ledna, je totiž zapotřebí, aby se rostliny do května řádně vyvinuly. Semena odrůd, která seženeme v internetových nebo kamenných obchodech se zahrádkářskými potřebami, vyséváme do Jiffy balu nebo agroperlitu. Poté, co se mladé rostlinky vyvinou do fáze, kdy mají první dvojici pravých lístků, provedeme jejich přesazení do květináčů nebo kelímků, vyplněných kvalitní propařenou zeminou, která je tak prostá plevelů. Stejně tak jsou propařením zničeny zárodky chorob a vývojová stadia škůdců. Výsevy a mladé rostliny vždy zaléváme jen střídmě, abychom nenapáchali nevratné škody. Ve velmi vlhkém prostředí jsou mladé papriky napadány nejčastěji houbovými chorobami.

Sazeničky paprik
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Semenáčky paprik v truhlíku

Příprava pro pěstování

Důsledné přípravě na pěstování paprik za oknem se věnujeme již na podzim, kdy nejvíce práce vyžaduje příprava pěstebního substrátu. Vzhledem k tomu, že papriky jsou rostliny velmi náročné na živiny, měli bychom jako základ použít prosítovaný kompost, který je plný živin a zajistí tak dokonalý vývin rostlin v každé fázi růstu. Tento prosítovaný kompost smícháme v poměru 1:1 s půdou ze záhonu. Důležité je mít také vymyté, dokonale čisté nádoby.

Když se začne blížit doba, kdy papriky přesadíme do velkých květináčů nebo truhlíků, seženeme si menší množství chlévského hnoje, kterým vyplníme dno pěstební nádoby, přidáme posekanou trávu a vše zasypeme směsí půdy s kompotem, kterou máme připravenou od podzimu. Pokud si nejsme jisti, že substrát bude prostý škůdců, můžeme v březnu využít k desinfekci dusíkaté vápno, které je velmi účinné, avšak pro správný efekt je zapotřebí pravidelně zalévat. Bez zálivky nezačnou procesy probíhat, a pokud zalijeme až po vysazení vyvinutých rostlin, papriky si zcela spolehlivě spálíme a na úrodu můžeme zapomenout.

Zelená paprika
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Při domácím pěstování dáváme velký pozor především na napadení mšicemi

Pěstování za oknem nebo v zasklené lodžii

Pro domácí pěstování paprik se výborně hodí buď široký okenní parapet, nebo zasklená lodžie. Papriky jsou teplomilné rostliny, přičemž nejlepší orientace oken je na východ nebo jih. Severní poloha znamená málo světla a tedy i slabší přirůstání i za dobré výživy, západní je zcela nevhodná z důvodu velkého letního žáru po celé odpoledne až do večera.

Přesazené a kvetoucí rostliny pravidelně zaléváme. Pokud chceme přihnojit, nejvhodnější doba je až tak tři týdny po vysazení, kdy již není takové riziko poškození kořenů. K tomuto účelu se hodí granulovaný kravský hnůj. Několik granulí poházíme do truhlíku či květináče a zlehka zapravíme do půdy, avšak nesmíme poškodit kořenový systém, zpomalilo by to růst. Vzhledem k tomu, že papriky jsou náchylné na napadení mšicemi, musíme je pravidelně kontrolovat a při sebemenším napadení zasáhnout. Nejlepší je využít účinnou mýdlovou vodu, při silném napadení pak přejdeme do útoku přípravkem na přírodní bázi, který je vůči rostlinám šetrný a nezvané návštěvníky na listech spolehlivě zlikviduje.

Aby byl ale postřik účinný, musíme smáčet celou rostlinu. V průběhu růstu nezapomínáme vyvazovat. Poté, co se začnou vyvíjet první lusky, také zvážíme vyvázání či podpěru, aby se rostliny pod nastávající úrodou nezlomily. Zralé, vybarvené lusky nevylamujeme, ale raději stříháme pomocí zahradnických nůžek, abychom nenapáchali škody.  Pro dozrání srpnových a zářijových lusků, které jsou ve vývinu, můžeme zvážit zastřižení vrcholu rostliny. Na balkoně nebo za oknem se velmi dobře pěstuje kultivar Hamík s malými a velmi chutnými oranžovými lusky, kterých plodí velké množství. V dobrých podmínkách nám vyrostou i kapie. Vždy dáváme pozor na to, aby papriky měly správně načasovanou zálivku. Také se nesmí dostat na průvan, který jim může výrazně uškodit.

Pálivé papričky
Obzvláště oblíbené je pěstování malých červených papriček, kde stačí i menší květináč (Zdroj: Depositphotos.com)
Rostlina papriky
Pohádková úroda paprik se může podařit i při pěstování v květináči (Zdroj: Depositphotos.com)

Recept na paprikový salát

Potřebujeme: 3 ks paprik, 3 lžíce olivového oleje, 1 stroužek česneku, 1 červenou cibuli, 2 lžíce octa, sůl, mletý pepř, 2 vařená vejce, 8 ks oliv, naťovou petržel.

Omyté a očištěné papriky zbavíme vnitřků se semeny a pokrájíme na nudličky. Dusíme na oleji po dobu zhruba 5 minut, až proužky paprik změknou. Nakrájíme si česnek s cibulí. Zálivku vytvoříme z česneku, cibule, octa a oleje, přisolíme a opepříme. Vmícháme k podušeným paprikám. Vejce oloupeme a nakrájíme na kostičky, olivy naplátkujeme, petrželku posekáme. Závěrečným promícháním máme hotovo a můžeme podávat.

Nakrájené papriky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Nakrájené papriky jsou základem na chutný salát

Publikováno: 9. 2. 2020, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček