reklama

Lonicera neboli zimolez má spoustu možností při pěstování

Zimolez je dřevina, která skutečně nezklame. Z neuvěřitelně široké škály druhů si můžete vybrat dřeviny popínavé, stálezelené, výrazně kvetoucí i skalkové. Jejich různorodost nám umožňuje je vysadit prakticky všude, kde mají jen trochu příhodné podmínky.

i (Zdroj: Depositphotos)
Lonicera neboli zimolez má spoustu možností při pěstování (Zdroj: Depositphotos)

Zimolez čili lonicera

Vzhledem k tomu, že centrum přirozeného výskytu zimolezů je v mírných oblastech severní polokoule, můžeme si být jisti, že před sebou máme odolný druh, který dobře snese naše klimatické podmínky. Jistě se najdou noví šlechtěnci a hybridy, jenž budou vyžadovat nějakou péči navíc, ale tak tomu bývá téměř u každého druhu. Každopádně je ale z čeho vybírat. Je jen na nás, jakého zástupce si vybereme.

Zimolez patří mezi poměrně odolné rostliny
Zimolez patří mezi poměrně odolné rostliny (Zdroj: Depositphotos)
Zimolez můžeme využít jako popínavku nebo jako keř
Zimolez můžeme využít jako popínavku nebo jako keř (Zdroj: Daniela Dušková)

Až si představíme jednotlivé skupiny a druhy podrobněji, možná ani neuvěříte, že se stále jedná o ten samý druh. Všechny zimolezy však spojuje jejich zajímavé květenství. Květy jsou pětičetné, korunka dvoupyská s trubkou. Jejich barva je nejčastěji bílá, žlutavá, růžová, fialová a červená. Květ se obtížně popisuje, pro představu lépe poslouží fotografie nebo živá ukázka. Jakmile jednou květ nakoukáte, poznáte zimolez vždy, ať je jeho vzhled jakýkoliv. Všechny zimolezy také bohatě plodí, nejčastěji červenými bobulemi.

Opadavé keře

Jako první se podíváme na skupinu opadavých keřů:

Keřovité zimolezy jsou sadovnicky nepostradatelné, představují nezbytnou součást zeleně ve městech a parcích. Snesou suché a chudé půdy, slunce i polostín. Zimolez můžeme nechat v jeho přirozeném tvaru, dobře se ale hodí i na vyšší živé tvarované ploty. Jedná se o včelařsky významný druh. Dorůstá až do 3 metrové výšky, působí zdravým a vitálním dojmem, netrpí na napadání chorobami a škůdci, pouze u zimolezu tatarského můžeme občas najít mšice.

  • Zimolez tatarský (Lonicera tatarica) je asi nejvíce rozšířeným keřovým druhem. Roste rychle, a to až do výšky 3 metrů. Základní barva květů je růžová, ale má řadu karmínových i bílých kultivarů.
  • Zimolez krásný (Lonicera x bella) představuje dnes asi nejpoužívanějšího křížence. Jedním z jeho rodičů byl zimolez tatarský a i tento druh má řadů pěkných kultivarů.
  • Zimolez Purpusův (Lonicera x purpusii) je statný, až 2,5 m vysoký keř, který je charakteristický svým velice raným kvetením. Bílo žluté květy se začínají objevovat již od prosince do května. Keř poznáte i se zavřenýma očima podle příjemné, charakteristické vůně.
Krásně kvetoucí Lonicera bella
Krásně kvetoucí Lonicera bella (Zdroj: Daniela Dušková)
Lonicera purpusii kvete jako jedna z prvních
Lonicera purpusii kvete jako jedna z prvních (Zdroj: Daniela Dušková)

Stálezelené keře

Stálezelené keřové lonicery jsou nízké, jemnolisté keříky, které můžeme využívat podobně jako skalník (Cotoneaster). Představují zvlášť dobrý materiál pro tvarované živé plůtky. Květy jsou vždy žlutobílé a voní. Stejně jako ostatní stálezelené druhy i zimolezy preferují polostinné stanoviště, humóznější a vlhčí půdu.

  • Zimolez kloboukatý (Lonicera pileata) dorůstá pouze do 50 cm výšky. Tvoří dlouhé výhony a má široký růst.
  • Zimolez lesklý (Lonicera nitida) je o něco jemnější druh než předchozí – větvičky jsou tenčí a lístky menší. Je hustý, kompaktní a roste vzpřímeně. Vzhledem k podobnosti se jeho větvičky mohou používat místo myrty. Zlatolisté kultivary jsou choulostivější a ocení zimní přikrývku.
Zimolez můžeme využít jako skalničku
i (Zdroj: Depositphotos)
Zimolez můžeme využít jako skalničku

Pnoucí zimolez

Pnoucí druhy zimolezů rostou ovíjivým způsobem a můžeme jim nabídnout jakoukoliv oporu, nejsou nijak vybíravé. Porostou stejně dobře na treláži, svisle tažených drátech, pergole… Rostou středně bujně, jejich výška se pohybuje okolo 5 metrů. Popínavé lonicery se velmi dobře množí v domácích podmínkách hřížením. Stačí nechat šlahoun v kontaktu se zemí a sám pustí kořeny. Úspěšnost a rychlost procesu podpoříme tím, že šlahoun zahrneme zeminou.

  • Zimolez obecný (Lonicera caprifolium) neboli „růže z Jericha“ je typickou dřevinou venkovských zahrádek. Je oblíbená pro svou intenzívní nádhernou vůni. Kvete od května do června. Velice podobný je i zimolez německý (Lonicera periclymenum), který kvete později, velmi bohatě v červnu a červenci.
  • Zimolez síťnatý (Lonicera reticulata) má zajímavý kultivar \'Kintzley\'s Ghost, jehož spojené vrcholové lístky mají stříbřitý povrch. Kvete žlutými květy.
  • Zimolez Brownův (Lonicera x brownii) je opadavý či poloopadavý. Květy jsou dlouhé, výrazně oranžovo červené.
  • Zajímavým druhem je stálezelený zimolez Henryův (Lonicera henryi). Květy jsou menší, ale přesto se jedná o velmi cenný druh, pro naše podmínky totiž představuje jedinou stálezelenou ovíjivou rostlinu.
  • Zimolez japonský (Lonicera japonica) je jiný na první pohled a skoro vypadá jako miniatura předchozích druhů, větévky jsou tenké a listy jemné a malé. Nejčastěji se setkáme s kultivarem Aureo-reticulata, který má žlutě pestrý list.
Některé zimolezy jsou i opadavé
Některé zimolezy jsou i opadavé (Zdroj: Daniela Dušková)
Zimolez japonský patří mezi malé druhy
Zimolez japonský patří mezi malé druhy (Zdroj: Daniela Dušková)

Publikováno: 6. 2. 2020, Autor: Daniela Dušková (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Daniela Dušková