reklama

Nová moderní osiva a semena pro vaši zahradu

Šlechtění probíhá neustále, a to na všech možných polích – ať už jde o rostliny či zvířata. V rostlinném sektoru jsou vyvíjena nová osiva a semena, která budou mít lepší vlastnosti – plodnost, odolnost, adaptabilitu a další. Jaké novinky můžete na trhu najít?

i (Zdroj: Depositphotos)
Nová moderní osiva a semena pro vaši zahradu (Zdroj: Depositphotos)

Trávníková osiva

Jednou z oblastí, na kterou se šlechtitelé zaměřují, jsou nová trávníková osiva a semena. Využití těch nejlepších kultivarů se předpokládá zejména na sportovních hřištích - stadionech a golfových hřištích. Na své si ale přijdou i majitelé zahrad. Nové kultivary trav se šlechtí s ohledem na několik faktorů:

 • tolerance vůči suchu,
 • schopnost zadržet vodu,
 • tolerance k zátěži,
 • odolnost chorobám.

Například společnost ICL se specializuje na takové odrůdy, které vydrží extrémní zátěž sportovišť a své zdroje čerpá z amerických i evropských fondů. Vytváří směsi travních osiv a semen tak, aby měly výše zmíněné vlastnosti.

Osiva a semena pšenice
i (Zdroj: Depositphotos)
Osiva a semena pšenice jsou ty nejčastěji šlechtěné

Kultivary obilnin

Nejvíce zušlechťovanými semeny a osivy jsou obilniny a nejvíce pšenice. Jejich šlechtění trvá již velmi dlouho a v posledních desítkách let také velmi intenzivně. Vyšlechtěné rostliny mají vysokou produkci, jsou odolné proti poléhání a chorobám, bohužel odolnost je vykoupena citlivostí, a tak je nutné je ošetřovat pesticidy, herbicidy, insekticidy a uměle je přihnojovat. Jakékoliv zhoršení podmínek se negativně podepíše na výnosu. Mezi další šlechtěné odrůdy patří ječmen a oves, které u nás nabízí firma RAGT a Selgen, a.s.

Nové kultivary
i (Zdroj: Depositphotos)
Nové kultivary najdete i u osiv a semen bylinek a koření

Bylinky a koření

Šlechtění nových kultivarů semen a osiv se nevyhýbá ani kořením a bylinkám.

 • Mezi šlechtěné rostliny patří například kmín kořenný, jehož nová odrůda s dvouletým růstem má vysoký obsah silic, je odolná proti opadávání a zimě a má vysoký výnos.
 • Mnoho kultivarů má také bazalka, netradičně bude v záhonku působit bazalka pravá Purple Ruffles, která má listy zkadeřené fialové barvy se zubatým okrajem a jsou velmi aromatické.
 • Oblibu si v poslední době získává také medvědí česnek, a tak si tuto trvalku můžete vysadit i ve vlastní zahradě. Od března do května pak můžete listy sklízet a používat je při přípravě pokrmů.
Nová semena a osiva ledového salátu
i (Zdroj: Depositphotos)
Nová semena a osiva ledového salátu dávají úrodu odolnou a zdravou

Zelenina

Zeleninové druhy osiv a semen se šlechtí také neustále. Požadavky na rostliny jsou vysoký výnos za současné odolnosti proti chorobám a škůdcům. Taková najdete třeba od firmy Syngenta.

 • Kapusta hlávková, například odrůda Baikal F1, je vysoce odolná mrazu, listovým chorobám, nabízí kvalitní, vysoký výnos a dlouhou skladovatelnost.
 • Brokolici Monclano také šlechtí pro dobrou odolnost nádorovitosti.
 • Jejich ledový salát Ice Castle je velmi rezistentní, odolný vybíhání a nekrózám uvnitř hlávky.
 • Pěstitelům cibule přijde vhod odrůda Medaillon F1, která se vyznačuje silným kořenovým systémem, dobře snáší vysoké teploty, její špičky nehnědnou a umožňuje velmi dlouhou dobu skladování.
 • Mnoho odrůd se najde také v ředkvičkách, novinkou je odrůda Stellar F1, kterou můžete pěstovat celoročně, dobře snáší vysoké teploty v létě, má vysokou výtěžnost a i po umytí zůstává její barva svěží.

Šlechtitelem semen a osiv v zelinářské oblasti je také společnost MoravoSeed. Najdete u ní kromě řekněme obyčejných odrůd například:

 • hlávkové zelí se špičatou hlávkou v červené barvě (Kalibos), vyznačující se křehkostí a vysokým obsahem cukru, i bílé (Pylon F1), které je odolné proti praskání;
 • celer bulvový Albin je velmi výnosný druh, který neobsahuje bezantokyan, díky čemuž ani po nakládání nemění barvu, navíc se uvnitř tvoří minimální množství dutin;
Rajčata
i (Zdroj: Depositphotos)
Zejména u rajčat se také šlechtí mnoho nových odrůd, jejichž semena si můžete zakoupit
 • nepřeberné odrůdy rajčat v červené a žluté barvě v citrónové, hruškovité, melounové i obří variantě. Sáhnout můžete třeba po odrůdě Cherrolla F1, který se vyznačuje malými plody s vysokým výnosem a tolerancí k plísni bramborové.

Tradiční společností, která se věnuje šlechtění nových osiv a semen je také Semo.

 • Pokud máte rádi pálivé, sáhněte po roční papričce Bhut Jolokia, má vysoký podíl capsaicinu, který způsobuje pálení i při pouhém styku s pokožkou, v roce 2007 si zasloužila zápis do Guinnessovy knihy rekordů jako ta nejpálivější na světě.
 • Ozdobou zahrady bude tyčkové rajče Sunlemon s malými jasně žlutými plody, kterých má velký počet. Další velmi delikatesní odrůdou je tyčkové rajče Gardenberry F1, dužnaté, aromatické s výraznou chutí i vůní, odolné popraskání.
 • Baby plody už se prosazují i u cuket, pokud je máte rádi, vyberte si tykev cuketu Emperol F1, která je raná, velmi výnosná a tyto mladé, chutné plody vám nabídne.
 • Muškátovou tykev Stella F1 ocení milovníci dýni. Tato odrůda má hladkou strukturu s ořechovou chutí a je šlechtěna k rezistenci k viru žluté mozaiky cukety a PRSV, nemusíte se tak o úrodu bát. Další odrůdou je tykev velkoplodá Amoro F1 typu Hokkaido, jejíž srdcovité plody mají hmotnost od 0,8 do 1,3 kg, dobře se zpracovávají a mají jemnou chuť.
 • Na výsluní se vrací i řepa, do salátu je vhodná řepa salátová Karkulka s bulvou typu Renova, která má velmi příjemnou nasládlou chuť, výraznou tmavě červenou dužninu a zároveň je odolná proti chorobám.

Publikováno: 5. 2. 2020, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová